REKLAMA
REKLAMA

Terapia przeziębienia w ciąży z perspektywy aptekarza

Ciąża to szczególny okres w życiu każdej kobiety. Niemniej jednak zmiany, jakie zachodzą w organizmie w trakcie jej trwania przekładają się często na różnorodne problemy zdrowotne. Jest to o tyle uciążliwe, że nie wszystkie leki mogą być w tym szczególnym okresie przyjmowane przez kobiety ciężarne.

(fot. shutterstock)

Co więcej – znaczna część z nich uważa stosowanie leków za szkodliwe dla płodu. W tym kontekście warto zatem wiedzieć, co można, a czego lepiej nie zażywać w trakcie ciąży. Zwłaszcza że przed nami sprzyjający chorobom okres jesienno-zimowy.

REKLAMA
REKLAMA

 

Dlaczego farmakokinetyka leków w ciąży różni się od tej tradycyjnej?

Organizm kobiety ciężarnej przechodzi szereg zmian, aby jak najlepiej przystosować się do przebiegu ciąży. Zwalnia motoryka przewodu pokarmowego czy też zwiększa się ilość krwi krążącej w krwioobiegu. Te i inne czynniki mają wpływ na fakt, że wchłanianie, dystrybucja czy metabolizm leków zachodzą w sposób zmieniony od standardowego. Wiąże się to z nasileniem bądź osłabieniem działania.

Jednakże najważniejszą sprawą jest oddziaływanie substancji leczniczych na płód. I to w tym kontekście powinny być rozpatrywane możliwości stosowania danego leku u kobiet w ciąży.

 

Jak leczyć przeziębienie w okresie ciąży?

U kobiet w okresie ciąży dochodzi do obrzęku śluzówki nosa i gardła. Jest to zjawisko normalne, które po porodzie zanika. Niestety – często prowadzić może do zwiększenia prawdopodobieństwa pojawienia się infekcji górnych dróg oddechowych, zwanej potocznie przeziębieniem. W ramach przeziębienia najbardziej dokuczliwymi objawami są: katar, kaszel, ból głowy, ból gardła lub też gorączka.

Z punktu widzenia nienarodzonego jeszcze dziecka najważniejsze jest obniżenie temperatury ciała matki. Objawy takie jak kaszel czy katar nie są dla płodu tak szkodliwe, jak oddziaływanie wysokiej temperatury – zwłaszcza w I trymestrze. W tym czasie istnieje ryzyko, że wysoka gorączka może doprowadzić do przedwczesnego porodu. Z tego też względu nie hamujmy się przed poleceniem pacjentce leku niwelującego dokuczliwe objawy. Bądźmy jednak przy tym ostrożni i kierujmy się wiedzą, jaką posiadamy.

Rekomendując pacjentce jakikolwiek lek, zapytajmy najpierw, czy przypadkiem nie zażyła już wcześniej jakiegoś. Powszechny dostęp do leków (nie tylko w aptekach) sprawia, że kobiety w ciąży z powodu nieznajomości leków zażywają jednocześnie 2 lub więcej preparatów z tą samą substancją leczniczą. A trzeba wiedzieć, że istotną kwestią jest zarówno rodzaj substancji, czas jej podania, jak i dawka, jaką pacjentka przyjmuje!

 

Gorączka i ból – czym można ją leczyć w okresie ciąży?

Powszechnie dostępne zalecenia jasno określają, że preparatem I rzutu w obniżaniu gorączki i niwelowaniu bólu jest paracetamol. I to pomimo docierających do nas pojedynczych informacji z badań, jakoby paracetamol podawany na początku ciąży miał indukować astmę we wczesnych latach dzieciństwa narodzonego dziecka.
Paracetamol należy do kategorii B wg FDA, określającej ryzyko stosowania leków w okresie ciąży. Kategoria ta oznacza, że nie ma potwierdzenia w badaniach dla negatywnego w skutkach jego stosowania na płód u kobiet w czasie ciąży. Można go stosować przez cały okres trwania ciąży, zachowując jednak przy tym zdrowy rozsądek i korzystając z niego tylko wtedy, kiedy rzeczywiście jest potrzebny.

