REKLAMA
REKLAMA

Przegląd lekowy 36 – problemy z dabigatranem

Pan Maciej jest Twoim pacjentem od dłuższego czasu. Do niedawna realizował tylko recepty na leki na nadciśnienie tętnicze. Pojawienie się choroby przewlekłej dało mu impuls, żeby zacząć dbać o siebie. Zmienił dietę, zaczął częściej wyjeżdżać w góry, schudł kilka kilogramów. Realizując recepty opisywał swoje górskie wycieczki. Chwalił się zdobytymi Górskimi Odznakami Turystycznymi. Niestety pół roku temu przeszedł udar mózgu. Na szczęście obyło się bez trwałych zmian i dość szybko wrócił do dawnej aktywności. Przyczyną udaru najprawdopodobniej było migotanie przedsionków, które zostało wykryte u pana Macieja w czasie pobytu w szpitalu. Dzisiaj pan Maciej przyszedł na umówiony przegląd lekowy, gdyż zgłosił, że ma problemy z dabigatranem (Pradaxa).

problemy z dabigatranem
Jakie problemy w leczeniu dabigatranem ma pan Maciej? fot. Shutterstock
Płeć Mężczyzna
Wiek 58 lat
Wzrost 185 cm
Waga 89 kg
Choroby przewlekłe Nadciśnienie tętnicze
Migotanie przedsionków
Hipercholesterolemia

Leki podstawowe

Leki Dawkowanie
Perindopril (5mg) + indapamid (1,25) – Tertensif kombi 1-0-0
Dabigatran (Pradaxa 150 mg) 1-0-1
Atorwastatyna (Atorvasterol 20 mg) 0-0-1

Leki dodatkowe

Leki Dawkowanie
Itrakonazol 100 mg 2-0-2 (przez 7 dni, potem przerwa)
Xylometazolina 0,1% 1-0-1

 

Wywiad- problemy z dabigatranem

W czasie rozmowy pan Maciej pokazuje pomiary ciśnienia krwi, które regularnie robi w domu. Są w normie, więc leczenie nadciśnienia tętniczego przebiega prawidłowo. 2 tygodnie temu zrobił lipidogram:

REKLAMA
REKLAMA
  • Cholesterol całkowity 155 mg/dl
  • LDL – 90 mg/dl
  • HDL – 60 mg/dl
  • triglicerydy 120 mg/dl

Jeśli chcesz przypomnieć sobie jakie są prawidłowe wyniki lipidogramu zajrzyj tutaj: Lipidogram – co trzeba wiedzieć?

W czasie wywiadu sprawdzasz zakupy pana Macieja. Okazuje się, że powinien dwa tygodnie temu wykupić kolejne opakowanie leku Pradaxa. Po zadaniu dodatkowych pytań okazuje się, że tego nie zrobił. Wynikało to z ceny leku i problemów z dostępnością w lepszej cenie.

Poza tym od miesiąca pan Maciej leczy się u dermatologa, w związku z grzybicą paznokci. Lekarz zalecił mu terapię pulsową itrakonazolem. Pacjent nie wspominał dermatologowi o tym, że jest w trakcie leczenia przeciwkrzepliwego.

Pan Maciej zapytany o ksylometazolinę, przyznał, że stosuje ją od miesiąca. Podejrzewa u siebie alergię, bo zaczął mieć katar jak się zaczęła wiosna. Uznał to za nieistotny problem i nie mówił o tym lekarzowi. Kupił kiedyś cetyryzynę bez recepty, jednak czuł po niej dużą senność. Uznał zatem, że leczenie doustne nie jest dla niego.

Problemy lekowe

 

Problem Przyczyna Interwencja Rzeczywisty/ Potencjalny
Niepowodzenie terapii – ryzyko ponownego udaru Pacjent nie stosuje leku dabigatran (Pradaxa) Potencjalny
Działanie niepożądane leku – zwiększone ryzyko krwawień Interakcja między dabigatranem a itrakonazolem Potencjalny
Działanie niepożądane leku – zwiększone ryzyko rabdomiolizy i uszkodzenia nerek przez atorwastatynę Interakcja między itrakonazolem i atorwastatyną Potencjalny
Brak terapii mimo wskazań – podejrzenie alergicznego nieżytu nosa. Pacjent nie konsultował się z lekarzem Rzeczywisty
Brak terapii mimo wskazań – podejrzenie alergicznego nieżytu nosa Działanie niepożądane leku – senność po cetyryzynie Rzeczywisty
Działanie niepożądane leku – reakcja z odstawienia przy długotrwałym stosowaniu miejscowych alfa-mimetyków Pacjent zbyt długo stosuje lek Rzeczywisty

 

Komentarz – problemy z dabigatranem

Problemy lekowe pana Macieja dotyczą przede wszystkim leczenia przeciwkrzepliwego. Po pierwsze nie stosuje od dwóch tygodni dabigatranu. Oczywistością jest, że naraża się w ten sposób na kolejny udar mózgu. Konsekwencje kolejnego mogą być dużo poważniejsze.

Drugim problemem jest interakcja dabigatranu z itrakonazolem. Ten lek przeciwgrzybiczy jest inhibitorem glikoproteiny P, która odpowiada za usuwanie m.in. leków z organizmu. W efekcie wzrośnie stężenie dabigatranu we krwi, co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem krwotoków m.in. z przewodu pokarmowego lub wewnętrznych.

Kolejnym problemem lekowym jest zwiększone ryzyko rabdomiolizy i uszkodzenia nerek. Przyczyną tego może być wzrost stężenia atorwastatyny we krwi, w wyniku interakcji z itrakonazolem. Itrakonazol oprócz blokowania glikoproteiny P, hamuje też enzymy wątrobowe odpowiedzialne za metabolizm m.in. atorwastatyny.

Innym problemem lekowym jest brak leczenia alergicznego nieżytu nosa, który najprawdopodobniej występuje u pana Macieja. Jako farmaceuci nie możemy tego jednoznacznie zdiagnozować. Jednak na podstawie objawów można postawić hipotezę o obecności tej choroby u pacjenta. Efektem braku sensownej terapii jest samowolne i zbyt długie stosowania alfa mimetyku (ksylometazoliny) przez pana Macieja. Konsekwencją tego może być nieżyt nosa wywołany przez alfa-mimetyk i uzależnienie się od kropli z tym składnikiem.

Niechęć do właściwego leczenia zapewne wynika z pojawienia się działania niepożądanego cetyryzyny u pana Macieja. Z nowszych leków przeciwhistaminowych, cetyryzyna jest jednym z najczęściej wywołującym senność.

Rozwiązanie przypadku znajdziesz tuaj: Przegląd lekowy 36 – problemy z dabigatranem – rozwiązanie

Źródła

  1. Charakterystyka Produktu Leczniczego – Pradaxa
  2. Charakterystyka Produktu Leczniczego – Orungal
  3. Charakterystyka Produktu Leczniczego – Zyrtec
  4. mp.pl Interna – Alergiczny Nieżyt Nosa –  https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.17.3.
  5. https://www.drugs.com/interactions-check.php?drug_list=276-0,3266-0,1327-0,1406-0,1830-0&types[]=major&types[]=minor&types[]=moderate&types[]=food&types[]=therapeutic_duplication&professional=1
REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]