REKLAMA
REKLAMA

Przegląd lekowy 27 – karmienie piersią – rozwiązanie

shutterstock_535327345_1.jpg

Do apteki przychodzi pan Andrzej. Znasz go od dłuższego czasu, gdyż mieszka niedaleko i ma 4 letniego syna – Marcina. Syn poszedł w tym roku do przedszkola, więc Andrzej zaczął być częstym gościem w aptece, bo dziecko zaczęło częściej chorować. Poza tym 3 miesiące temu urodziła mu się córka Zosia. Tym razem jednak nie przychodzi z problemem swoich dzieci, a z receptami dla swojej żony – Anny.

karmienie piersią, depresja poporodowa
Czy wiesz jak pomóc Annie w jej problemach? fot. shutterstock
Płeć Kobieta
Wiek 33 lata
Wzrost 175 cm
Waga 55 kg
Uwagi Karmi piersią
Choroby Depresja poporodowa
Infekcja

Leki

Lek Dawkowanie
Escitalopram 10 mg 1-0-0
Klarytromycyna 1-0-1

Pani Anna po porodzie od dłuższego czasu narzekała powtarzające się epizody niskiego nastroju. Z czasem problem się pogarszał, a czas złego nastroju, wydłużał się. W związku z tym pani Anna udała się do psychiatry. Lekarz zdiagnozował u niej depresję poporodową i zalecił zastosowanie leku z grupy Selektywnych Inhibitorów Zwrotnego Wychwytu Serotoniny – citalopram.

W międzyczasie pani Anna rozchorowała się. W związku z przedłużającymi się objawami poszła do lekarza pierwszego kontaktu. Uznał on, że musi zastosować antybiotyk i przepisał klarytromycynę w dawce 500 mg.

REKLAMA
REKLAMA

Pani Anna karmi piersią i jest to dla niej ważne. Chciałaby karmić piersią jak najdłużej. Jednak nie wie, czy w związku z zaleconymi lekami, może bezpiecznie to robić. Dlatego też przyszła do Ciebie z prośbą o poradę.

 

Problem Przyczyna Rozwiązanie Potencjalny/Rzeczywisty
Ryzyko rozwoju rzekomobłoniastego zapalenia przewodu pokamowego Brak leku profilaktyczne – brak probiotyku w antybiotykoterapii Zaproponowanie probiotyku Potencjalny
Ryzyko pojawienia się działania niepożądanego – arytmii Niewłaściwe połączenie leków – citalopram I klarytromycyny Interwencja u lekarza – sugestia zmiany antybiotyku Potencjalny

Komentarz

Wydawać by się mogło, że pani Anna nie będzie mogła stosować któregoś z leków w czasie karmienia piersią. Szczególnie obawy powinny dotyczyć cilatorpamu. Jednak po zgłębieniu tematu okazuje się, że także citalopram jest bezpieczny dla dziecka karmionego piersią. W małym stopniu przenika on do mleka kobiecego. Stężenie leku we krwi niemowląt karmionych piersią, których matki stosowały citalopram było niskie. W efekcie nie wykazano negatywnego wpływu na wzrost i rozwój takich dzieci.Jakkolwiek można znaleźć leki przeciwdepresyjne, które w jeszcze mniejszym stopniu będą przenikać do mleka. Decyzję o ewentualnej zmianie powinien podjąć psychiatra[1].

Leczenie depresji poporodowej jest bardzo istotne. Od tego może zależeć bezpieczeństwo zarówno matki jak i dziecka. Panią Annę należy poinformować też o tym, że lek nie będzie działał od pierwszej tabletki. Na efekty będzie musiała poczekać ok tygodnia, jednak pomimo to powinna lek regularnie stosować.

Klarytromycyna jest bezpiecznym lekiem w czasie karmienia piersią. Jest stosowana u dzieci i uważana jest za bezpieczny antybiotyk. Jest to lek, który w małych ilościach jest wydzielany do mleka. Poza tym nie obserwuje się działań niepożądanych u dzieci karmionych piersią, których matki stosują klarytromycynę. Jedynym problemem może być biegunka wynikająca z zaburzeń flory bakteryjnej u dziecka [2].

Problemem jest łączne stosowanie tych leków. Obie substancje mogą wpływać na odcinek QT w EKG serca. Przy jednoczesnym zażywaniu tych leków, efekt może się nałożyć. Konsekwencją tego mogą być groźne dla życia arytmie jak torsade de pointes. Dlatego też lekarz pierwszego kontaktu powinien zmienić antybiotyk na inny, bezpieczniejszy [3]. Poza tym należy pani Annie polecić stosowanie probiotyku.

Źródła:

  1. E-lactancia – citalopram – http://www.e-lactancia.org/breastfeeding/citalopram/product/
  2. E-lactancia – klarytromycyna – http://www.e-lactancia.org/breastfeeding/clarithromycin/product/
  3. Drugs.com – analiza interakcji citalopram/klarytromycyna
REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]