Odmiennie sprawa wygląda w kwestii stosowania kwasu acetylosalicylowego, czyli ASA. Odradza się jego stosowania w tym czasie przez kobiety w ciąży. W I i II trymestrze dopuszcza się możliwość jego zażycia tylko, jeśli korzyści przeważają nad ryzykiem. W III trymestrze jest zakazany (kategoria D), gdyż może zwiększać ryzyko śmiertelności okołoporodowej. ASA ma wpływ nie tylko na układ krzepnięcia matki, ale również płodu – co może zwiększać ryzyko krwawienia. Dlatego też zamiast ASA warto zarekomendować paracetamol.

Pozostałe NLPZ-y, jak np. ibuprofen czy ketoprofen należą do kategorii B (tak jak paracetamol), z tą różnicą, że w III trymestrze są bezwzględnie zakazane (kategoria D). Mogą wówczas prowadzić do przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego oraz hamować aktywność porodową.

Warto w tym miejscu także wspomnieć o popularnym metamizolu sodowym. Potwierdzone jest jego teratogenne działanie w badaniach na zwierzętach. Z tego też powodu nie należy go stosować w okresie ciąży. Zwłaszcza, że metamizol znany jest ze swojego niepożądanego działania, jakim mogą być w niektórych przypadkach skórne odczyny alergiczne.

Katar – częsta przypadłość kobiet w ciąży

Uczucie zatkanego nosa doskwiera znacznej ilości kobiet będących w ciąży. Wynika to przede wszystkim ze zmian w ich organizmie, jakie mają miejsce w przebiegu ciąży. Jeśli jednak dołączy do tego infekcja wirusowa – zniwelowanie objawów może stać się niezbędne.
Jeśli chodzi o sposoby łagodzenia kataru dostępne są zarówno formy miejscowe (aerozole), jak i tabletki doustne. Powszechne są dostępne bez recepty fenylefryna czy pseudoefedryna. I choć warto stosować je z umiarem (zwłaszcza pseudoefedrynę), to ich zastosowanie jest dopuszczalne w II i III trymestrze. Nie należy ich za to stosować w I trymestrze ciąży!

Z leków działających miejscowo – ksylometazolina i oksymetazolina – należą do kategorii C. Choć podawane są miejscowo do nosa, z racji zwiększonego obrzęku i ukrwienia śluzówki nosa w trakcie ciąży ich dystrybucja nie musi się ograniczać tylko do przestrzeni nosogardzieli. A należy wiedzieć, że zbyt wysokie dawki mogą upośledzać zaopatrzenie dojrzewającego płodu w krew. Dlatego też przed ich zastosowaniem należy przeanalizować ewentualne korzyści i ryzyko.

Miejscowo zalecane jest stosowanie roztworów hipertonicznej wody morskiej oraz soli fizjologicznej. Pozwalają one na oczyszczenie nosa i jego nawilżenie, co może czasowo polepszyć komfort i samopoczucie przyszłej matki.

 

Ból gardła – czym leczyć, aby nie szkodzić

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że dla kobiet w ciąży bezpieczne będą preparaty roślinne. Niestety – brak wystarczających badań nierzadko uniemożliwia postawienie jednoznacznej diagnozy. Pewnym jest natomiast, że stosowanie preparatów na bazie tymianku i podbiału może indukować skurcze – należy zatem rozważyć jego stosowanie, zwłaszcza w ostatnich tygodniach ciąży. Preparaty z propolisem mogą natomiast wywoływać uczulenia, zaś herbatki z liści malin (nie owoców) mogą także indukować skurcze.

