Przegląd lekowy #09 – rozwiązanie

shutterstock_161228591.jpg

Pan Andrzej prosi o pomoc w związku z zawrotami głowy, mrowieniem skóry i przeczulicą. Od dawna leczy się na nadciśnienie, ale niedawno zapisano mu amitryptylinę. Czy wiesz jak mu pomóc?

Jakie problemy lekowe ma pan Andrzej?

fot. Shutterstock

 

Informacje podstawowe:

Płeć
Mężczyzna
Wiek
56 lat
Wzrost
184 cm
Waga
90 kg
Choroby
Nadciśnienie tętnicze
Depresja
 
Leki
Dawkowanie
Lisinoratio 10
0-0-1
Amitryptylinum VP
0-0-2
 

Leki dodatkowe:

Leki

 Dawkowanie

Aspirin Effect 500 mg
1-0-1
Acodin
0-0-1
Suplement diety zawierający potas (610 mg chlorku potasu)
 

Pan Andrzej od kilku lat choruje na nadciśnienie tętnicze. Z tego względu regularnie przyjmuje lisinopril (Lisinoratio). Do niedawna stosował dawkę 5mg, jednak miesiąc temu lekarz zwiększył ją do 10mg na dobę. 

Poza tym od około trzech tygodni nasz pacjent na noc stosuje lek z grupy trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych amitryptylinę. Został mu on przepisany przez lekarza pierwszego kontaktu w celu uspokojenia i poprawy nastroju. 

Pan Andrzej na własną rękę zażywa obecnie również aspirynę 500 mg, ponieważ jest przeziębiony i miał gorączkę oraz lekkie bóle mięśniowe. Poza tym od około miesiąca, z powodu męczącego suchego kaszlu nasilającego się nocą, stosuje dekstrometorfan – 1 tabletkę wieczorem. Poza tym stosuje potas, w związku ze skurczami w nogach. Prosi również o preparat multiwitaminowy. Z pogłębionego wywiadu dowiadujemy się, że czuje się mocno osłabiony oraz apatyczny. Zapytany o ostatnie pomiary ciśnienia krwi przyznaje, że nie ma w domu sprawnego aparatu do pomiarów. 

Pan Andrzej prosi również o krople żołądkowe, ponieważ od kilku dni (odkąd stosuje kas acetylosalicylowy) odczuwa silne bóle żołądka. Zapytany, przypomina sobie, że kilka lat temu miała wykonywaną gastroskopię, podczas której stwierdzono lekkie zapalenie żołądka zmianę wrzodową. Stwierdzono też u niego bakterię H.pylori. W związku z tym przeszedł odpowiednie leczenie. 

Zgłasza również, że od kilkunastu dni obserwuje niepokojący objaw, którym jest mrowienie i przeczulica skóry, ma również wrażenie nasilonego kołatania serca. Pacjent nie zgłasza innych chorób przewlekłych oraz przyjmowanych leków.
 

Problemy lekowe

Problem
Przyczyna
Interwencja
Istotność
Reakcja niepożądana związana z toksycznością leku
Przewlekły kaszel pojawiający się nocą może być efektem działania niepożądanego lisinoprilu
Konsultacja z lekarzem kardiologiem celem zmiany terapii przeciwnadciśnieniowej
Rzeczywisty
Niewłaściwe połączenie leków i suplementów diety
Połączenie lisinoprilu i suplementu diety zawierającego potas może doprowadzić do hiperkaliemii.
Zaprzestanie stosowania preparatu z potasem.
Rzeczywisty
Nasilenie działań niepożądanych stosowanego leku
Równoczesne stosowanie lisinoprilu oraz leków z grupy NLPZ (kwas acetylosalicylowy) może prowadzić do niewydolności nerek
Odstawienie kwasu acetylosalicylowego, pomiar stężenia potasu we krwi
Potencjalny
Interakcja pomiędzy stosowanymi lekami
Równoczesne stosowanie amitryptyliny i leków przeciwnadciśnieniowych (lisinopril) może powodować obniżenie ciśnienia krwi.
Pomiar ciśnienia krwi, konsultacja z lekarzem kardiologiem
Potencjalny
Brak kontroli ciśnienia krwi
Brak sprawnego aparatu do pomiarów
Konieczny zakup aparatu do pomiaru ciśnienia
Rzeczywisty
Reakcja niepożądana związana z toksycznością leku
Stosowanie kwasu acetylosalicylowego u osoby z chorobą wrzodową w wywiadzie może powodować nasilenie dolegliwości
Odstawienie kwasu acetylosalicylowego
Rzeczywisty
Brak wskazań do stosowanie leku
Lek przeciwkaszlowy nie powinien być stosowany z uwagi na maskowanie objawu
Odstawienie leczenia przeciwkaszlowego
Rzeczywisty
 

