REKLAMA

Przeziębienie i choroby przewlekłe – przegląd lekowy 46

Mężczyzna w średnim wieku w okularach.

W poniedziałek przed południem przychodzi do Ciebie pan Zbigniew. Regularnie wykupuje leki na nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemię i przerost gruczołu krokowego. Dzisiaj prosi Cię o jakiś preparat wspierający funkcjonowanie prostaty, gdyż od tygodnia ma problemy z oddawaniem moczu. Pyta także o coś działającego nasennie. Chcąc rozwiać wątpliwości, zapraszasz pana Zbigniewa na przegląd lekowy.

Mężczyzna w średnim wieku w okularach.

(fot. shutterstock)

REKLAMA
REKLAMA

 

Płeć Mężczyzna
Wiek 66 lat
Wzrost 177 cm
Waga 87 kg
Choroby przewlekłe Przerost prostaty
Nadciśnienie tętnicze
Hipercholesterolemia

 

Leki

Lek Dawkowanie
Finaster 5 mg tabl. 1-0-0
Doxar 4 mg tabl. 0-0-1
Co-prenessa 4+1,25 tabl. 1-0-0
Amlopin dawka tal. 0-01
Atorvasterol 20 mg tabl. 0-0-1
Theraflu Extra Grip saszetki 3-4 razy dziennie
Cirrus tabl. 1-0-1

 

Wywiad

Pan Zbigniew od 10 lat leczy się na nadciśnienie tętnicze i hipercholesterolemię, a od 4 na przerost prostaty. Od 2 lat pacjent nie miał zmienianych leków, gdyż te, które stosuje obecnie, były skuteczne.

Niestety od mniej więcej tygodnia czuje się dużo gorzej. Po pierwsze, przeziębił się  i ciężko to znosi. Miał gorączkę ok. 38 C i bardzo uciążliwy katar. Żona przyniosła mu leki, dzięki którym poczuł się lepiej. Dalej je stosuje ze względu na utrzymujący się katar. Poza tym zaczął mieć problemy z oddawaniem moczu. W związku z tym, chciałby kupić preparat wspomagający działanie prostaty. Dodatkowo ma też problemy z zasypianiem. Pyta, czy może pożyczyć od żony lek Stilnox.

 

Problemy lekowe

Problem Przyczyna Interwencja Rzeczywisty/ Potencjalny
Nieskuteczna terapia przerostu gruczołu krokowego Niewłaściwy lek – pheniramina ma działanie antycholinergiczne – niewskazana przy przeroście prostaty Odstawienie leku Rzeczywisty
Nieskuteczna terapia przerostu gruczołu krokowego Niewłaściwy lek  – pseudoefedryna na receptory alfa 1- niewskazana przy przeroście prostaty Odstawienie leku Rzeczywisty
Problemy z zasypianiem Działanie niepożądane leku – pseudoefedryna może pobudzać Odstawienie leku Rzeczywisty
Terapia zbyteczna lekiem nasennym Problemy z zasypianiem są przyczyną działania niepożądanego innego leku – pseudoefedryna, fenylefryna Odstawienie leku Rzeczywisty
Zbędna terapia Stosowanie leku pomimo braku gorączki – paracetamol Odstawienie leku Rzeczywisty

 

Komentarz

Problemy pana Zbigniewa wynikają ze stosowania leków OTC, bez konsultacji ze specjalistą.

Maleinian feniraminy  (składnik Theraflu Extragrip) jak wszystkie leki przeciwalergiczne starej generacji, wpływa nie tylko na receptory histaminowe, ale działa też antycholinergicznie. Szczególnie u osób starszych może doprowadzić do szeregu działań niepożądanych a w tym do  zatrzymania moczu. Dlatego też osoby cierpiące na przerost prostaty (jak pan Zbigniew) powinny uważać na leki przeciwhistaminowe z 1 generacji , które często są stosowane w preparatach łagodzących objawy przeziębienia. Dodatkowo Twój pacjent stosował pseudoefedrynę, która działa stymulująco na receptory adrenergiczne alfa-1. Efektem tego może być skurcz zwieraczy pęcherza, co mogło spowodować utrudnione oddawanie moczu.

 

Aby rozwiązać problem gorszej skuteczności leczenia przerostu prostaty, musisz przekonać pana Zbigniewa do odstawienia leków samodzielnie przyjmowanych w związku z przeziębieniem, ponieważ to one spowodowały utrudnienie w oddawaniu moczu. Dodatkowo najprawdopodobniej to pseudoefedryna odpowiada za problemy ze snem. Substancja ta może pobudzać i powodować bezsenność, szczególnie jeśli jest stosowana wieczorem. Podobne niepożądane działanie może dawać fenylefryna (składnik Theraflu Extragrip). W związku z tym, użycie silnego leku na receptę, jakim jest zolpidem, będzie poważnym błędem. Dlatego należy odradzić pacjentowi to rozwiązanie.

Jako alternatywę w leczeniu pozostałych objawów przeziębienia, można panu Zbigniewowi zaproponować preparat donosowy, który nie będzie miał tylu działań niepożądanych.

Poza tym pacjent nie ma już gorączki, więc paracetamol jest zbyteczny.

Preparaty doustne stosowane w łagodzeniu objawów przeziębienia są w zimie bardzo popularne, gdyż w prosty sposób pozwalają pacjentom przetrwać czas choroby. Jednak ze względu na szereg działań niepożądanych, jakie mogą wywołać, należy je stosować z rozwagą. Szczególnie dotyczy to osób starszych i leczących się na inne choroby przewlekłe.

 

Bibliografia

  1. Indeks leków mp.pl – Informacja o leku – pseudoefedryna – https://indeks.mp.pl/leki/desc.php?id=687
  2. Drugs.com – Wpływ pseudoefedryny na choroby – https://www.drugs.com/disease-interactions/pseudoephedrine.html#BPH
  3. Drugs.com – Wpływ chlorpheniraminy na choroby – https://www.drugs.com/disease-interactions/chlorpheniramine,chlorpheniramine-allergy.html
  4. Działania niepożądane przeciwhistaminowych leków 1 generacji w Goodman, L. S., Brunton, L. L., Chabner, B., Knollmann, B. C. Goodman & Gilman’s pharmacological basis of therapeutics. New York: McGraw-Hill (2011)..
  5. Charakterystyka produktu leczniczego Theraflu Extra Grip –  https://pl.gsk.com/media/587668/20151130-pl-spc-theraflu-extragrip.pdf
REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]