Pod względem bezpieczeństwa dobrze przebadana jest natomiast benzydamina. Nie wykazuje działania teratogennego czy embriotoksycznego. W niewielkim też stopniu wchłania się po podaniu miejscowym, dlatego też efekty ogólnoustrojowe są praktycznie nieodczuwalne. Można ją zatem rekomendować pacjentkom będącym w ciąży na problemy z bolącym gardłem.

Obecna w wielu preparatach na gardło lidokaina należy do kategorii B. Nie powinniśmy jednak zapominać, że przeciwwskazane jest jej stosowanie w III trymestrze ciąży – może wówczas wywoływać problemy z oddychaniem u nienarodzonego dziecka. We wcześniejszym okresie ciąży można ją stosować, z zachowaniem zdrowego rozsądku.

Popularny ostatnio flurbiprofen na problemy bólowe gardła jest przeciwwskazany w III trymestrze ciąży. Niestety – w I i II trymestrze zaleca się jego ograniczone stosowanie, związane z wpływem na syntezę prostaglandyn.

 

Kaszel – najdłużej dokuczający objaw przeziębienia

Leczenie kaszlu zawsze jest problematyczne, zwłaszcza, że kaszel poinfekcyjny może utrzymywać się do dwóch tygodni. Popularne środki p/kaszlowe jak chociażby kodeina i dekstrometorfan nie są zalecane do stosowania w okresie ciąży. Należą do kategorii C i choć brak jednoznacznych badań potwierdzających ich teratogenność, to istnieją dowody na zwiększanie przez nie ryzyka wad u płodu.
Butamirat należy do kategorii B – jest p/wskazany w I trymestrze ciąży, w II i III można go stosować w przypadku niezbędnej konieczności.

Nieco odmiennie wygląda kwestia leków stosowanych na kaszel mokry. Bromheksyna i ambroksol nie są zalecane do stosowanie w I trymestrze. Mogą być jednak rekomendowane w II i III trymestrze ciąży, z zachowaniem właściwych zasad bezpieczeństwa.
Acetylocysteina należy do kategorii B, ale jej zażywanie przez kobiety w ciąży powinno być poprzedzone oceną przewagi korzyści nad możliwym ryzykiem. Karbocysteina, ze względu na brak wystarczających badań nie powinna być stosowana w tym okresie.

 

Kategoryzacja leków dla kobiet w ciąży

Przedstawione powyżej przykłady i ich przynależność do określonej kategorii leków stosowanych w ciąży jest nadal niejednokrotnie podstawą dla praktyki lekarzy czy farmaceutów. Niemniej jednak pod koniec 2014 roku FDA wprowadziła nowe regulacje dotyczące klasyfikacji leków dla kobiet w ciąży, pod kątem ryzyka ich stosowania. Mają one zastąpić dotychczasowe zalecenia, czyli kategorie A, B, C, D i X. Powodem takiej zmiany jest potrzeba dokładniejszego przyporządkowania substancji leczniczej do stopnia ryzyka jego zastosowania u matki i płodu. Bardzo często zdarzało się, że przynależność danego leku do danej kategorii opierała się na badaniach na zwierzętach. Nowe wytyczne mają takie sytuacje wykluczyć. Zgodnie z ich założeniem określenie stopnia ryzyka dla danego leku powinno opierać się na potwierdzonych badaniach i doniesieniach ze świata nauki (o ewentualnych negatywnych lub pozytywnych skutkach ich oddziaływania). Jednakże ze względu na niedużą ilość badań wśród kobiet ciężarnych (z wiadomych przyczyn) całkowite zastąpienie dotychczasowej klasyfikacji nową zajmie zapewne jeszcze pewien czas.

 

Leki multiskładnikowe

Bardzo powszechne w leczeniu przeziębienia są preparaty wieloskładnikowe. Dla kobiet w ciąży warto jednak rekomendować leczenie pojedynczą substancją, co zmniejsza ryzyko wystąpienia niepotrzebnych działań niepożądanych. Dodatkowo daje to możliwość obserwowania reakcji organizmu na daną substancję leczniczą.

