Przegląd lekowy 33 – nadciśnienie tętnicze – problemy lekowe

W pewne wiosenne przedpołudnie, do apteki przychodzi stała pacjentka – Pani Krystyna. Regularnie realizuje recepty na leki na nadciśnienie tętnicze dla siebie i męża. Niestety niedawno mąż pani Krystyny zmarł, a jej od tej pory nie było w aptece. Dzisiaj przyszła do apteki podpytać o niepokojące ją objawy. Po krótkiej rozmowie z namawiasz ją , żeby przyniosła stosowane obecnie leki, w celu oceny terapii. 

Problemy lekowe

Jakie problemy lekowe ma pacjentka? Fot. Shutterstock

Płeć Kobieta
Wiek 61 lat
Wzrost 158 cm
Waga 85 kg
Choroby przewlekłe Ciężkie nadciśnienie tętnicze
Depresja
Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa

 

Leki Dawkowanie
Xetanor 20 mg 1-0-0 (obecnie odstawiono)
Verospiron 50 mg 2-0-0
Vilpin 10 mg 0-0-1
Betalok ZOK 100 mg 1-0-0
Warfin 3 mg 0-0-1

Leki dodatkowe:

Leki Dawkowanie
Ketonal 50 mg 1-0-1
Potas suplement diety 1-0-0

Wywiad

Pani Krystyna choruje na oporne w leczeniu nadciśnienie tętnicze (Zajrzyj: Nadciśnienie tętnicze – rodzaje i klasyfikacja). Obecnie stosuje spironolakton w dawce 100 mg raz dziennie rano (Verospiron), amlodypinę w dawce 10 mg raz dziennie wieczorem (Vilpin) oraz metoprolol 100 mg rano (Betalok ZOK). Zapytana o wyniki przyznaje, że nie wie jakie są, ponieważ popsuł się jej ciśnieniomierz, a w związku z ostatnimi wydarzeniami w jej życiu (śmierć męża) nie miała głowy, żeby go naprawić.

Poza tym Pani Krystyna cierpi również na chorobę zakrzepową i przyjmuje obecnie warfarynę w dawce 3 mg dziennie (Warfin). W rozmowie pacjentka przyznaje, że ostatnie INR było wysoki wynosiło 4,5; ale nie miała czasu i głowy skonsultować wyniku z lekarzem.

Ze względu na ostatnie wydarzenia Pani Krystyna otrzymała od lekarza pierwszego kontaktu paroksetynę w dawce 20 mg (Xetanor), lek stosowała kilka dni, ale odstawiła go, ponieważ stwierdziła, że wcale nie potrzebuje dodatkowego leczenia i już czuje się lepiej.

Wśród leków stosowany przez pacjentkę na własną rękę znajdują się ketoprofen 50 mg, który przyjmuje dwa razy dziennie w celu uśmierzenia bólu po ekstrakcji zęba oraz suplement diety zawierający w swoim składzie potas – zakupiła go w aptece, ponieważ od koleżanki słyszała, że przy lekach moczopędnych stosowanych w nadciśnieniu (a taki ma zaordynowany) powinna uzupełniać potas, a lekarz najwidoczniej zapomniał jej go przepisać.

Jednak największym zmartwieniem Pani Krystyny jest jej ostatnie samopoczucie. Zgłasza zawroty głowy, problemy ze snem, dziwne mrowienia i szumy uszne.

Problemy lekowe

 

Problem Przyczyna Interwencja Istotność
Reakcja niepożądana leku Objawy odstawienia paroksetyny Brak Rzeczywisty
Reakcja niepożądana leku Hiperkalemia związana z jednoczesnym stosowanie spironolaktonu i potasu Oznaczenie poziomu potasu, odstawienie suplementu diety Potencjalny
Reakcja niepożądana leku Ryzyko krwawienia w wyniku jednoczesnego przyjmowania ketoprofenu i warfaryny Odstawienie ketoprofenu Potencjalny
Terapia nieefektywna Obniżenie wydajności leczenia przeciwnadciśnieniowego przy jednoczesnym stosowaniu ketoprofenu Odstawienie ketoprofenu, naprawa ciśnieniomerza Potencjalny
Reakcja niepożądana leku Wzrost wartości INR po zastosowaniu nieodpowiedniej dawki warfaryny Jak najszybsza konsultacja z lekarzem w celu modyfikacji leczenia warfaryną. Rzeczywisty

Niepokojące Panią Krystynę objawy mogą być spowodowane kilkoma różnymi czynnikami:

  • nagłym odstawieniem paroksetyny (lek ten należy odstawiać stopniowo)
  • hiperkaliemią związaną z jednoczesnym stosowaniem potasu i spironolaktonu
  • nieefektywnym leczeniem nadciśnienia w wyniku źle dobranych leków, ale również jednoczesnego przyjmowania ketoprofenu, który wpływa na skuteczność ich działania hipotensyjnego.

Poza tym pacjentce należy zwrócić uwagę, iż nie powinna stosować ketoprofenu nie tylko ze względu na ryzyko zwiększenia ciśnienia krwi, ale również wzrost ryzyka krwawienia z przewodu pokarmowego w połączeniu z warfaryną (tym bardziej, że przez jakiś czas pacjentka przyjmowała również paroksetynę).

Wysokie INR jest ważnym sygnałem, który wpływa na potrzebę modyfikacji obecnie stosowanej terapii i nie powinien być przez pacjentkę bagatelizowany.

Rozwiązanie

Pani Krystyna na pewno powinna naprawić ciśnieniomierz, aby sprawdzić czy niepokojące objawy nie są związane z nieunormowanym ciśnieniem krwi. Należy jej również zalecić odstawienie preparatu potasu oraz oznaczenie stężenia tego pierwiastka w surowicy krwi.

Niepokojące objawy powinna również obserwować wnikliwie przez następne kilka-kilkanaście dni. Jeśli były one spowodowane zbyt nagłym przerwaniem stosowania paroksetyny, to powinny samoistnie ustąpić.

Ketoprofen pacjentka musi natychmiast odstawić ze względu na wzrost ryzyka krwawienia i potencjalny jego wpływ na terapię przeciwnadciśnieniową. W celu uśmierzenia bólu można jej zaproponować preparat zawierający w swoim składzie paracetamol.

Natomiast ze względu na wysoki wynik INR pacjentka w trybie pilnym powinna się udać do lekarza. Leczenie warfaryną powinno zostać zmodyfikowane, tak aby INR wrócił do bezpiecznej wartości. Przyczyną wysokiego INR może być także wypychanie warfaryny z wiązań z białkami przez ketoprofen. Jest to kolejny argument za niestosowaniem NLPZ.

Bibliografia

  1. Charakterystyka Produktu Leczniczego Warfin 11/2012
  2. Charakterystyka Produktu Leczniczego Verospiron 07/2013
  3. Charakterystyka Produktu Leczniczego Xetanor 01/2011
  4. Charakterystyka Produktu Leczniczego Ketonal Active 02/2014
  5. www.drugs.com/interactions-check.php
Podobał się artykuł? Podziel się!
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Google+
Google+
Email this to someone
email

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o