REKLAMA

„Poproszę coś na włosy” – rekomendacja w aptece w konkretnych przykładach cz. 2

SZAMPON NA WYPADAJĄCE WŁOSY TO ZA MAŁO?

Komplementarne podejście do problemu pacjenta zdecydowanie zwiększa szansę na osiągnięcie oczekiwanego efektu. W przypadku problemów z wypadającymi włosami warto zwrócić uwagę pacjentki na produkty uzupełniające dotychczas podejmowane działania. Komplementarne działanie może przynieść lepsze rezultaty niż stosowanie tylko jednego z nich.

(fot. shutterstock)

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

REKLAMA
REKLAMA

Opis sytuacji

Jest sobota po południu. Niestety Tobie przypadł dzisiaj dyżur, ale myślisz już o tym, że niedługo zamkniesz aptekę i będzie można zacząć weekend. Do okienka podchodzi pani Iwona. Ostatnio częściej widzisz ją w aptece, jednak kupuje głównie kosmetyki.

Pacjentka: Dzień dobry! Jaki szampon przeciw wypadaniu włosów by mi Pani poleciła?

Farmaceutka: Dzień dobry! Czy dobrze mi się wydaje, że od dłuższego czasu zmaga się Pani z tym problemem?

P: Niestety tak. Próbowałam już wielu szamponów i wciąż nie jestem zadowolona z efektu.

F: Czy stosowała Pani tylko szampon?

P: Tak. Wydawało mi się, że taki kosmetyk powinien wystarczyć.

F: Szampony rzeczywiście dobrze wpływają na kondycję włosów, głównie dzięki poprawianiu krążenia. Jednak nie zawsze jest to wystarczające.

P: Czyli coś jeszcze jest potrzebne?

F: Jeśli dobrze Panią zrozumiałam, szampon nie przyniósł spodziewanych efektów.

P: No tak.

F: Zatem zmiana szamponu nie wystarczy. Warto spróbować jeszcze kosmetyk, który dostarczy składników odżywczych.

P: Czyli czego?

F: Proponuję Vitapil Profesjonalny Lotion – odżywczy preparat do wcierania w skórę głowy. Zawiera witaminy i mikroelementy, takie jak arginina, witamina B3 czy krzem z bambusa, które odżywiają cebulki i skórę głowy. Przybywa nowych włosów, a te, które są, wyglądają lepiej. Dodatkowo w składzie jest jedwab, który od razu doda włosom blasku.

P: Brzmi ciekawie… Tylko, czy będzie działać? W reklamie wszystko wygląda ładnie.

F: Ma Pani rację. Dlatego ten preparat został przetestowany przez ponad 200 kobiet. Ponad 90% z nich zauważyło bardzo konkretne efekty, czyli hamowanie procesu wypadania włosów i, co najważniejsze, nowe włosy, tzw baby hair.

P: Wygląda to obiecująco. Pewnie będę musiała ten lotion często kupować?

F: Niekoniecznie. Butelka powinna wystarczyć Pani na 2 miesiące stosowania, jeśli stosuje się produkt co drugi dzień. Proszę pamiętać, by wcierać go w mokrą skórę głowy.

P: Lotion i szampon mi wystarczą?

F: Dzięki temu Pani włosy będą wyglądały lepiej. A czy Pani dieta jest dobrze zbilansowana?

P: Niestety ostatnio nie jadam najlepiej.

F: To też może być jedna z przyczyn wypadania włosów.

P: Nie wiedziałam… Czyli powinnam też popracować nad dietą?

F: Dobra, zbilansowana dieta jest bardzo ważna dla właściwego funkcjonowania całego organizmu i dobrego samopoczucia. Lepiej się czujemy, mamy lepszą kondycję i mniejsze ryzyko chorób w przyszłości, a skóra i włosy lepiej wyglądają. Choć możemy też pomóc organizmowi właściwą suplementacją składników ważnych dla włosa.

P: Tak?

F: Dla właściwej kondycji włosów ważne są biotyna, cynk, niacyna, krzem z krzemionki, pantotenian wapnia i kwas foliowy. Kobiety uzupełniające dietę o te składniki mają lepszej jakości włosy i mniej problemów z ich wypadaniem.

P: Czy muszę kupować te wszystkie witaminy w osobnych tabletkach?

F: Na szczęście nie, gdyż jest suplement diety, który ma je wszystkie w składzie. Jeśli połączy Pani ten suplement z lotionem i szamponem, to oczekiwany efekt może pojawić się szybciej.

P: Przekonała mnie Pani.