Ciekawostka – jeżówka wydaje się być skuteczna nie tylko w uodparnianiu, ale również w zmniejszaniu objawów przeziębienia. Badanie na 206 kobietach w ciąży potwierdziło również jej bezpieczeństwo wobec płodu.

 

Literatura:

  1. Wybrane aspekty farmakoterapii w okresie ciąży – bezpieczeństwo stosowania leków OTC i Rx, Izabela Grzechowiak, Praca specjalizacyjna z farmacji aptecznej, Poznań 2015
  2. Farmaceutyki – pomoc czy zagrożenie dla kobiet w ciąży, Bartłomiej Niżnik, Karolina Gaweł, Beata Stanisz, Farm Pol, 2014, 70(7): 373-384
  3. Przeziębiona kobieta ciężarna, rozmowa z dr hab. Małgorzata Świątkowska-Freund, Medical Tribune, 2015, 03
  4. Herbal medicine and pregnancy: a narrative review and anaesthetic considerations, Peter Kam, Denis Barnett, Ian Douglas, Anaesthesia and Intensive Care 2019, Vol. 47(3), 226-234
  5. Women’s perceptions of medication use during pregnancy and breastfeeding – a Swedisch cross-sectional questionnaire study, Wolgast E, Lindh-Astrand L., Lilliecreutz C., Acta Obstet Gynecol Scand 2019, 98)7): 856-864
  6. Nowe kategorie dopuszczalności stosowania leków w czasie ciąży według FDA: istotne ulepszenie, Charles J. Lockwood, Ginekologia po Dyplomie, 2015, 02.
REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

12 komentarzy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

Artykuł jak najbardziej na czasie. Co chwile przychodzi jakaś ciężarna kobieta z objawami przeziębienia.
a najgorsze jest to, że wiele razy spotkałem się z sytuacją w aptekach, że oprócz preparatu z czosnkiem nic innego jej nie polecono - choć teoretycznie można było. Leki to konieczność w tym czasie, ale jednak czasami konieczna konieczność
Tylko, że bardzo często kobiety w ciąży same wymuszają zaproponowanie jedynie sprawdzonych, naturalnych sposobów, bo jak zarekomendujesz coś mocniejszego to wcale Ci nie chcą uwierzyć że to bezpieczne, a wtedy niech dostanie biegunki od kapusty, której się najadła i Cię pozwie do sądu za ten lek co jej sprzedałeś. Tak ogólnikowo, ale pewnie wiesz o co chodzi.
Wydaje mi się że zarówno lekarze jak i farmaceuci są ostrożni w ordynowaniu preparatów silniej działających kobietom w ciąży
Niestety badań nad wpływem leków na kobiety w ciąży i ich nienarodzone dzieci jest z wiadomych przyczyn niezbyt dużo i trzeba czekać i opierać się na doniesieniach naukowych z ewentualnych zgłoszeń działań niepożądanych itp
Kobiety zazwyczaj dostają numer telefonu do lekarza prowadzącego, w trudnej sytuacji zawsze można do niego zadzwonić i się poradzić.
Lekarze są bardzo więc dlaczego farmaceuci mieliby się "narażać"?
Seria Prenalen najbezpieczniejsza. Jeśli dzieje się coś poważnego kobieta powinna udać się do lekarza.
tylko, że nie zawsze tak się właśnie dzieje, często to my jesteśmy pierwszym ogniwem i dopóki choroba nie jest już naprawdę poważna to i ostatnim ogniwem.. ;) Więc nasza wiedza też powinna być nie najgorsza na ten temat
Zauważyłam że łatwiej polecać coś ciężarnym jeśli ma się własne doświadczenie w tej kwestii. Te koleżanki, które już rodziły z większa pewnością polecają poszczególne preparaty.
O tak to prawda, takie doświadczenie naprawdę dużo zmienia w codziennej praktyce;)
Zgadzam się, jeśli wiem że coś sama stosowałam łatwiej mi proponować to innym.
Logowanie

Aby w pełni korzystać z serwisów grupy farmacja.net musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś farmaceutą, zaloguj się za pomocą swojego konta farmacja.net

Rejestracja

Wypełnij wymagane pola zamieszczone poniżej. Pamiętaj by podać poprawny adres email - na niego zostanie wysłany link potwierdzający, który umożliwi zakończenie rejestracji w serwisie.

