REKLAMA
REKLAMA

Przegląd lekowy 19 – rozwiązanie

shutterstock_373993951.jpg

Na konsultacje przychodzi pan Andrzej – Twój stały pacjent. Z przeprowadzonego wywiadu i przyniesionej dokumentacji dowiadujesz się, że pan Andrzej 3 tygodnie temu przeszedł udar mózgu. Dzięki szybkiej interwencji, zastosowane leczenie trombolityczne było skuteczne i wszystkie objawy neurologiczne ustąpiły. Jako prewnencję kolejnych udarów stosuje lek Xarelto. Poza tym cierpi na chorobę zwyrodnieniową stawów i depresję.

REKLAMA
REKLAMA

fot. shutterstock

Płeć

Mężczyzna

Wiek

61 lat

Waga

80 kg

Wzrost

175 cm

Choroby

Nadciśnienie tętnicze

Migotanie przedsionków

Świeżo przebyty udar

Refluks żołądkowy

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Leki aktualnie stosowane:

Lek

Dawkowanie

Xarelto 20 mg

1-0-0

Metocard 47,5 ZK

1-0-0

Polpril 10 mg

1-0-0

Indapen SR

1-0-0

Kalipoz prolongatum

1-0-0

Poltram Combo

w razie bólu

Panprazox 20 mg

1-0-0

Sertralina 50 mg

1-0-0

Bellergot

doraźnie – w razie objawów lęku

 W związku z wykrytym w czasie diagnostyki migotaniem przedsionków i przebytym udarem pan Andrzej kwalifikuje się do leczenia przeciwkrzepliwego. Włączono Xarelto.

Zmodyfikowano leczenie przeciwnadciśnieniowe. Zwiększono dawkę Polprilu i  wprowadzono Metocard. Dodatkowo włączono Kalipoz.  Wśród zapisanych leków widzisz  Bellergot – według pacjenta zapisany ze względu na pojawiające się napady lęku i towarzyszące temu kołatanie serca .

Pan Andrzej cierpi na bóle związane z chorobą zwyrodnieniową stawów. Do tej pory przyjmował w związku z tym leki z grupy NLPZ. Ze względu jednak na zastosowane leczenie przeciwkrzepliwe (Xarelto) i zgłaszane objawy refluksu, w szpitalu zamieniono je na  Poltram Combo. Dodatkowo przepisano pantoprazol, który wg pacjenta jest nieskuteczny, ponieważ dalej odczuwa zgagę. Po zadaniu przez Ciebie kolejnych pytań na temat stosowania pantoprazolu, dowiadujesz się, że pacjent dzieli na pół tabletki 40 mg, które zażywa na stałe jego  żona.

Ze względu na zgłaszane przez pana Andrzeja pojawiające się uczucie lęku zalecono konsultację psychiatry. Pacjent był na wizycie w poradni zdrowia psychicznego 4 dni temu. Psychiatra rozpoznał u niego depresję i włączył sertralinę. Pan Andrzej zapytany o samopoczucie narzeka, że mimo zażywania leku zgodnie z zaleceniami, nie odczuwa żadnej poprawy. Twierdzi wręcz, że uczucie lęku nasiliło się i w związku z tym od kilku dni praktycznie codziennie zażywa Bellergot.

Problemy lekowe

Problem

Przyczyna

Interwencja

Istotność

Brak efektu terapii – ryzyko ponownego udaru

Niewłaściwe połączenie leków – interakcja fenobrabitalu (Bellergot) z rivaroxaban (Xarelto)  – zmniejszenie skuteczności Xarelto

Rezygnacja ze stosowania leku Bellergot

Rzeczywisty

Efekt terapii nie jest optymalny – pacjent ma objawy refluksu

Niewłaściwa postać leku – pacjent dzieli tabletki zawierające pantopazol

Zastosowanie leku we właściwej dawce

Rzeczywisty

Reakcja niepożądana związana z toksycznością leku – ryzyko zespołu serotoninowego

Niewłaściwe połączenie leków – tramadol i sertralina wpływają na zwiększenie poziomu serotoniny w mózgu

Poinformowanie pacjenta o objawach na które musi zwrócić uwagę. Ostrzeżenie przed stosowaniem leków działających na układ serotoninowy.

Potencjalny

Efekt terapii nie jest optymalny – gorsze leczenie depresji

Niewłaściwe połączenie leków – interakcja fenobrabitalu (Bellergot) z sertraliną – zmniejszenie skuteczności sertraliny

Rezygnacja ze stosowania leku Bellergot.

