REKLAMA

Sam zdecyduj co doradzić 5 – problem pacjentki z furosemidem

Pani Julia przyszła do Twojej apteki jak zwykle przed południem. Lubi z Tobą porozmawiać i wie, że przed południem jest zwykle na to więcej czasu. Dzisiaj, oprócz realizacji recept, prosi Cię o poradę. Chce kupić preparat na skurcze, które ma od niedawna.

(fot. shutterstock)

REKLAMA
REKLAMA

Narzeka też na to, że częściej musi chodzić do łazienki oddawać mocz. Jest też zaniepokojona pojawiającymi się zawrotami głowy. 

Płeć kobieta
Wiek 66 lat
Wzrost 158
Waga 65 kg
Choroby Nadciśnienie tętnicze
Hipercholesterolemia
Cukrzyca typu 2

 

Leki

Lek Dawkowanie
Rimal 10 + 5 (ramipril + amlodypina) 1-0-0
Mixtard 30 10j-0-8j
Romazic 10 mg (rosuwastatyna) 0-0-1
Bisocard 2,5 mg (bisoprolol) 1-0-0
Furosemid 40 mg 1-0-0

 

Wywiad

Pani Julia leczy się od 10 lat na nadciśnienie tętnicze. Od 3 lat ma te same leki, gdyż ciśnienie tętnicze jest na dobrym poziomie. 6 lat temu lekarz stwierdził u niej cukrzycę 2 typu. Niestety nie przejęła się leczeniem i zmianą stylu życia. W efekcie od roku musi stosować insulinę. Teraz bardziej przestrzega diety, schudła, więc mogła zmniejszyć dawki insuliny. Nie lubi robić zastrzyków, ale widzi konieczność dostosowania się do leczenia.

Na Twoje pytania dotyczące częstszego oddawania moczu i zawrotów głowy pacjentka wskazuje, że zaczęło się to jakieś 3 tygodnie temu.

Za to skurcze zaczęły się 1,5 tygodnia temu. Pani Julia pyta Cię o to, czy Bisocard 2,5 mg to dobry lek, bo koleżanka poleciła jej ten preparat na „kołatanie serca”. To „kołatanie serca” pojawia się co kilka dni, od ok. 1,5 tygodnia. Po kilku pytaniach próbujących określić przyczynę tych objawów okazuje się, że pani Julia „pożyczyła” furosemid od sąsiadki, w związku z opuchniętymi kostkami. Stosuje go raz dziennie i jest bardzo zadowolona z efektu – obrzęki zniknęły.

 

Jaką decyzję podejmiesz?

  1. Mówisz pani Julii, żeby odstawiła furosemid i nie stosowała Bisocardu. Zalecasz picie soków, gdyż zawierają dużą ilość elektrolitów.
  2. Mówisz pani Julii, żeby odstawiła furosemid i nie stosowała Bisocardu. Sugerujesz jak najszybszą wizytę u lekarza pierwszego kontaktu w związku z podejrzeniem zaburzeń rytmu serca i zaburzeniami elektrolitów. Zalecasz suplement diety zawierający potas.
  3. Mówisz pani Julii, żeby odstawiła furosemid i nie stosowała Bisocardu. Zalecasz wizytę u kardiologa w związku z podejrzeniem zaburzeń rytmu serca. Polecasz też suplement diety zawierający magnez i witaminy z grupy B.
REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

1 komentarz Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

Super są te testy. Mogłyby tylko być bardziej rozwinięte