REKLAMA
REKLAMA

Przegląd lekowy 32 – nieżyt nosa

W pewien wiosenny, ciepły dzień na konsultacje przychodzi Wojciech. Jest młodym człowiekiem o otwartym umyśle. Pracuje jako przedstawiciel handlowy, więc dużo jeździ autem. Ostatnio miał stresujący czas w pracy ze względu na redukcję personelu. Jednak pozostał w pracy, a nawet zaproponowano mu awans. Jak twierdzi, życie byłoby piękne, gdyby nie nieżyt nosa.

Postanowił umówić się na przegląd lekowy, kiedy dowiedział się o takiej możliwości w Twojej aptece. Nie choruje na żadne przewlekłe choroby, jednak od pewnego czasu nie może sobie z między innymi z katarem. Nie rozmawiał o nich ze swoim lekarzem.

przegląd lekowy nieżyt nosa
Problemem Wojciecha jest nieżyt nosa. Czy wiesz jak mu pomóc? Shutterstock.

Wywiad

Płeć Mężczyzna
Wiek 35 lata
Wzrost 185 cm
Waga 80 kg
Choroby przewlekłe brak

 

REKLAMA
REKLAMA
Leki Dawkowanie
xylometazolina 0,1% 2-3 razy dziennie
estazolam 2 mg doraźnie na noc

Z wywiadu dowiadujesz się, że Wojciech od miesiąca ma problemy z nieżytem nosa. Objawy to wodnisty wyciek z nosa i kichanie. Żeby poprawić jakość życia stosuje cały czas xylometazolinę w kroplach. Wojciech narzeka też na problemy z koncentracją i czuje się senny. Po zadaniu dodatkowych pytań okazuje się, że w związku z problemami ze snem stosuje od 2 tygodni estazolam. Dzięki lekowi wreszcie przesypia całe noce. Pomimo długiego snu czuje się niewyspany i ma problemy z koncentracją po wstaniu. Martwi go też dlatego, że często jeździ autem i ma problemy ze skupieniem się w czasie jazdy. Wojciech prosi Cię też o krople na zaczerwienione i piekące oczy, gdyż od mniej więcej miesiąca ma z tym problem. Sądzi, że to przez pracę przy komputerze lub klimatyzację w samochodzie.

Może zainteresuje Cię inny przypadek: Do apteki zgłasza się pacjent chory na cukrzycę typu 2 i nadciśnienie tętnicze. Dodatkowo otrzymał zestaw leków przeciwbólowych w związku z wypadkiem.

Problemy lekowe

 

 

Problem Przyczyna Interwencja Potencjalny/Rzeczywisty
Podejrzenie alergicznego nieżytu nosa Brak terapii mimo wskazań. Pacjent powinien stosować leki przeciwalergiczne Wizyta u lekarza celem diagnostyki. Zaproponowanie doraźnego leczenia OTC Rzeczywisty
Efektywność terapii niewystarczająca – niewłaściwe leczenie alergii Niewłaściwy lek – xylometazolina nie nadaje się do długiego stosowania w alergicznym nieżycie nosa. Odstawienie xylometazoliny. Wizyta u lekarza celem diagnostyki. Zaproponowanie doraźnego leczenia OTC Rzeczywisty
Reakcje niepożądane leku – nieżyt spowodowany zbyt długim stosowaniem xylometazoliny Lek zbyt długo stosowany Odstawienie xylometazoliny Rzeczywisty
Działanie niepożądane leku – senność po estazolam Niewłaściwy lek – estazolam ma zbyt długi t 0,5. Konsultacja z lekarzem, odstawienie estazolamu. Rzeczywisty

Według informacji jakie dostarczył Wojciech, możesz podejrzewać u niego Alergiczny Nieżyt Nosa. Wodnista wydzielina z nosa, zaczerwienione, piekące oczy, kichanie w okresie wiosennym najprawdopodobniej oznacza właśnie to schorzenie. Jednak nie w naszych kompetencjach leży stawianie diagnozy.

Na pewno w tym przypadku niewłaściwym lekiem jest xylometazolina. Po pierwsze może być stosowana przez 7-10 dni. Przy dłuższej aplikacji może powodować katar z odbicia i być problemem większym niż tylko alergia.

Drugim bardzo istotnym problemem jest estazolam. Jest to benzodiazepina o t ½ równym 10-24h. Oznacza to, że będzie ona działać następnego dnia. Objawiać się to może zbyt dużą sennością Wojciecha na dzień po zastosowaniu leku. Dodatkowym niebezpieczeństwem jest to, że Wojciech jest kierowcą. Benzodiazepina tak długo działająca będzie opóźniała czas reakcji. Wojciech może być niebezpiecznym kierowcą i stanowić zagrożenie dla siebie jak i dla innych uczestników ruchu. Jest to o tyle podstępne, że nie łączy tego faktu z wieczornym zastosowaniem leku.

Ponadto alergiczny nieżyt nosa może być przyczyną bezsenności. Co może oznaczać, że leczenie bezsenności powinno polegać na właściwym zajęciu się nosem.

Rozwiązanie

Najważniejsze jest odstawienie przez Wojciecha benzodiazepiny. W celu poprawy jakości snu powinien przede wszystkim zadbać o jego higienę. Dobrze byłoby przygotować materiały edukacyjne dla niego. Ponadto Wojciech powinien zająć się diagnostyką alergicznego nieżytu nosa. Choroba ta może powodować bezsenność, więc właściwie leczenie powinno rozwiązać ten problem.

Jeżeli pomimo wprowadzonych zmian i właściwego leczenia, pacjent dalej będzie mieć problemy ze snem, to powinien udać się do psychiatry. Specjalista sprawdzi czy bezsenność nie jest objawem innej choroby np. depresji. Poza tym dobierze lepsze leki, które w mniejszym stopniu będą wpływać na codzienne funkcjonowanie Wojciecha.

Drugą istotną sprawą jest diagnostyka alergicznego nieżytu nosa. Powinien zająć się tym lekarz, gdyż farmaceuta nie ma odpowiedniej wiedzy ani kompetencji do diagnozowania chorób. Jednakże możesz z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że leki stosowane w leczeniu alergicznego nieżytu nosa przyniosą ulgę Wojciechowi. W związku z tym możesz mu zaproponować zarówno doustne jak i miejscowe leki przeciwalergiczne. Leki o działaniu ogólnym będą działać dłużej oraz na wszystkie objawy alergii (wysięk z nosa, zaczerwienienie spojówek, kichanie). Natomiast niektóre z nich mogą powodować senność, dlatego warto na to zwrócić uwagę. Według amerykańskiej Federal Flight Administration bezpiecznie przez pilotów może być stosowana loratadyna, desloratadyna i feksofenadyna [4].

Jeśli chodzi o leki miejscowe, to będą one działać szybciej, ale będą działać tylko w miejscu podania, co oznacza że Wojciech musiałby mieć zarówno krople oczne jak i krople do nosa. Lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie miejscowych leków przeciwhistaminowych niż kromonów, ze względu na siłę i czas działania.

Bibliografia

  1. mp.pl interna – Alergiczny nieżyt nosa – https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.17.3.
  2. Charakterystyka Produktu Leczniczego – xylometazolin WZF
  3. Charakterystyka Produktu Leczniczego – Estazolam
  4. Federal Flight Administration – Guide for Aviation Medical Examiners https://www.faa.gov/about/office_org/headquarters_offices/avs/offices/aam/ame/guide/pharm/antihist/
REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]