REKLAMA

Przegląd lekowy 25 – rozwiązanie

przegląd lekowy

Na przegląd lekowy zgłasza się Pan Mirosław, który do niedawna pracował jako kierowca autobusu. Pan Mirosław jest wdowcem od kilku lat, ma dwoje dorosłych dzieci i czworo wnucząt. Niedawno w jego życiu pojawiła się kobieta, między innymi dlatego postanowił zadbać o swoje zdrowie.

przegląd lekowy, problemy lekowe
Jak pomóc panu Mirosławowi? fot shutterstock

 

Płeć Mężczyzna
Wiek 64 lata
Wzrost 180 cm
Waga 89 kg
Choroby przewlekłe Choroba wieńcowa
Zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie
Bezsenność

Leki podstawowe 

Leki Dawkowanie
Acard 75 1-0-0
Procoralan 5 mg 1-0-1
Bisocard 5 1-0-0
Sorbonit 10 mg 1-1-1-1
Simvacard 20 mg 0-0-1
Sirdalud MR 6 mg 0-0-1
Diclac 150 Duo 1-0-0
Estazolam 2 mg 0-0-1/2

 Leki dodatkowe:

Leki Dawkowanie
Sildenafil Apotex doraźnie

Opis

REKLAMA
REKLAMA

 Kilka lat temu u pacjenta stwierdzono zaawansowaną miażdżycę tętnic wieńcowych, w najbliższym czasie będzie się musiał poddać operacji przeszczepienia by-passów. Z tego też względu stosuje następujące leczenie zalecone przez kardiologa – diazotan izosorbidu (Sorbonit) cztery razy dziennie po 10 mg, bisoprolol (Bisocard 5 mg) rano, ivabradynę (Procoralan 5 mg) rano i wieczorem, a także simvastatynę (Simvacard 20 mg) codziennie wieczorem i Acard 75 mg.

Poza tym pacjent od kilku miesięcy skarży się na silne bóle kręgosłupa. W badaniach obrazowych stwierdzono zmiany zwyrodnieniowe, które mogą być związane z wykonywaną przez lata pracą. Lekarz neurolog zalecił pacjentowi stosowanie diklofenaku w formie tabletek o przedłużonym uwalnianiu raz dziennie (Diclac 150 Duo) i leku rozluźniającego mięsnie szkieletowe – tyzanidynę (Sirdalud MR), którą pacjent stosuje wieczorem przed snem.

Pan Mirosław od kilkunastu miesięcy przyjmuje estazolam 2 mg z powodu problemów z zasypianiem.

Na własną rękę pacjent kupił również preparat dostępny bez recepty zawierający sildenafil – stosuje go w razie potrzeby.

Ogólnie Pan Mirosław czuje się dobrze, jednak zdarza się, że pojawiają się u niego zawroty głowy, uczucie osłabienia, palpitacje serca, dwa razy zdarzyło mu się stracić przytomność. Ma również wrażenie, że jest otumaniony i ciężko mu się skupić (choć stwierdza, że jest to na pewno efekt nowej miłości). Sam nie mierzy sobie ciśnienia tętniczego, ponieważ jego aparat uległ uszkodzeniu, ale raz zemdlał blisko apteki i po odzyskaniu świadomości udało mu się tam dokonać pomiaru – ciśnienie wynosiło 108/64, a puls 49/minutę.

Problemy lekowe

Problem Przyczyna Interwencja Istotność
Reakcja niepożądana leku Możliwość wystąpienia istotnej klinicznie interakcji pomiędzy diazotanem izosorbidu i sildenafilem Odstawienie sildenafilu Rzeczywisty
Reakcja niepożądana leku Wzrost ryzyka sercowo-naczyniowego po zastosowaniu diklofenaku Odstawienie diklofenaku Rzeczywisty
Reakcja niepożądana leku Wskazanie do odstawienia ivabradyny (niskie tętno) Konsultacja kardiologiczna Potencjalny
Reakcja niepożądana leku Możliwość wystąpienia istotnej klinicznie interakcji pomiędzy diazotanem izosorbidu i tizanidyną Odstawienie tizanidyny Rzeczywisty
Reakcja niepożądana leku Możliwość wystąpienia istotnej klinicznie interakcji pomiędzy ivabradyną i tizanidyną Odstawienie tizanidyny Potencjalny
Terapia zbyteczna Zbyt długie stosowanie estazolamu Stopniowe odstawienie estazolamu Rzeczywisty
Reakcja niepożądana leku Możliwość wystąpienia istotnej klinicznie interakcji pomiędzy tizanidyną i estazolamem Odstawienie tizanidyny Rzeczywisty