Komentarz

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, że kaszel, na który uskarża się pan Andrzej może być związany z leczeniem przeciwnadciśnieniowym (lek z grupy inhibitorów angiotensyny – lisinopril). Z tego powodu mężczyzna nie powinien przewlekle stosować preparatu przeciwkaszlowego, ponieważ maskuje w ten sposób objaw, który powinien być skonsultowany z lekarzem.
Osłabienie i apatia mogą być spowodowane kilkoma czynnikami. Mogą być efektem hipotonii, która pojawia się w efekcie interakcji pomiędzy amitryptyliną, a lisinoprilem. Jednak ze względu na brak sprawnego aparatu do pomiarów nie można tej teorii potwierdzić.
Jest również możliwe, że osłabienie i apatia wynikają z hiperkaliemii, która wynika z samowolnego włączenia przez pana Andrzeja suplementu zawierającego potas. Inhibitory konwertazy angiotensyny (sartany także) powodują zatrzymanie potasu w organizmie. Dołączenie do tego suplementu zawierającego potas pogorszy tylko sytuację. Może dojść do hiperkaliemi, objawia się m.in. zmęczeniem, ale również obecnością mrowienia, parestezjami oraz zaburzeniami rytmu serca. Te ostatnie mogą stanowić nawet zagrożenie życia.
Pan Andrzej w wywiadzie zgłosił przebytą chorobę wrzodową. W takim przypadku zastosowanie aspiryny (i innych leków z grupy NLPZ) jest przeciwwskazane.
 

Rozwiązanie problemów lekowych

W pierwszej kolejności należy poradzić panu Andrzejowi konsultację z lekarzem kardiologiem celem zmiany leku przeciwnadciśnieniowego, ponieważ istnieje podejrzenie, że powoduje on działanie niepożądane pod postacią suchego i uporczywego kaszlu. Jednocześnie pacjent powinien odstawić lek przeciwkaszlowy, aby nie maskować objawu, który wymaga dalszej diagnostyki.
Do czasu wizyty u kardiologa pacjent powinien również zaopatrzyć się w sprawny aparat do pomiaru ciśnienia krwi, aby móc ocenić, czy stosowana od niedawna amitryptylina nie wpływa na wyniki powodując hipotonię i nie jest to przyczyną uczucia osłabienia i apatii.
Pacjentowi należy zalecić odstawienie leku zawierającego kwas acetylosalicylowy ze względu na występującą w przeszłości chorobę wrzodową żołądka. 
Pan Andrzej powinien zaprzestać stosowania suplementu diety zawierającego potas. Jest to preparat u niego zbędny, a mogący go narazić na poważne problemy zdrowotne. Dodatkow powinien wykonać badania laboratoryjne uwzględniające poziom potasu we krwi.
Aby wykluczyć lub potwierdzić przyczynę krwawień z przewodu pokarmowego, które mogą być efektem jednoczesnego stosowania acenokumarolu i kwasu acetylosalicylowego pacjent powinien skonsultować się z lekarzem gastrologiem i przeprowadzić dalszą diagnostykę.

Bibliografia

  1. Charakterystyka Produktu Leczniczego Lisinoratio 10 mg 06/2013
  2. Charakterystyka Produktu Leczniczego Amitryptylinum VP 25 12/2008
  3. Charakterystyka Produktu Leczniczego Aspirin Effect 12/2010
  4. Charakterystyka Produktu Leczniczego Acdnokumarol WZF 2mg 08/2008
  5. Charakterystyka Produktu Leczniczego Acodin 11/2010
  6. Orzechowska-Juzwenko K Interakcje między jednocześnie stosowanymi lekami. W: Farmakologia Kliniczna. Znaczenie w praktyce medycznej pod red. Krystyny Orzechowskiej-Juzwenko, Górnicki Wydawnictwo Medyczne; Wrocław 2006: 38-83
  7. Zaremba M i in. Hiperkaliemia. Choroby Serca i Naczyń 2006; 1: 36-40
Podobał się artykuł? Podziel się!
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Google+
Google+
Email this to someone
email
0 komentarzy
avatar
Komentujesz jako gość!

Brak komentarzy