REKLAMA

Przegląd lekowy #10 – rozwiązanie

shutterstock_70370161.jpg

Pani Basia leczy się na osteoporozę, hipercholesterolemię i niedoczynność tarczycy. Pomimo leczenia osteoporozy niedawno złamała nagarstek. Poza tym czuje się osłabiona, zaczęła mieć problemy ze zgagą. Czy wiesz jakie problemy lekowe ma nasza pacjentka?

Jak możesz pomóc pani Basi w jej problemach lekowych?
fot. shutterstock
 
Płeć
Kobieta
Wiek
59 lata
Wzrost
158 cm
Waga
77 kg
Choroby
Osteoporoza
Hipercholesterolemia
Niedoczynność tarczycy
 
Leki
Dawkowanie
Ostenil 70
1-0-0 (raz na tydzień, poniedziałek)
Simvacard 20
0-0-1
Euthyrox 125
1-0-0

Leki dodatkowe:

Leki
Dawkowanie
Preparat wapnia 1 g
1-0-0
Witamina D 2000 j.m. suplement diety
1-0-0
Ranigast
doraźnie

Od kilku lat choruje na osteoporozę, w związku z czym raz na tydzień zażywa zalecony przez lekarza reumatologa alendronian (Ostenil 70). Dodatkowo codziennie stosuje również suplementację preparatem wapnia w dawce 1000 mg oraz witaminy D w dawce 2000 j.m. Pomimo leczenia miesiąc temu doszło u niej do złamania nadgarstka, który cały czas jest niesprawny i wymaga rehabilitacji.

REKLAMA
REKLAMA

Poza osteoporozą kobieta od trzech lat choruje również na niedoczynność tarczycy. Terapię rozpoczynała od dawki 25 mg, jednak wyniki są cały czas nieprawidłowe i przy każdej kolejnej wizycie lekarz musi jej zwiększać dawkę, która obecnie wynosi 125 mg. Niepokoi ją ten fakt, ponieważ pomimo leczenia nie czuje się wcale lepiej.

Kilka miesięcy temu, ze względu na nieprawidłowe wyniki lipidogramu, lekarz pierwszego kontaktu zlecił jej doustne stosowanie simwastatyny w dawce 20 mg (Simvacard 20) i powtórzenie badań po pół roku, a także odpowiednie modyfikacje w stylu życia i diecie.

Wymienione leki pani Basia zażywa codziennie rano podczas śniadania popijając herbatą. Przyznaje, że tylko czasem udaje jej się do popicia zastosować czystą wodę. Jedynie simwastatyna jest przyjmowana przez nią wieczorem, bo o takiej potrzebie poinformował ją lekarz pierwszego kontaktu.

Poza tym kobieta zgłasza, że zdarza jej się odczuwać objawy zgagi (pieczenie w przełyku) i niestrawności (wzdęcia, bóle brzucha). Zażywa wtedy doraźnie ranitydynę (Ranigast). 

Niepokoi ją również, że w ostatnim czasie (od mniej więcej miesiąca) czuje się bardziej osłabiona, obserwuje u siebie obrzęki kostek, lekkie zawroty głowy oraz dziwny świąd skóry na całym ciele. Ostatnio zmierzyła sobie ciśnienie u sąsiadki i okazało się, że wynosi ono 145/92. Sama nie posiada ciśnieniomierza, więc nie mogła ponownie skontrolować wyniku.

Problemy lekowe

Problem
Przyczyna
Interwencja
Istotność
Brak skuteczności terapii
Stosowanie alendronianu wraz z posiłkiem i innymi lekami zmniejsza skuteczność leku
Poprawa schematu dawkowania, 1 tabletka, raz na tydzień na czczo, pół godziny przed lewotyroksyną.
Rzeczywisty
Brak skuteczności terapii
Stosowanie lewotyroksyny wraz z posiłkiem obniża jego wchłanianie
Poprawa schematu dawkowania – 1 tabletka na czczo, pół godziny przed śniadaniem (pół godziny po alendronianie), konsultacja z endokrynologiem celem ewentualnej modyfikacji dawki.
Rzeczywisty
Działanie niepożądane stosowanego leku
Objawy ze strony żołądka i przełyku u osób stosujących przewlekle alendronian może sugerować rozwój działań niepożądanych leku pod postacią uszkodzeń błony śluzowej
Konsultacja z lekarzem gastrologiem oraz reumatologiem. Rozważyć doraźne wprowadzenie inhibitora pompy protonwej.
Rzeczywisty
Działanie niepożądane stosowanego leku
Obrzęki, męczliwość oraz świąd skóry mogą sugerować pojawienie się działania niepożądanego ze strony simwastatyny, która powoduje pogorszenie funkcjonowania wątroby
Wykonanie prób wątrobowych celem oceny funkcjonowania tego narządu, konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu.
Potencjalny
Objawy sugerujące możliwość rozwoju nadciśnienia tętniczego
Osłabienie, zawroty głowy oraz obrzęki mogą być również sygnałem innych schorzeń, m.in. rozwoju nadciśnienia tętniczego krwi
Zakup ciśnieniomierza i wykonywanie regularnych pomiarów w domu, w przypadku nieprawidłowych wyników konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu celem dalszej diagnostyki.
Potencjalny

