REKLAMA

Przegląd lekowy 22 – rozwiązanie

Przegląd lekowy

Do apteki zgłasza się zaniepokojony pacjent – Pan Waldemar. Zabrał ze sobą listę zażywanych leków i prosi o konsultację, ponieważ obserwuje u siebie kilka symptomów, które go martwią. Zapytany o niepokojące symptomy, które skłoniły go do wizyty w aptece odpowiada, że od kilku dni w ogóle nie może spać, wieczorami i nocą jest bardzo pobudzony.

Przegląd lekowy

fot. shutterstock

REKLAMA
REKLAMA
Płeć Mężczyzna
Wiek 75 lat
Wzrost 177 cm
Waga 80 kg
Choroby przewlekłe Nadciśnienie
Cukrzyca
Łagodny Rozrost Prostaty
Zawroty głowy o nieznanej etiologii
Niedoczynność tarczycy
Depresja

Leki podstawowe

Leki Dawkowanie
Apo-Tamis 0,4 0-0-1
Hyplafin 5 mg 1-0-0
Nootropil 800 0-0-3
Betalok ZOK 50 0-0-1
Hydrochlorotiazyd 25 1-0-0
Metformax 750 1-1-1
Gliclada 30 0-1-1
Euthyrox 50 1-0-0
Lexapro 5 2-0-0

Leki dodatkowe:

Leki Dawkowanie
Dziurawiec tabletki 1-1-1
Venoforton 1-1-1
Apap 500 doraźnie
Maglek 1-0-1
Melatonina LEKAM 3 0-0-1

Ze spisu leków oraz krótkiego wywiadu dowiadujemy się, że:

Pan Waldemar choruje na nadciśnienie tętnicze i z tego powodu przyjmuje hydrochlorotiazyd raz dzienne rano oraz metoprolol w postaci leku o przedłużonym uwalnianiu wieczorem. Pacjent regularnie mierzy ciśnienie krwi, a wyniki są prawidłowe.

Od wielu lat choruje również na niedoczynność tarczycy i stosuje preparat lewotyroksyny w dawce 50 mg. Jednak przyznaje, że nie robił badań poziomu hormonów, ani nie odwiedził swojego lekarza endokrynologa od jakichś pięciu lat.

Poza tym Pan Waldemar choruje również na cukrzycę typu II i zgodnie z zaleceniem diabetologa przyjmuje do każdego posiłku metforminę w dawce 750 mg oraz gliklazyd raz dziennie na noc, w formie leku o przedłużonym uwalnianiu. Do niedawna leczenie było skuteczne, ale od jakichś dwóch miesięcy wyniki pomiarów glikemii się pogorszyły.

Kilka miesięcy temu natomiast zdiagnozowano u pacjenta depresję i z tego powodu otrzymał on lek z grupy SSRI zwierający escitalopram.

W tym samym czasie rozpoznano u niego łagodny rozrost prostaty. Lekarz urolog zapisał dwa leki – tamsulosyne i finasteryd i poinformował pacjenta, że jeden z nich ma przyjmować rano, a drugi wieczorem.

Pięć dni temu pacjent był dodatkowo u lekarza neurologa z powodu utrzymujących się zawrotów głowy. Ten zapisał mu lek zawierający piracetam i zalecił przyjmowanie trzech tabletek dziennie przez 8 tygodni, a następnie powrót na konsultację.

Pan Waldemar zażywa również leki na własną rękę – na liście znalazły się

 • Paracetamol – w razie bólu
 • Maglek – na skurcze i stres
 • Venoforton – na zawroty głowy
 • Dziurawiec w tabletkach – na obniżenie nastroju
 • Melatonina – na sen.

Niestety pomimo stosowania melatoniny, od 3 dni ma poważne problemy ze snem. Poza tym czuje, że jest pobudzony wieczorem i w nocy.

