REKLAMA
REKLAMA

Przegląd lekowy 38 – problemy z bólem brzucha – rozwiązanie

To jest część druga artykułu. Pierwsza część jest tutaj: Przegląd lekowy 38 – problemy z bólem brzucha – część 2

Pani Mariola nie planowała przeprowadzenia przeglądu lekowego, ale namówiona przez aptekarza, zgadza się na krótką poradę podczas realizacji recepty i zakupu wybranych preparatów OTC. Oprócz leczenia przewlekłego choroby dwubiegunowej, pacjentka zgłasza problemy z bólem brzucha.

problemy z bólem brzucha
Jak pomóc pani Marioli w jej problemach lekowych? fot. Shutterstock

 

Płeć Kobieta
Wiek 44 lat
Wzrost 167 cm
Waga 69 kg
Choroby przewlekłe Choroba dwubiegunowa
Stan przedcukrzycowy

Leki podstawowe

Leki Dawkowanie
Symla 100 mg 1-0-0
Absenor 500 1-0-1
Metformax 850 1-0-1
Haloperidol WZF krople 0,2% Doraźnie – 30 kropli

Leki dodatkowe:

Leki Dawkowanie
Ibuprom 200 mg Doraźnie
Hydrocortisonum krem 1-0-1
Controloc Control 1-0-0
Loperamid doraźnie

Wywiad

Pacjentka od roku leczy się z powodu dwubiegunowej choroby afektywnej. Stosowane obecnie leki są skuteczne i pomagają zapobiegać atakom choroby. Zostały wprowadzone do leczenia około 7 tygodni temu, po próbach z innymi lekami. Pani Mariola raz dziennie przyjmuje lamotryginę w dawce 100 mg (Symla) oraz dwa razy dziennie walproinian sodu po 500 mg (Absenor). Dodatkowo doraźnie ma zalecone krople z Haloperidolem, ale już dawno nie musiała po nie sięgać.

REKLAMA
REKLAMA

Miesiąc temu u pani Marioli stwierdzono również stan przedcukrzycowy. Niestety wyników nie udało się wyrównać dietą, dlatego zalecono jej stosowanie metforminy w dawce 850 mg dwa razy dziennie przed posiłkami (Metformax).

Może zainteresować Cię: Metformina a karmienie piersią – czy jest bezpieczna?.

Podczas realizacji recepty na wyżej wymienione leki pacjentka prosi również o hydrokortyzon w kremie, którym smaruje zmiany na skórze wyglądające jak pokrzywka alergiczna i obejmujące grzbiety dłoni i przedramiona. Dodatkowo kupuje opakowanie ibuprofenu pakowane po 50 tabletek. Zapytana twierdzi, że stosuje go tylko od czasu do czasu. Jednak z historii sprzedaży wynika, że podobne opakowanie kupowała w tej aptece dwa tygodnie temu. Dodatkowo prosi również o pantoprazol bez recepty (Controloc Control). Poleciła go jej sąsiadka na problemy z bólem brzucha i żołądka, które się ostatnio pojawiły. Pacjentka narzeka także na biegunki, które pojawiły się niedawno. Żeby je opanować pacjentka chciałaby zażywać loperamid.

Chcesz wiedzieć więcej o leczeniu cukrzycy? Zajrzyj: Wytyczne leczenia cukrzycy.

Problemy lekowe

 

Problem Przyczyna Interwencja Istotność
Reakcja niepożądana leku Działanie niepożądane wywołane stosowaniem lamotryginy Odstawienie leku i/lub natychmiastowy kontakt z psychiatrą Rzeczywisty
Reakcja niepożądana leku Działanie niepożądane wywołane stosowaniem walproinianu sodu Zażywanie leku razem z posiłkiem Potencjalny
Reakcja niepożądana leku Działanie niepożądane wywołane stosowaniem metforminy Zmniejszenie dawek leku Potencjalny
Reakcja niepożądana leku Działanie niepożądane wywołane stosowaniem ibuprofenu Odstawienie ibuprofenu Potencjalny


Ból brzucha i biegunka mogą mieć różne przyczyny. Najbardziej prawdopodobną wydaje się reakcja na wdrożenie terapii metoforminą, gdyż jest to jedo z najczęstszych działań niepożądanych tego leku.  Innym powodem bólu brzucha może być stosowanie walproinianu sodu.Pacjentka powinna wiedzieć, że wysypka, która się u niej pojawiła jest najprawdopodobniej często występującym działanie niepożądanym związanym ze stosowaniem lamotryginy.

Należy jednak również zwrócić uwagę na fakt nadużywania przez Panią Mariolę niesteroidowego leku przeciwzapalnego – ibuprofenu, który powoduje wzrost ryzyka rozwoju choroby wrzodowej żołądka i nadżerek. Jednym z objawów tych schorzeń jest właśnie ból brzucha.

Rozwiązanie

Zgodnie z zaleceniami Charakterystyki Produktu Leczniczego, po wystąpieniu wysypki w trakcie leczenia lamotryginą (a wykluczeniu innych możliwości jej powstania) lek powinno się odstawić, ponieważ istnieje ryzyko rozwoju zespołu Stivens Johnsona. Jednak ze względu na niewielkie nasilenie zmian i fakt, że lek jest bardzo ważny w terapii choroby podstawowej należy pacjentce zaproponować, jak najszybszą konsultację z lekarzem.

Lek Absenor pacjentka powinna zażywać podczas posiłku, to zminimalizuje ryzyko podrażnienia żołądka przez tę substancję czynną.

Podrażnienia żołądka i biegunki są też bardzo częste na początku stosowania metforminy. Zaleca się, aby pacjent wprowadzał lek powoli, od najmniejszej możliwej dawki i stopniowo ją zwiększał, po jakimś czasie dolegliwości zwykle mijają. Należy przekazać informację lekarzowi o zaistniałych problemach z przewodem pokarmowym. Rozwiązaniem problemu może być rozpoczęcie leczenia od dawki 500 mg i stopniowe jej zwiększanie. Jednak o tym musi zadecydować lekarz.

Ze względu na ryzyko gastrotoksyczności ibuprofenu należy pacjentce zalecić odstawienie tego leku. W razie ewentualnych dolegliwości bólowych może go przyjmować jedynie doraźnie lub w jego miejsce wybrać paracetamol.

Bibliografia

  1. Charakterystyka Produktu Leczniczego Absenor 12/2010
  2. Charakterystyka Produktu Leczniczego Ibuprom 04/2005
  3. Charakterystyka Produktu Leczniczego Symla 12/2014
  4. Charakterystyka Produktu Leczniczego Metformax 06/2013
  5. Charakterystyka Produktu Leczniczego Haloperidol 05/2014
  6. www.drugs.com/interactions-check.php
REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]