REKLAMA

Preparaty wspomagające czynność wątroby

Apteczne szuflady uginają się od preparatów wspomagających czynność wątroby. Znamiennym faktem jest to, że do najczęściej stosowanych preparatów są leki pochodzenia roślinnego. Do tych surowców roślinnych zalicza się wyciągi z ostropestu plamistego, karczocha zwyczajnego, soi. Jak działają zatem substancje zawarte w tych produktach?

(fot. shutterstock)

Ostropest plamisty

Jest jednym z najważniejszych surowców roślinnych stosowanych we wspomaganiu funkcjonowania wątroby. Do związków, które w nim występują zalicza się:

REKLAMA
REKLAMA
 • Flawonolignany
 • Fitosterole
 • Oleje
 • Flawonoidy
 • Inne składniki (kwasy organiczne, witamina C i K, tokoferol, saponina).

Ostropest charakteryzuje się wielokierunkowym działaniem leczniczym. To znaczy, że wykazuje działanie hepatoochronne, odtruwające, antyoksydacyjne oraz regeneracyjne.

Działanie Opis
Hepatoochronne Polega na uszczelnianiu uszkodzonych błon komórkowych wątroby, a także blokowaniu wnikaniu szkodliwych związków do wewnątrz komórki.
Antyoksydacyjne Usuwa nadmiar wolnych rodników.
Regeneracyjne Przyspiesza procesy metaboliczne dążące do regeneracji komórek wątrobowych.

 

Łuska ostropestu dostępna jest w postaci suchego proszku, ale występuje też w dostępnych gotowych preparatach takich jak np. Sylimarol, Sylimarol Vita

Wskazaniem do stosowania jest wspomaganie wątroby szczególnie w stanach rekonwalescencji po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby. Wymaga systematycznego stosowania co najmniej przez okres od 2 do 4 tygodni. Innym wskazaniem jest stosowanie w stanach niestrawności, po spożyciu ciężko strawnych pokarmów.

 

karczoch zwyczajny (Cynara scolymus L.)

Karczoch posiada szereg aktywnych farmakologicznie substancji, do których należą flawonoidy, laktony seskwiterpenowe czy pochodne fenolowe.Ddo tej ostatniej grupy zalicza się Cynarynę, która ma klinicznie potwierdzone działanie żółciopędne, żółciotwórcze i hipolipemiczne.

Środki lecznicze zawierające wyciąg z karczocha tradycyjnie poleca się w zaburzeniach przepływu żółci, w zapaleniu pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych, ale także w niewydolności wątroby i hipercholesterolemii. Wiele badań potwierdza działanie hepatoprotekcyjne karczocha, który posiada także działanie żółciopędne i żółciotwórcze.

Ekstrakt z karczocha znajduje zastosowanie w przypadku hipercholesterolemii. Udowodniono jego wpływ na obniżenie poziomu lipidów poprzez doświadczenia wykonane na zwierzętach i u ludzi. Cynaryna znacząco przeciwdziała toksycznemu stłuszczeniu wątroby. Przykładowym preparatem jest Cynarex.

Dawkowanie

Najczęściej zaleca się przyjmować jednorazowo 2 tabletki.

Fosfolipidy z nasion soi

Są one zawarte w lekach i suplementach diety stosowanych, podobnie jak poprzednio wymienione związki w chorobach wątroby. Są to estry glicerolowe kwasu cholinofosforowego i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Fosfolipidy po przedostaniu się do wątroby są wbudowywane w błony komórek wątrobowych. Powoduje to uzupełnienie ubytków powstałych wskutek choroby oraz szybszą regenerację. Preparatem zawierający fosfolipidy jest na przykład Essentiale forte.

Dawkowanie

Zaleca się przyjmowanie 2 kapsułek (600 mg) 3 razy na dobę. Leczenie powinno trwać od 2 do 3 miesięcy, po tym okresie można stosować dawkę podtrzymującą.

Aspargninian ornityny

Jest to aminokwas wspomagający usuwanie amoniaku z organizmu, poprzez zwiększanie syntezy moczniku w wątrobie. Można zatem stwierdzić, że przyspiesza procesy odtruwania organizmu. Aspargninian L-ornityny dodatkowo bierze udział w drugim ważnym procesie detoksykacji organizmu, czyli syntezie glutaminy. Występuje w preparatach takich jak Hepatil czy Hepaslimin.