Problemy lekowe

Problem Przyczyna Interwencja Istotność
Reakcja niepożądana leku Działanie niepożądane wynikające z połączenia levotyroksyny piracetamu (pobudzenie) Odstawienie piracetamu Rzeczywisty
Niewłaściwy efekt terapii Nieprawidłowe dawkowanie piracetamu Zmiana dawkowania na 1-1-1 lub 2-1-0 Rzeczywisty
Niewłaściwy efekt terapii Nieprawidłowe dawkowanie tamsulosyny Przeniesienie stosowania tamsulosyny na rano Rzeczywisty
Reakcja niepożądana leku Interakcja pomiędzy lekami przeciwcukrzycowymi a escitalopramem Ponowne ustalenie dawkowania leków przeciwwcurzycowych Potencjalny
Reakcja niepożądana leku Zwiększenie ryzyka działań niepożądanych po połączeniu preparatu dziurawca i escitalopramu Odstawienie preparatu zawierającego wyciąg z dziurawca Potencjalny
Reakcja niepożądana leku Możliwość nasilenia działania hipolipemizujacego przez alkohol Obserwacja wyników poziomu glukozy, ewentualne odstawienie leku ziołowego Potencjalny
Terapia zbyteczna Nieuzasadnione stosowanie melatoniny Odstawienie melatoniny Rzeczywisty

Komentarz

Z przeprowadzonego przeglądu oraz wywiadu możemy wnioskować, że nadmierne pobudzenie i problemy ze snem prawdopodobnie wynikają z interakcji pomiędzy levotyroksyną i piracetamem. Sam piracetam, poza tym jest dawkowany niezgodnie ze wskazaniami. Dodatkowo może się okazać, że w takim razie melatonina jest podawana bezzasadnie.

Z rozpiski wynika także, że Pan Waldemar nieprawidłowo przyjmuje leki stosowane w łagodnym rozroście prostaty. To tamsulosyna powinna być podawana rano.

Nieprawidłowe wyniki poziomu glukozy we krwi mogą być natomiast związane z przyjmowaniem escitalopramu, który w przypadku Pana Waldemara może dodatkowo dawać działania niepożądane z uwagi na interakcję z przyjmowanym na własną rękę preparatem zawierającym wyciąg z dziurawca.

Należy zwrócić również uwagę, że przyjmowany lek ziołowy (venoforton) zawiera w swoim składzie alkohol, a ten może wpływać na skuteczność przyjmowanych leków, między innymi tych obniżających poziom glukozy we krwi.

Rozwiązanie

W pierwszej kolejności można zaobserwować, że piracetam dawkowany jest niezgodnie z zaleceniami. Całkowita dawka dobowa powinna być podawana w dawkach podzielonych – trzy lub dwa razy dziennie (niektórzy pacjenci nie mogą tego leku stosować na noc ze względu na uczucie pobudzenia). W tym przypadku jednak piracetam powinien zostać całkowicie odstawiony, ponieważ daje interakcję ze stosowanym w przebiegu depresji escitalopramem. Zaleca się ponowny kontakt z neurologiem. Po odstawieniu piracetamu może się okazać, że stosowanie melatoniny na noc będzie zbyteczne.

Pan Waldemar powinien również zamienić miejscami pory dawkowania leków zaleconych przez urologa – tamsulosyna jest zalecana do podania rano.

Nieprawidłowe wyniki poziomu glukozy należy skonsultować z diabetologiem. Często po wprowadzeniu leków z grupy SSRI może istnieć potrzeba nowego dobrania skutecznych dawek. Pacjent powinien również zwrócić uwagę na stosowany lek ziołowy, który zawiera w swoim składzie alkohol. Być może to on wpłynął na wyniki – lek należy stosować ostrożnie dokonując regularnych pomiarów, ewentualnie odstawić.

Warto pacjentowi zalecić również wykonanie badań krwi pod kątem stężenia hormonów tarczycy i kontrolnej wizyty u endokrynologa. Być może stany depresyjne, które się u niego pojawiły mają związek z nieodpowiednią dawką leku stosowanego w niedoczynności i należy pacjenta ponownie ustawić na leki.

Bibliografia

 1. Charakterystyka Produktu Leczniczego Nootropil 800 03/2013
 2. Charakterystyka Produktu Leczniczego Apo-Tamis 0,4 06/2011
 3. Charakterystyka Produktu Leczniczego Lexapro 09/2008
 4. Charakterystyka Produktu Leczniczego Metoformax 06/2013
 5. Charakterystyka Produktu Leczniczego Gliclada 05/2008
 6. Orzechowska-Juzwenko K Interakcje między jednocześnie stosowanymi lekami. W: Farmakologia Kliniczna. Znaczenie w praktyce medycznej pod red. Krystyny Orzechowskiej-Juzwenko, Górnicki Wydawnictwo Medyczne; Wrocław 2006: 38-83
REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]