REKLAMA
REKLAMA

Przegląd lekowy 23 – rozwiązanie problemu

Na przegląd lekowy zgłasza się młoda kobieta – Pani Katarzyna. Na co dzień pracuje w przedszkolu i jest mamą dwuletniego Leosia. Pani Katarzyna chce skonsultować swoje leczenie przy okazji zakupu kolejnego opakowania plastrów z nikotyną, ponieważ postanowiła zmienić swoje nawyki i zadbać o zdrowie.

Pacjentka prosi o poradę
Pacjentka prosi o przegląd lekowy. Jak jej pomóc? fot. shutterstock
Płeć Kobieta
Wiek 29 lat
Wzrost 169 cm
Waga 60 kg
Choroby przewlekłe Trądzik różowaty
Migrena
Nikotynizm
Łupież pstry

 Leki podstawowe

Leki Dawkowanie
Plastry NiQuitin stopień I 1-0-0
Sidretella 0-0-1
Unidox Solutab 100 mg 0-0-1
Cinie 50 mg Doraźnie 1-2 tabletki
Ipozumax 2-0-0

 Leki dodatkowe:

Leki Dawkowanie
Rennie smak miętowy doraźnie

Opis sytuacji

Katarzyna choruje na trądzik różowaty. Ze względu na rozległości i charakter zmian dermatolog niedawno zalecił jej przyjmowanie doksycykliny oraz dodatkowo specjalistyczne dermokosmetyki.

Od dwóch tygodni pacjentka przyjmuje również lek przyciwgrzybiczy – itrakonazol w przebiegu leczenia łupieżu pstrego.

REKLAMA
REKLAMA

Poza tym Pani Katarzyna od lat cierpi na napady migreny, w czasie których stosuje z powodzeniem sumatryptan.

Od 1,5 roku stosuje również doustną antykoncepcję – lek zawierający w swoim składzie drospirenon i etynylestradiol.

Dodatkowo z wywiadu dowiadujemy się, że pacjentka postanowiła rzucić palenie, co prawda liczba ostatnio wypalanych papierosów to tylko pięć dziennie, jednak chce całkowicie zerwać z nałogiem. W związku z tym prosi o plastry do stosowania raz na 24 godziny – stopień I.

Zapytana o inne stosowane leki i ewentualne dolegliwości zgłasza, że doraźnie stosuje lek zobojętniający soki żołądkowe, ze względu na uczucie pieczenia i dyskomfort w nadbrzuszu. Od kilka dni ma również biegunkę.

Problemy lekowe

Problem Przyczyna Interwencja Istotność
Reakcja niepożądana leku Działanie niepożądane związane ze stosowanie doksycykliny (biegunka) Odstawienie leku Rzeczywisty
Niewłaściwy efekt terapii Brak skuteczności antykoncepcji – interakcja z doksycykliną Odstawienie doksycykliny Rzeczywisty
Niewłaściwy efekt terapii Nieprawidłowo dobrana dawka Nikotynowej Terapii Zastępczej Zastosowanie plastrów stopień II Rzeczywisty
Reakcja niepożądana leku Możliwości wystąpienia interakcji – sumatryptan i NTZ Ostrożne stosowanie NTZ Potencjalny
Niewłaściwy efekt terapii Interakcja pomiędzy doksycykliną i lekiem zobojętniającym sok żołądkowy – zmniejszenie skuteczności anrybiotykoterapii Niełączenie tych dwóch preparatów – minimalny odstęp stosowania to 2 godziny Potencjalny
Nieprawidłowa terapia Ze względu na embriotoksyczność podczas stosowania itrokonazolu niezbędna jest skuteczna antykoncepcja Zapewnienie skutecznej antykoncepcji Rzeczywisty

Przegląd lekowy – komentarz

Biegunka, na którą skarży się pani Kasia może być skutkiem ubocznym stosowanej antybiotykoterapii, szczególnie, że pacjentka nie zażywa jednocześnie żadnego preparatu probiotycznego, a podawanie tego antybiotyku niesie ze sobą ryzyko rzekomobłoniastego zapalenia jelit.

Poza tym doksycyklina może w tym przypadku działać nieefektywnie, ponieważ jej jednoczesne przyjmowanie z lekami zobojętniającymi kwas solny w żołądku zmniejsza wchłanianie.

Warto również Pani Kasi zwrócić uwagę, że przyjmowany antybiotyk znosi skuteczność antykoncepcji, a ta w tym przypadku jest niezwykle ważna, ponieważ podczas zażywania itrakonozolu przez kobietę w wieku rozrodczym powinna ona zadbać o zminimalizowanie ryzyka zajścia w ciążę ze względu na szkodliwy wpływ tego leku na płód.

Ze względu na ilość wypalanych papierosów (poniżej 10 dziennie) pacjentka powinna terapię rozpocząć od stopnia II. Istnieje również ryzyko rozwoju choroby serca w związku z jednoczesnym stosowaniem sumatryptanu i nikotynowej terapii zastępczej, na co należy Panią Kasię uczulić.

Przegląd lekowy – rozwiązanie

Ponieważ istnieje podejrzenie wystąpienia działania niepożądanego związanego z antybiotykoterapią pacjentka powinna odstawić doksacyklinę i skonsultować się z lekarzem. Warto, aby wprowadziła również do farmakoterapii preparat probiotyczny celem odbudowania flory bakteryjnej.

Ze względu na zażywanie itrokonazolu i ryzyko, że przyjmowana antykoncepcja nie jest skuteczna (w wyniku interakcji z doksacykliną) pacjentka powinna zadbać w najbliższym czasie o dodatkowe zabezpieczenie.

Jeśli biegunka ustąpi, a lekarz zaleci kontynuowanie doksacykliny, to nie powinno się jej przyjmować jednocześnie z preparatami zobojętniającymi. Odstęp pomiędzy lekami powinien wynosić co najmniej 2 godziny.

Pacjentka powinna również otrzymać wyczerpujące informacje na temat stosowania nikotynowej terapii zastępczej, to znaczy:

Stopień II należy stosować przez kolejnych 6 tygodni (codziennie rano naklejać nowy plaster), a następnie przejść na stopień III na kolejne dwa tygodnie. Podczas terapii nie wolno palić papierosów. Każdy plaster należy naklejać w innym miejscu na suchą, czystą i nieowłosioną skórę. Ten sam obszar można ponownie wykorzystać po około 7 dniach. Najlepszym miejscem są ramiona, uda, pośladki, biodra, szyja.

Należy jednak pacjentce zwrócić uwagę, że podczas stosowania NTZ i przyjmowania leku na migrenę powinna być ostrożna i obserwować swoje samopoczucie, gdyż połączenie takie może wpływać na ryzyko wystąpienia choroby serca.

Bibliografia

  1. Charakterystyka Produktu Leczniczego:
    1. Produktu Leczniczego Cinie 05/2015
    2. Produktu Leczniczego Ipozumax 100 05/2014
    3. Produktu Leczniczego Sidretella 04/2014
    4. Unidox Solutab 100 04/2003
  2. Zieleń I i in. Preparaty stosowane w leczeniu uzależnienia od nikotyny. Przegląd Lekarski 2012; 10(69): 1098-1102
REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]