REKLAMA

Przegląd lekowy 37- problemy z astmą – rozwiązanie

To jest rozwinięcie artykułu Przegląd lekowy 37 – problemy z astmą – cz2

Do apteki przychodzi Pani Bożena. Starsza pani od wielu lat przychodzi do Twojej apteki i ma do Ciebie duże zaufanie. Jest bardzo zmartwiona efektami leczenia, szczególnie tym, że ma problemy z astmą oskrzelową. W przychodni ciągle zmienia się jej lekarz pierwszego kontaktu i ma wrażenie, że nie jest leczona prawidłowo. Ostatnio nowy doktor nawet jej nie zapytał, czy na coś choruje i czy przyjmuje jakieś leki, tylko przepisał receptę.

Płeć Kobieta
Wiek 75 lat
Wzrost 155 cm
Waga 72 kg
Choroby przewlekłe Astma oskrzelowa
Nadciśnienie
Padaczka

Leki podstawowe

Leki Dawkowanie
Bibloc 5 mg 1-0-0
Theospirex Retard 300 1-0-1
Salmex 500+50 1-0-1
Berotec N doraźnie
Trileptal 600 1-0-1

Leki dodatkowe:

Leki Dawkowanie
Xanax 0,25 0-0-1
Clemastinum Hasco 1-0-1

Wywiad – problemy z astmą

Pani Bożena od lat jest astmatyczką. Dwa razy dziennie stosuje tabletki z teofiliną (Theospirex Retard) oraz flutykazon i salmeterol w formie wziewnej (Salmex). Dodatkowo ma również zalecony fenoterol (Berotec N), który używa doraźnie, w razie ataku.

REKLAMA
REKLAMA

Poza tym Pani Bożena ma również padaczkę, która na szczęście poddaje się leczeniu. Pacjentka stosuje obecnie monoterapię z okskarbamazepiną (Trileptal), którą przyjmuje dwa razy dziennie. Już nie pamięta, kiedy miała ostatni atak.

Podczas ostatniej wizyty u nowego lekarza ten stwierdził początki nadciśnienia i zalecił kobiecie włączenie bisoprololu w dawce 5 mg raz dziennie rano (Bibloc). Dodatkowo zapisał jej również klemastynę w tabletkach z powodu pokrzywki, która się pojawiła na dłoniach oraz alprazolam (Xanax), ponieważ pacjentka narzekała, że czasem ma problemy z zasypianiem.

Pani Bożena rygorystycznie stosuje się do zaleceń lekarza, ale ostatnio nie czuje się dobrze. Zgłasza nadmierną senność, splątanie, problemy z koncentracją, bóle i zawroty głowy. Jednak najbardziej martwi ją, że ataki astmy są od kilku dni bardzo częste.

Jak rozpoznać i leczyć astmę? Zajrzyj: Astma oskrzelowa – wytyczne

Problemy lekowe

Problem Przyczyna Interwencja Potencjalny/ Rzeczywisty
Reakcja niepożądana leku Działanie niepożądane wywołane interakcją pomiędzy klemastyną i alprazolamem Odstawienie klemastyny Rzeczywisty
Reakcja niepożądana leku Działanie niepożądane wywołane interakcją pomiędzy klemastyną i trileptalem Odstawienie klemastyny Potencjalny
Reakcja niepożądana leku Działanie niepożądane wywołane interakcją pomiędzy bisoprololem i teofiliną Konsultacja z lekarzem kardiologiem i pulmonologiem Rzeczywisty
Reakcja niepożądana leku Działanie niepożądane wywołane interakcją pomiędzy bisoprololem i salmeterolem Konsultacja z lekarzem kardiologiem i pulmonologiem Rzeczywisty
Reakcja niepożądana leku Działanie niepożądane wywołane interakcją pomiędzy bisoprololem i fenoterolem Konsultacja z lekarzem kardiologiem i pulmonologiem Rzeczywisty
Terapia zbyteczna Wdrożenie alprazolamu, jako leczenia pierwszego rzutu w bezsenności Stopniowe odstawienie leku, wdrożenie innych metod Rzeczywisty

Komentarz

Pani Basia słusznie martwi się faktem, iż lekarz podczas ostatniej wizyty nie wypytał jej o choroby przewlekłe i stosowane leki.  Zapisane przez niego nowe preparaty wchodzą w interakcje z już stosowanymi.

Senność, splątanie i kłopoty z koncentracją mogę wynikać z nasilenia depresyjnego działania na ośrodkowy układ nerwowy, w wyniku interakcji alprazolamu z klemastyną. Takie skutki uboczne może powodować również interakcja pomiędzy klemastyną i okskarbamazepiną.

Natomiast gorsza kontrola astmy, to najprawdopodobniej efekt włączenia do terapii bisoprololu, który ma antagonistyczne działania do stosowanych betaadrenergików, a jego wdrożenie u astmatyków może wymagać korekcji dawki leków rozkurczających oskrzela.

Należy się również zastanowić nad zasadnością wdrożenia alprazolamu jako leku pierwszego rzutu przy okresowych problemach z zasypianiem u pacjentki.

Rozwiązanie

W pierwszej kolejności warto Pani Bożenie polecić odstawienie klemastyny. Na zmiany skórne najlepiej jest zaproponować miejscowe leczenie przy pomocy żelu/maści z substancją przeciwhistaminową lub sterydem.

Pani Bożena powinna również skonsultować z lekarzem zasadność stosowania u niej bisoprololu celem obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Warto się zastanowić czy nie zamienić go na inny lek hipotensyjny nie wpływający na skuteczność leczenia przeciwastmatycznego. Jednak w takim wypadku poinstruować należy pacjentkę o prawidłowym, stopniowym odstawieniu Biblocu. Jeśli jednak lekarz zaleci pozostanie przy tej terapii, to pacjentka powinna udać się do pulmonologa celem zmiany dawkowania leków przeciwastmatycznych.

Możemy Pani Bożenie również poradzić, aby spróbowała innych metod leczenia bezsenności. Alprazolam należy odstawić stopniowo (co trzy dni zmniejszając dawkę poprzez podzielenie tabletki), a następnie wdrożyć odpowiednią profilaktykę związaną z higieną snu i polecić ewentualnie ziołowe leki ułatwiające zasypianie.

Bibliografia

  1. Charakterystyka Produktu Leczniczego Salmex 12/2012
  2. Charakterystyka Produktu Leczniczego Theospirex Retard 08/2014
  3. Charakterystyka Produktu Leczniczego Clemastinum Hasco 06/2011
  4. Charakterystyka Produktu Leczniczego Xanax 05/2011
  5. Charakterystyka Produktu Leczniczego Trileptal 07.2010
  6. Charakterystyka Produktu Leczniczego Bibloc 08/2016
  7. www.drugs.com/interactions-check.php
REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]