REKLAMA
REKLAMA

Przegląd lekowy 26 – rozwiązanie

problemy lekowe
Jakie problemy lekowe ma Kasia? fot. shutterstock

O konsultację w sprawie stosowanych leków poprosiła Cię Twoja znajoma z liceum – Kaśka. Obecnie ma 34 lata i pracuje jako grafik w dużej agencji reklamowej. Z uwagi na bardzo absorbującą, a przy tym stresującą pracę nie udało jej się założyć rodziny, twierdzi, że lubi życie singla.

Płeć

Kobieta

REKLAMA
REKLAMA

Wiek

33 lata

Wzrost

169 cm

Waga

64 kg

Choroby przewlekłe

Endometrioza

Leki podstawowe

Leki

Dawkowanie

Danazol Jelfa 200 mg

1-0-1

Luteina 100 mg (tabletki dopochwowe)

1-0-1

Leki dodatkowe:

Leki

Dawkowanie

Padolten (37,5 mg tramadolu + 350 mg paracetamolu) 2-0-2
Clexane 0,4 1-0-0
Rennie doraźnie
Krople miętowe doraźnie
No-Spa doraźnie
Espumisan doraźnie
Thiocodin 1-1-1
Theraflu MaxGrip (1000 mg paracetamolu + fenylefryna 10 mg + witamina C 70 mg) 1-1-1

U Kaśki niedawno zdiagnozowano endometriozę. Obecnie jest w połowie półrocznego leczenia przy zastosowaniu danazolu dwa razy po jednej tabletce 200 mg oraz progesteronu podawanego dopochwowo (Luteina 100), również dwa razy dziennie.

Poza tym pięć dni temu złamała rękę w nadgarstku. Na izbie przyjęć, po założeniu opatrunku gipsowego zapisano jej połączenie tramadolu i paracetamolu (Padolten) w celu leczenia bólu. Poza tym zalecono jej enoksaparynę do podawania podskórnego (Clexane) przez 14 dni. Lek przeciwbólowy Kaśka przyjmuje dwa razy dziennie po dwie tabletki, ponieważ, jak twierdzi, ból jest bardzo silny. Iniekcje podskórne podaje sobie sama, ale wydaje jej się, że chyba robi to nieprawidłowo, bo w miejscu wstrzyknięć pojawiły się niewielkie guzki, zgrubienia.

Poza tym znajoma jest od dwóch dni mocno przeziębiona. Skarży się na stan podgorączkowy, katar, suchy kaszel i ogólne złe samopoczucie. Z tego powodu przyjmuje połączenie kodeiny i sulfagwajakolu (Thiocodin) trzy razy dziennie po tabletce i saszetki do rozpuszczania z paracetamolem, fenylefryną i kwasem askorbinowym (Theraflu MaxGrip) trzy razy dziennie jeną saszetkę.

Kaśka okresowo cierpi również na zaburzenia ze strony układu pokarmowego – skurczowe bóle brzucha, niestrawność, zgaga, wzdęcia. Z tego powodu doraźnie stosuje krople miętowe, drotawerynę (No-Spa), symetykon (Espumisan) i środek zobojętniający kwas solny w tabletkach do ssania (Rennie).

Skarży się również, że od kilku tygodni strasznie puchną jej kostki.

Problemy lekowe

Problem

Przyczyna

Interwencja

Istotność

Reakcja niepożądana leku

Możliwość wystąpienia istotnej klinicznie interakcji pomiędzy tramadolem i kodeiną (ryzyko zahamowania ośrodka oddechowego)

Odstawienie kodeiny

Rzeczywisty

Reakcja niepożądana leku

Wzrost ryzyka krwawień z przewodu pokarmowego po zastosowaniu enoksaparyny

Odstawienie enoksaparyny

Rzeczywisty

Reakcja niepożądana leku

Skutek uboczny stosowania enoksaparyny

Niekonieczna

Rzeczywisty

Dublowanie leku

Możliwość wystąpienia objawów toksycznych po zastosowaniu zbyt dużej dawki paracetamolu

Odstawienie leku na przeziębienie

Rzeczywisty

Reakcja niepożądana leku

Skutek uboczny stosowania progesteronu (obrzęki kostek)

Konsultacja z lekarzem ginekologiem

Potencjalny

Drugim bardzo ważnym problemem jest przekroczona dawka dobowa paracetamolu w wyniku zażywania dwóch różnych preparatów zawierających go w swoim składzie. Może to skutkować wystąpieniem objawów toksycznych. Efektem może być nawet uszkodzenie wątroby wymagające przeszczepu.Po pierwsze jednoczesne stosowanie kodeiny i tramadolu (leków z grupy opioidów) podnosi ryzyko wystąpienia poważnego skutku ubocznego terapii jakim jest zahamowanie ośrodka oddechowego.

Pojawienie się grudek w miejscu wstrzyknięcia jest łagodnym skutkiem ubocznym stosowanie zastrzyków podskórnych, jednak zwykle przemija bez konieczności odstawiania leku. Jednak ze względu na zgłaszane przez Kaśkę liczne objawy ze strony układu pokarmowego, które mogą być sygnałem poważnych chorób w tym choroby wrzodowej żołądka, rośnie u niej ryzyko związane z krwawieniami z przewodu pokarmowego po zastosowaniu enoksaparyny.

Obrzęki kostek natomiast najprawdopodobniej są związane ze stosowaniem progesteronu, który wpływa na zatrzymanie wody w organizmie.

Rozwiązanie

Ze względu na ryzyko poważnych interakcji Kaśka powinna odstawić oba stosowane leki na przeziębienie. Na suchy kaszel można jej zaproponować np. łagodny syrop prawoślazowy, syrop na bazie miodu lub butamirat, w przypadku kataru może zastosować miejscowe leki obkurczające. Do zwalczenia gorączki powinien wystarczyć paracetamol z leku przeciwbólowego.

Guzki, które powstają po iniekcjach są częstym skutkiem ubocznym, który przemija i nie wymaga odstawienia leku. Dla pewności można ją ponownie poinstruować o prawidłowym wykonaniu zastrzyku. Jednak w przypadku Kaśki istnieje podejrzenie choroby układu pokarmowego również choroby wrzodowej, dlatego ze względu na ryzyko krwawienia enoksaparyna powinna zostać odstawiona, a pacjentka bezwzględnie powinna udać się do gastrologa celem dalszej diagnostyki.

Obrzęki kostek mogą być efektem terapii stosowanej w endometriozie. Warto problem ten skonsultować z lekarzem ginekologiem.

Może zainteresuje Cię inny przypadek?

Pacjentka cierpi z jednostronnego powodu bólu głowy i nudności. Poza tym ma problemy z nadciśnieniem tętniczym i obrzękami nóg. Czy wiesz jak jej pomóc?

Przegląd lekowy #04 – rozwiązanie

Bibliografia

  1. Charakterystyka Produktu Leczniczego Clexane 01/2015

  2. Charakterystyka Produktu Leczniczego Danazol Jelfa 05/2014

  3. Charakterystyka Produktu Leczniczego Bioprazol BIO 02/2017

  4. Charakterystyka Produktu Leczniczego Padolten 08/2010

  5. Charakterystyka Produktu Leczniczego Theraflu ExtraGrip 03/2016

  6. Charakterystyka Produktu Leczniczego Luteina 100

  7. www.drugs.com/interactions-check.php

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]