Masz już konto? Zaloguj się Nie pamiętasz hasła? Możesz je przypomnieć
Przypomnij hasło

Podaj adres email przypisany do konta, a my wyślemy do Ciebie link z przypomnieniem hasła.

Nie masz konta? Zarejestruj się Masz konto? Zaloguj się
Ustaw nowe hasło

Ustal swoje hasło ponownie.

Nie masz konta? Zarejestruj się Masz konto? Zaloguj się
Dane profilu

Uzupełnij dane, aby aktywować konto.

Link aktywacyjny

Rejestracja przebiegła pomyślnie. Na podany adres email został wysłany link weryfikacyjny, który umożliwi dokończenie rejestracji.

Niepoprawny hash weryfikacyjny

Wygląda na to, że hash weryfikacyjny jest niepoprawny. Proszę skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy

Szanowni Państwo,

Farmacja.net sp. z o. o. przetwarza Twoje dane osobowe zbierane w Internecie, w tym informacje zapisywane w plikach cookies, w celu personalizacji treści oraz reklamy, udostępniania funkcji mediów społecznościowych oraz analizowania ruchu w Internecie.

Kliknij „Zatwierdź i przejdź do serwisu”, aby wyrazić zgodę na korzystanie z technologii takich jak cookies i na przetwarzanie przez farmacja.net sp. z o .o. , Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych zbieranych w Internecie, takich jak adresy IP i identyfikatory plików cookie, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, szczegółowo opisanych w ustawieniach zaawansowanych.

Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach zaawansowanych.

Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. W polityce prywatności znajdziesz informacje jak zakomunikować nam Twoją wolę skorzystania z tych praw.

Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Instalowanie cookies itp. na Twoich urządzeniach i dostęp do tych plików.

Na naszych stronach internetowych używamy technologii, takich jak pliki cookie i podobne służących do zbierania i przetwarzania danych eksploatacyjnych w celu personalizowania udostępnianych treści i reklam oraza analizowania ruchu na naszych stronach. Te pliki cookie pomagają poprawić jakość treści reklamowych na stronach. Dzięki tym technologiom możemy zapiewnić Ci lepszą obsługę poprzez serwowanie reklam lepiej dopasowanych do Twoich preferencji.

Nasi zaufani partnerzy to:

Facebook Ireland Limited – prowadzenie kampani remarektingowych i mierzenie ich efektywności – Irlandia (EOG)

Google Ireland Limited (Google Adwords, DoubleClick Ad Exchange, DoubleClick for Publishers Small Business) – zarządzanie kampaniami reklamowymi, ich analiza i pomiary ruchu na stronach Serwisu – Irlandia (EOG)

Google Incorporated (Google Analytics, Google Cloud Platform, GSuit, Google Optimize, Google Tag Manager, Google Data Studio) – obsługa kampanii reklamowych, analizowanie ruchu na stronach Serwisu i obsługa poczty firmowej, analiza sposobu korzystania z Serwisu przez Użytkownika – USA (poza EOG)

Comvision sp. z o. o. – wysyłanie informacji marketingowych dotyczących Serwisu – Polska (EOG)

Benhauer sp. z o.o. – prowadzenie kampanii remarketingowych i mierzenie ich efektywności, e-mail Marketing – Polska (EOG)

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu aptekarz.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Ustawienia zaawansowane Wstecz
logo