Przegląd lekowy – komentarz

U Pana Mirosława występuje kilka istotnych interakcji. Mogą one prowadzić nagłych spadków ciśnienia krwi, a tym samym do pojawienia się zgłaszanych przez niego niepokojących objawów – osłabienia i omdleń. Interakcje takie związane są z jednoczesnym podawaniem diazotanu izosrobidu oraz ivabradyny w połączeniu z zaleconą przez neurologa tyzanidyną oraz kupionym na własną rękę sildenafilem.

Niewskazane jest również połączenie tizanidyny z nasennym estazolamem, ponieważ może to prowadzić do pojawienia się działań niepożądanych takich jak problemy z koncentracją czy też uczucie otumanienia, splątania i zaburzeń koordynacji.

Poza tym Pan Mirosław nie powinien przyjmować diklofenaku, ponieważ jest on lekiem z grupy NLPZ charakteryzującym się bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym, szczególnie u osób z miażdżycą tętnic wieńcowych.

Natomiast spadki tętna mogą być spowodowane stosowaniem ivabradyny.

Pacjentowi należy również zwrócić uwagę, iż estazolam przeznaczony jest do krótkotrwałego leczenia bezsenności i nie powinien być nadużywany.

Przegląd lekowy – rozwiązanie

Z uwagi na leki stosowane w terapii dusznicy bolesnej Pan Mirosław powinien bezwzględnie odstawić tizanidynę zaleconą przez neurologa oraz samodzielnie stosowany sildenafil. Natomiast ze względu na wysokie ryzyko sercowo-naczyniowe pacjent nie powinien stosować również diklofenaku.

W razie nawracających bóli kręgosłupa musi skonsultować się ponownie z neurologiem. Może stosować paracetamol lub w przypadku jego zbyt słabego działania sięgnąć po preparaty z drugiego szczebla drabiny analgetycznej będącymi jego połączeniem ze słabym opioidem np. tramadolem.

W przypadku problemów z erekcją pacjent powinien skonsultować się z urologiem, aby ten wprowadził bezpieczne leczenie.

Niskie tętno może być sygnałem do odstawienia ivabradyny, ale taką decyzję musi podjąć lekarz kardiolog na podstawie kilkukrotnej oceny szybkości akcji serca. W tym celu Pan Mirosław powinien zaopatrzyć się w sprawny ciśnieniomierz, aby móc dokonywać samodzielnych pomiarów.

Pacjent powinien również stopniowo odstawić estazolam i poszukać innych sposobów na poradzenie sobie z bezsennością. Można mu zaproponować zastosowanie melatoniny, ponieważ jak pokazują badania, u osób w starszym wieku poziom tego hormonu spada i może być to przyczyną problemów z zasypianiem.

Bibliografia

 1. Charakterystyka Produktu leczniczego:
  1. Sirdalud MR 6 mg 04/2015
  2. Sorbonit 10 mg 11/2013
  3. Sildenafil Apotex 01/2014
  4. Procoralan 10/2010
  5. Estazolam 08/2008
 2. Samborski W i in. Niesteroidowe leki przeciwzapalne a powikłania sercowo-naczyniowe i gastroenterologiczne — algorytm wyboru. Choroby Serca i Naczyń 2016; 4(13): 257–264
 3. drugs.com/interactions-check.php
 4. Bidzan L. Zaburzenia snu w wieku podeszłym. Geriatria 2011; 5: 34-40
REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]