REKLAMA

Łupież – problem pacjenta, case study 2

Do apteki zgłasza się pacjent w średnim wieku. Bez kontaktu z lekarzem zdiagnozował u siebie łupież i prosi o jeden z popularnych preparatów pomocny w tym schorzeniu.

(fot. shutterstock)

REKLAMA
REKLAMA

Kolega polecił mu szampon o nazwie „Selukos”, twierdząc, że pomógł mu zwalczyć tę nieprzyjemną dolegliwość. Pacjent twierdzi, że zmaga się z problemem już od dłuższego czasu i prosi o dobrą radę i pomoc. Zapraszasz go na rozmowę, aby wykluczyć inne dolegliwości, poznać preferencje pacjenta i dobrze dobrać preparat.

Rozmowa z pacjentem

W pierwszej kolejności pragniesz wykluczyć inne groźniejsze dolegliwości, które wymagają konsultacji z lekarzem. Pytania, które okazują się w tym pomocne:

Pytanie Znaczenie
Czy jest obecne zaczerwienienie? W przypadku łupieżu nie występuje zaczerwienienie skóry głowy. Może towarzyszyć jednak łuszczycy, bądź łojotokowemu zapaleniu skóry.
Czy występuje świąd? Łupież powoduje świąd skóry głowy, natomiast łuszczyca i łojotokowe zapalenie skóry nie.
Czy pacjent zauważył inne zmiany skórne? Jeżeli zmiany występują tylko na owłosionej części skóry głowy i nie występuje zaczerwienienie, to pacjent najprawdopodobniej cierpi na łupież. W przypadku łuszczycy, zmiany często występują również w obrębie ramion, nóg i pleców.

 

Po wyeliminowaniu innych groźniejszych schorzeń, informujesz mężczyznę o szczegółach dotyczących produktu, który zaproponował mu przyjaciel. Niestety jego cena oraz fakt, że ma nieprzyjemny zapach i może powodować przebarwienia, sprawiły rezygnację z tego produktu.

W takim wypadku przynosisz dwa inne preparaty. Pierwszy zawierający pirytionian cynku i drugi, zarejestrowany jako lek, posiadający ketokonazol w składzie.

Zobacz jeden z naszych przeglądów lekowych!

Ketokonazol

Szampon zawierający ketokonazol można stosować w leczeniu ostrych ataków łupieżu oraz jako środek zapobiegawczy. W tym pierwszym przypadku należy stosować go co 3-4 dni przez 2-4 tygodnie, pozostawiając preparat na głowie przez 3-5 minut. Jeżeli chodzi o profilaktykę, to powinien być stosowany raz na 1-2 tygodnie. Może być używany w każdym wieku.

Pirytionian cynku

Należy go stosować codziennie aż do ustąpienia objawów, występuje najczęściej w preparatach zarejestrowanych jako dermokosmetyki.

Po omówieniu działania tych dwóch preparatów pacjent ze względu na: Twoją opinię, prostszy sposób stosowania i cenę, wybiera szampon z pirytionianem cynku.

Problem pacjenta z bólem gardła, znajdziesz tutaj!

Komentarz

Łupież zwykły (pityriasis capitis) to schorzenie skóry głowy objawiające się drobnopłatowym złuszczaniem zrogowaciałej warstwy naskórka. Dolegliwość ta zaliczana jest do chorób łojotokowych.  Etiopatogeneza wciąż nie jest w pełni wyjaśniona, jednak wiele najnowszych prac badawczych wskazuje na duży udział w patomechanizmie drożdżaka Malassezia ovale.

Ciekawostką może być fakt, iż w świetle niektórych badań, skóra mężczyzn lepiej reaguje na pirytonian cynku niż kobiet. Między innymi z tego powodu zasugerowałeś taki wybór, swojemu pacjentowi.

Czynniki uważane za prowokujące wystąpienie łupieżu

 • Zaburzenia hormonalne
 • Predyspozycja genetyczna
 • Osłabienie organizmu
 • Nadmierne używanie żeli i lakierów
 • Niewłaściwe korzystanie z produktów koloryzujących
 • Nadmierne wykorzystanie elektrycznych wałków do włosów
 • Wodę zawierającą zbyt wiele chloru
 • Nadmierne suche ogrzewanie mieszkania
 • Stres emocjonalny

Objawy

U osób cierpiących na łupież, upośledzony jest proces odnowy komórek naskórka, co jest jednym z podstawowych czynników powodujących tę chorobę. Proces ten charakteryzuje się znacznym wydłużeniem w porównaniu do osoby zdrowej.

Łupież zwykły lokalizuje się zazwyczaj w obrębie skóry owłosionej głowy, czasem obejmuje także rzęsy i brwi. Manifestuje się drobnymi białymi łuskami, które łatwo oddzielają się od skóry. Często łupież zwykły przekształca się w łupież tłusty, płaty tego drugiego są koloru żółtego i są mocno przytwierdzone do podłoża. Pacjenci z łupieżem często narzekają na swędzenie i suchość skóry głowy.

Łupież – najnowsze postępy w walce

W świetle badań naukowych udowodniono skuteczność roztworów Mirtu zwyczajnego (łac. Myrtus communis L.) w walce z łupieżem. W badaniu zakończonym w sierpniu 2016 r. zaobserwowano, znaczącą poprawę wszystkich parametrów, zarówno w grupie pacjentów, stosujących roztwór sporządzony na bazie tego surowca roślinnego, jak również ketokonazol.

 

 

Piśmiennictwo:

 • https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/lista/113649,czynniki-prowokujace-lupiez
 • Chaijan, M. R., Handjani, F., Zarshenas, M., Rahimabadi, M. S., & Tavakkoli, A. (2018). The myrtus communis L. solution versus ketoconazole shampoo in treatment of dandruff: A double blinded randomized clinical trial. medicine68(715).
 • Collins, L. Z., Baines, F. L., Matheson, J. R., Turner, G. A., Diao, Y., Li, Y., & Pi, Y. (2018). Sex‐related differences in response to zinc pyrithione shampoo vs. non‐anti‐dandruff shampoo. International journal of cosmetic science40(6), 583-588.
 • Brzezińska-Wcisło, L., Wcisło-Dziadecka, D., Lis-Święty, A., & Trzmiel, D. (2007). Łupież i łojotokowe zapalenie owłosionej skóry głowy–patogeneza, obraz kliniczny oraz aspekty terapeutyczne. Post Dermatol Alergol24, 59-64.
 • Rutter, P., Pluta, J. J., Zagrodnik, M., & Błaszczyna, N. (2018). Opieka farmaceutyczna: objawy, rozpoznanie i leczenie. Elsevier Urban & Partner.
REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

5 komentarzy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

Bardzo trudny do opanowania problem. Większość pacjentów skarży się ze używała już niemal wszystkich dostępnych szamponów przrcowlupiezowych i nic. Bardzo trudno jest dobrać coś pomocnego.
Wtedy warto odesłać do dermatologa lub trychologa. Czasami nie można sobie poradzić bez pomocy specjalisty
Często pacjenci liczą na to, że jedna saszetka szamponu przeciwlupiezowego rozwiąże ich problem... inną sprawą jest to, że podobne objawy do łupieżu daje ŁZS lub zwyczajnie - przesuszona źle dobranymi preparatami do pielęgnacji skóra głowy
Jedna saszetka ma zdziałać cuda. PAcjenci często wracają i mówią, że zakupili i zostali oszukani, bo nie pomogło
Dobrze wiedzieć o mircie, czasem pacjenci twierdzą, że nawet ketokonazol nie daje rady, a co sądzicie o dziegci?