REKLAMA

Przegląd lekowy 30 – rozwiązanie

Problemy lekowe, przegląd lekowu
Jakie problemy lekowe ma pani Halinka?

Do apteki na przegląd lekowy zgłasza się Pani Halinka, sąsiadka Twojej mamy, która po wielu namowach wreszcie zdecydowała się skorzystać z tej usługi.

Płeć Kobieta
Wiek 66 lata
Wzrost 155 cm
Waga 67 kg
Choroby przewlekłe Cukrzyca typu II
Neuralgia półpaścowa
Pęcherz neurogenny

Leki podstawowe

Leki Dawkowanie
Driptane 5 mg 1-1-1
Gabapentin Teva 300 mg 1-1-1
Venlafaxine Bluefish XL 75 mg 1-0-0
Metformin 500 mg 1-1-1

Leki dodatkowe:

Leki Dawkowanie
Doreta (37,5 mg + 325 mg) doraźnie
Rennie do ssania smak miętowy 1-1-1
Baikadent żel 1-0-1

Z wywiadu dowiadujesz się, że:

Pani Halina od 6 lat leczy się z powodu cukrzycy typu II. Początkowo poziom glikemii kontrolowała dietą, jednak od 2 lat lekarza wdrożył dodatkową farmakoterapię –metforminę w dawce 500 mg trzy razy dziennie do posiłku, dzięki której pomiary glikemii są obecnie prawidłowe.

Poza tym pacjentka cierpi z powodu dolegliwości związanych z pęcherzem neurogennym. Lekarz urolog zalecił jej stosowanie oksybutyniny 5 mg (Driptane) trzy razy dziennie po jednej tabletce.

REKLAMA
REKLAMA

Jednak największym zmartwieniem Pani Halinki jest obecnie neuralgia wywołana półpaścem, na który chorowała kilka miesięcy temu. Ból jest niezwykle dokuczliwy, obecnie lekarz wdrożył leczenie gabapentyną (300 mg trzy razy dziennie) i lekiem przeciwdepresyjnym – venlafaksyną (75 mg o przedłużonym uwalnianiu raz dziennie). Jednak pacjentka zgłasza, że leczenie nie jest w ogóle efektywne, a ból się nie wycofuje i przysparza jej wiele cierpienia. Ostatnio nawet „pożyczyła” sobie od męża jego lek przeciwbólowy przepisany przez ortopedę połączenie tramadolu i paracetamolu (Doreta).

Od kilku tygodni pacjentka stosuje również codziennie tabletki do ssania zobojętniające kwas żołądkowy. Zapytana o przyczynę mówi, że ma dość spory dyskomfort po jedzeniu, pojawia się odbijanie, zgaga, uczucie pełności.

Pani Halinka prosi również o doradzenie jakiejś dobrej substancji na zmiany w jamie ustnej. Stosuje obecnie baikadent, ale ciągle ma jakiś dyskomfort i okresowo pojawiają się jakieś afty i nadżerki.

Może zainteresować cię także ten przegląd lekowy:
Pani Maria od tygodnia ma wrażenie, że leki stosowane w chorobach serca działają gorzej. Łatwiej się męczy, dodatkowo ma wrażenie nierytmicznej pracy serca.

Problemy lekowe

Problem Przyczyna Interwencja Istotność
Reakcja niepożądana leku Ryzyko powstania interakcji pomiędzy tramadolem i venlafaksyną (zespół serotoninowy) Bezwzględne odstawienie leku zawierającego tramadol Potencjalny
Reakcja niepożądana leku Działanie niepożądane związane z przewlekłym stosowaniem oksybutyniny Odstawienie leku i kontakt z lekarzem urologiem celem modyfikacji terapii Rzeczywisty
Terapia nieefektywna Zmniejszone wchłanianie gabapentyny w wyniku interakcji z lekiem zobojętniającym Odstawienie leku zobojętniającego soki żołądkowe, kontrola u lekarza gastroenterologa Rzeczywisty
Terapia nieefektywna Objawy refluksu żołądkowego, nieskutecznie leczone preparatami OTC Rzeczywisty

Komentarz

Panią Halinkę należy poinformować, że jednoczesne przyjmowanie gabapentyny i leków zobojętniających soki żołądkowe powoduje zmniejszone wchłanianie tej pierwszej, a tym samym zmniejszoną efektywność farmakoterapii neuralgii półpaścowej. Poza tym przewlekłe objawy gastryczne nie powinny być leczone na własną rękę, ponieważ w ten sposób pacjentka może maskować objawy poważnej choroby.

Należy również poinformować ją, że podczas stosowania venlafaksyny nie może na własną rękę zażywać preparatu zawierającego w swoim składzie tramadol, ponieważ połączenie takie grozi rozwojem niebezpiecznego dla zdrowia i życia zespołu serotoninowego.

Dyskomfort i zmiany na powierzchni błony śluzowej jamy ustnej mogą być natomiast bezpośrednim efektem długotrwałego stosowania oksybutyniny, która należy do leków cholinergicznych. Jako działanie uboczne powoduje zmniejszone wydzielanie śliny, a to wtórnie zwiększa ryzyko pojawienia się uszkodzeń i zakażeń w obrębie jamy ustnej.

Interwencje

Najważniejszym zaleceniem dla Pani Halinki jest, żeby zaprzestała stosowania leku Doreta na własną rękę. Następnie powinna odstawić również preparat zobojętniający i obserwować, czy pojawią się efekty terapii gabapentyną. Jeśli nie to wtedy wskazana jest kontrola u lekarza neurologa i modyfikacji terapii neuralgii.

Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego powinny być bezwzględnie skonsultowane z lekarzem specjalistą. Mogą być one sygnałem poważniejszych schorzeń, jak na przykład choroba wrzodowa żołądka, które powinny być leczone pod okiem specjalisty.

Pacjentce należy również zalecić skuteczne preparaty do pielęgnacji jamy ustnej celem wyleczenia istniejących podrażnień i stanów zapalnych (np. antyseptyczny płyn do płukania). Można też zaproponować odstawienie leku przepisanego przez urologa i zaobserwowanie czy stan ulega poprawie. Jeśli tak to docelowo powinna ona odwiedzić swojego lekarz i porozmawiać o zmianie leczenia, na takie które nie powoduje opisanych działań niepożądanych, ponieważ są one dla pacjentki dość uciążliwe.

 

Bibliografia

  1. Charakterystyka Produktu Leczniczego Gabapentin TEVA 06/2009
  2. Charakterystyka Produktu Leczniczego Driptane 07/2013
  3. Charakterystyka Produktu Leczniczego Venlafaxine Bluefish 11/2014
  4. Charakterystyka Produktu Leczniczego Doreta 07/2015
  5. www.drugs.com/interactions-check.php
REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]