Komentarz

Zarówno alendronian, jak i lewotyroksyna przyjmowane są niezgodnie ze schematem i zaleceniami dotyczącymi dawkowania (oba leki powinny być przyjmowane na czczo, na pół godziny przed posiłkiem i popijane czystą wodą). W związku z tym kobieta może obserwować brak skuteczności terapii zaleconej zarówno w leczeniu osteoporozy, jak i niedoczynności tarczycy.
Objawy ze strony przełyku i żołądka mogą być natomiast sygnałem oznaczającym rozwój działań niepożądanych po zastosowaniu alendronianu, U pacjentów przyjmujących ten preparat należy zwracać szczególną uwagę na objawy przedmiotowe i podmiotowe mogące sugerować uszkodzenie śluzówki przełyku.
Przyjmowanie simwastatyny związane jest z ryzykiem rozwoju niewydolności wątroby, która może objawiać się zwiększoną męczliwością, bólami i wzdęciami brzucha oraz charakterystycznym świądem skóry.
Osłabienie, obrzęki oraz zawroty głowy mogą być również związane z rozwojem nadciśnienia tętniczego, co dodatkowo może sugerować wynik otrzymany podczas okazjonalnego pomiaru.

Rozwiązanie

Zgodnie z prawidłowym schematem dawkowania, aby osiągnąć odpowiednią skuteczność terapii stosowanej w osteoporozie i niedoczynności tarczycy, kobieta powinna oba leki (alendronian, lewotyroksynę) zażywać na czczo, przed śniadaniem i popijać przegotowaną wodą. W dni, w które podawane są oba leki jednocześnie zaleca się połknięcie alendronianu jako pierwszego, następnie po odczekaniu pół godziny lewotyroksyny i dopiero po upływie kolejnej pół godziny spożycie śniadania.

Jednak w związku z podejrzeniem wystąpienia działania niepożądanego alendronianiu, którym jest uszkodzenie śluzówki przełyku i związane z tym dolegliwości, kobieta powinna skonsultować się z gastrologiem celem oceny stanu przełyku oraz z reumatologiem celem ewentualnej modyfikacji terapii stosowanej w leczeniu osteoporozy. Można rozwązyć wprowadzenie leku inhibitora pompy protonwej.

Objawy mogące sugerować rozwój niewydolności wątroby związany z wdrożeniem leczenia hipolipemizującego warto potwierdzić lub wykluczyć poprzez wykonanie prób wątrobowych oraz skonsultowanie się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Niepokojące obrzęki, zawroty głowy, osłabienie oraz pojedynczy wynik ciśnienia odbiegający od normy powinny być skonsultowane z lekarzem pierwszego kontaktu. Warto, aby kobieta zaopatrzyła się we własny ciśnieniomierz i przez pewien czas dokonywała pomiarów w domu, codziennie o tej samej porze celem oceny prawdopodobieństwa rozwoju nadciśnienia.

Bibliografia

  1. Charakterystyka Produktu Leczniczego Ostenil 70 07/2008
  2. Charakterystyka Produktu Leczniczego Simvacard 05/2012
  3. Charakterystyka Produktu Leczniczego Euthyrox 125 04/2014
  4. Orzechowska-Juzwenko K Interakcje między jednocześnie stosowanymi lekami. W: Farmakologia Kliniczna. Znaczenie w praktyce medycznej pod red. Krystyny Orzechowskiej-Juzwenko, Górnicki Wydawnictwo Medyczne; Wrocław 2006: 38-83
REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]