Potencjalny

Reakcja niepożądana związana z toksycznością leku – zwiększone ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego

Niewłaściwe połączenie leków – interakcja rivaroxaban (Xarelto) z sertraliną

Monitorowanie terapii. Przekazanie informacji lekarzowi prowadzącemu i lekarzowi POZ. Poinstruowanie pacjenta.

Potencjalny

Komentarz   

Przykład pana Andrzeja pokazuje, że nawet leczenie zalecone w szpitalu, może zawierać błędy. W tym przypadku problemem jest lek zawierający fenobarbital. Pacjent otrzymał go w celu zmniejszenia lęku. Jest niezgodne ze wskazaniami do stosowania  leku, gdyż “Bellergot stosowany jest w leczeniu wzmożonej pobudliwości nerwowej towarzyszącej objawom menopauzy oraz w migrenowych bólach głowy.” [1]. Jednak większym problem jest interakcja fenobarbitalu z rivaroxabanem. Fenobarbital jest mocnym induktorem enzymów wątrobowych oraz glikoproteiny P w jelitach, co może spowodować istotny spadek stężenia rivaroxabanu we krwi. W efekcie może dojść do zwiększenia krzepliwości krwi i zwiększonego ryzyka ponownego udaru.

Kolejnym problemem z lekiem Bellergot jest interakcja z sertraliną. Fenobarbital zmniejsza skuteczność sertraliny. Nie należy tego lekceważyć, nawet w momencie kiedy Bellergot byłby stosowany doraźnie.

Objawy refluksu u pana Andrzeja utrzymują się w wyniku niewłaściwego stosowania pantoprazolu. Pacjent nie powinien dzielić leku.

Bardzo jest ważne, żeby pan Andrzej nie dzielił Xarelto. Lek należy połykać w całości, najlepiej w czasie posiłku.Lek należy połykać w całości, gdyż jest w formie tabletki dojelitowej.

Pan Andrzej nie otrzymał informacji o tym jak działa sertralina, co może powodować  problemy w dalszym leczeniu.

Łączne stosowanie paracetamolu, tramadolu i rivaroxyrabanu jest bezpieczne. Jednak tramadol, tak jak sertralina wpływa na układ serotoninergiczny, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić do rozwoju zespołu serotoninowego.

W związku z równoczesnym stosowaniem sertraliny i rivaroxyrabanu istnieje zwiększone ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego.

Rozwiązanie

Pacjent nie powinien stosować leku Bellergot, w związku z licznymi interakcjami jakie powoduje. Jeżeli potrzebne jest zastosowanie leku przeciwlękowego, to lekarz prowadzący powinien zastosować inny lek uspokajający.

Pan Andrzej nie wie jak działa lek zbawiający sertralinę. W związku z tym poinformuj go, że pierwsze pozytywne efekty stosowania tego leku zauważy najwcześniej po 7 dniach. Najlepszym rozwiązaniem jest przygotowanie mu o tym ulotki.

Twój Pacjent stosuje już dwa leki wpływające na układ serotoninowy (sertralinę i tramadol). W związku z tym, u pana Andrzeja należy bardzo ostrożnie stosować leki wpływające na ten układ. Dotyczy to też substancji dostępnych bez recepty np. dekstrometorfanu. Znów najlepiej by było przygotować pacjentowi ulotkę z substancjami, których musi unikać.

Jeśli chodzi o stosowanie sertraliny i rivaroxyrabanu, to korzyści z równoczesnego stosowania obu leków przeważają nad ryzykiem. W związku z tym, trzeba poinstruować pana Andrzeja, że musi zwrócić uwagę na objawy krwawienia z przewodu pokarmowego jak smoliste lub krwiste stolce, zawroty głowy, nietypowe osłabienie, wymioty świeżą, bądź zakrzepłą krwią. Najlepiej jest przygotować mu o tym ulotkę.

Bibliografia

  1. Bellergot – ulotka dla pacjenta
  2. J.Woroń – “Zespół serotoninowy jako powikłanie stosowania leków dostępnych bez recepty” – http://www.mp.pl/poz/psychiatria/przypadki/90905,zespol-serotoninowy-jako-powiklanie-stosowania-lekow-dostepnych-bez-recepty
  3. Charakterystyka Produktu Leczniczego Xarelto 20 mg
  4. Charakterystyka Produktu Leczniczego Panprazox 20 mg
  5. Charakterystyka Produktu Leczniczego Kalipoz prolongatum
  6. Charakterystyka Produktu Leczniczego Zotral 50 mg
REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]