Wskazania do zastosowania

 • Ostre i przewlekłe choroby wątroby
 • Wspomagająco w zaburzeniach czynnościowych wątroby, dróg żółciowych i kamicy żółciowej

Dawkowanie

W trakcie posiłku dorośli i dzieci po 12 rż. Najpierw 1800 mg w 2 lub 3 dawkach przez 2-3 miesiące. W leczeniu podtrzymującym 900 mg 2 lub 3 dawki dziennie. Terapia powinna trwać powyżej 3 miesięcy.

 

Piśmiennictwo:

 • https://www.pfm.pl/baza_chorob/choroby-ukladu-pokarmowego/iii-ostropest-i-sylimaryna-1—kluczowe-ziola-w-leczeniu-watroby/1119
 • https://pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/Pobieranie.ashx?type=6475-c
 • https://www.mp.pl/pacjent/leki/leki/doctor_subst.html?id=636&print=1
 • Marcinkowskiego, P., i Kosmetycznych, L., Środowiskowych, L. B., KULZA, M., ADAMSKA, K., SEŃCZUK-PRZYBYŁOWSKA, M., … & NOWAK, G. Karczoch zwyczajny–lek roślinny.
 • https://www.mp.pl/pacjent/leki/doctor_subst.html?id=339
 • https://gdziepolek.blob.core.windows.net/product-documents/doc5548/esseliv-forte-ulotka.pdf
REKLAMA

Kamil Bąk

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, były członek zarządu w Polskim Towarzystwie Studentów Farmacji. Oprócz nauk związanych z farmacją do moich zainteresowań zalicza się historia, sport, literatura oraz muzyka.

REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

29 komentarzy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

wszystko oparte glownie o karczoch i ostropest plamisty
Ale czy to źle? Oba rewelacyjne i skuteczne.
Bardzo dobrze, stare i sprawdzone substancje
"Dawkowanie W trakcie posiłku dorośli i dzieci po 12 rż. Najpierw 1800 mg w 2 lub 3 dawkach przez 2-3 miesiące. W leczeniu podtrzymującym 900 mg 2 lub 3 dawki dziennie. Terapia powinna trwać powyżej 3 miesięcy." Który produkt z L-asparg. L-ornit. ma takie dawkowanie ?
Fosfolipidy chyba nie zejdą prędko z piedestału.
Wszystko, ok ale nasi pacjenci często (zawsze) nie stosują się do dawkowania 6 kaps. na dobę biorą 1 i myślą, że wystarczy.
to prawda...tak profilaktycznie biorą jedną i to od czasu do czasu
To tak jak ze wszystkim. Jasna sprawa. Najważniejsze że dla nich działa nawet jak biorą 1 dziennie.
Fosfolipidy numer jeden a zaraz za nimi ostropest
A co przy usunietym pęcherzyku zolciowym? Co polecacie?
Miałem kiedyś pacjentkę, która bardzo sobie zachwalała Karczoch, który stosowała regularnie przez długi czas i miał bardzo dobre wyniki cholesterolowe.
Karczoch i ostropest przodują. Jest jakiś preparat w którym będzie i jeden i drugi?
Póki co takie połączenie widziałam jedynie w suplemencie nieznanego mi producenta, ciekawe, że żaden producent leków nie pokusił się o wyprodukowanie leku o takim skladzie
Bardzo dobry preparat, ale mocno zapomniany. Sam o nim nie pamiętam. On teraz w lodówce?
Sylicynar w lodówce? Dlaczego? "Przechowywać w temp.nie wyższej niż 25°C"
A z czym mi się mogło pomylić? Był tego typu produkt do 15 °C...
Już tak dawno go nie widziałam, że uleciał z mojej pamięci...
szkoda tylko, że naturalny sok jest tak niedobry w smaku;/
nie pije się go bardzo dużo, więc dla zdrowia warto go przełknąć ;)
Tu zawsze dochodzi problem dodatków, masy tabletkowej itp.
No niby tak, ale zawsze można go wymieszać z czymś.
No pewnie. Ja tak zawsze robię jako coś mi nie smakuje.
ja bym jednak w pierwszej kolejnosci skupiła sie na diecie, bo wielu pacjentów faszeruje sie różnymi specyfikami, a na codzien smazone itp