 

Literatura:

 1. Henk Maarten Laane, Silicon in humans: beneficial or essential?
 2. Dejneka W., Łukasiak J., Rocznik PZH, 2003, Nr 2, 163–168.
 3. Jurkić et al. Nutrition & Metabolism 2013, 10:2.
 4. Wickett R. R. et al., Arch Dermatol Res 2007; 299: 499–505.
 5. Bandaranayake I. et al., Cutis. 2004; 73: 107–114.
 6. Min S. K. et al. Ann Dermatol 2013;25 (4): 405–9.
 7. Draelos Z. D. et al. J Cosmetic Dermatology 2005; 4; 258–61.
 8. J Res Pharm Pract. 2017 Apr Jun; 6(2): 89–93.

 

 

WYPADAJĄCE WŁOSY PO PORODZIE

Bardzo częstym problemem młodych matek są wypadające po porodzie włosy. Część z nich obawia się stosowania w tym czasie jakichkolwiek preparatów doustnych. Obawiają się ich wpływu na laktację oraz dziecko. Jednocześnie kobieta karmiąca przychodząc do apteki z prośbą o poradę, potrzebuje wsparcia i właściwej analizy problemu.

Opis sytuacji

We wtorkowe przedpołudnie do apteki przychodzi pani Marta z małym dzieckiem. Krzyś ma trzy miesiące i właśnie postanowił uciąć sobie drzemkę w chuście. Pani Marta ma do Ciebie zaufanie, bo pomogłaś jej kilka razy przy problemach, takich jak kolki czy wątpliwości dotyczące karmienia piersią.

 

Pacjentka: Dzień dobry! Cieszę się, że Panią widzę, bo potrzebuję porady.

Farmaceutka: Dzień dobry! W czym mogę pomóc?

P: Od kilku tygodni widzę, że strasznie mi wypadają włosy. Trochę się to nasiliło po porodzie, ale to, co zaczęło się tydzień temu, to jakiś koszmar. Czy da się coś z tym zrobić? Bo w tym tempie to niedługo będę łysa!

F: Rozumiem Pani niepokój. Mogę Panią uspokoić, że wypadanie włosów jest naturalną sprawą po porodzie. Może Pani pamięta, ale w czasie ciąży nie wypadały Pani włosy.

P: Rzeczywiście.

F: To przez hormony w czasie ciąży. Zatrzymały wypadanie części włosów. Teraz po porodzie poziom hormonów spadł, a te włosy, których życie zostało przedłużone, wypadają.

P: To smutne. Czy da się coś z tym zrobić?

F: Proponuję suplement diety przeznaczony specjalnie dla mam, które mają problemy z wypadającymi włosami.

P: Tylko, że ja karmię piersią. Czy to będzie bezpieczne? Bo z tego, co słyszałam, to nie mogę brać żadnych leków w trakcie karmienia piersią.

F: Po pierwsze ten suplement jest bezpieczny dla Pani i dla dziecka, nawet jeśli karmi Pani piersią. Dostarcza witamin i mikroelementów niezbędnych do właściwego funkcjonowania włosów oraz skóry. Część z nich, jak cynk, jod, niacyna są składnikami zdrowej diety i gruczoł piersiowy „zarządza” ich stężeniem w mleku kobiecym. Krzemionka natomiast w znikomym stopniu przenika do mleka, więc też jest bezpieczna. Przy okazji – czy stosuje Pani jakąś dietę?

P: Na wszelki wypadek stosuję dietę matki karmiącej. Jem gotowanego kurczaka, marchewkę i kilka innych gotowanych warzyw.

F: Czy dziecko miało zdiagnozowaną alergię?

P: Nie, ale wolę dmuchać na zimne.

F: Proponuję wrócić do normalnej diety. Spokojnie może Pani jeść praktycznie wszystko. Według dzisiejszych standardów nie ma potrzeby stosowania diety eliminacyjnej na wszelki wypadek. Nad zmianami w żywieniu warto zacząć się zastanawiać, kiedy pojawia się u dziecka jakiś problem, np. alergia.

P: Naprawdę?

F: Dam Pani adresy kilku sensownych stron (np. www.femaltiker.pl), gdzie będzie mogła Pani więcej poczytać i na spokojnie w domu to przemyśleć. Czy stosuje Pani jakieś witaminy dla kobiet karmiących?

P: Tak. Prenatal Duo.

F: Gdy zacznie Pani stosować Vitapil Mama, to proszę stosować Prenatal DHA. Vitapil Mama dostarczy Pani witamin i minerałów, a Prenatal DHA – ważnych dla dziecka i Pani kwasów DHA oraz EPA.

P: Rozumiem. A jeszcze wracając do wypadania włosów po ciąży… Skoro to naturalne, to może przeczekać ten czas?

F: Niby można, tylko skoro jest produkt, który może pomóc i jest bezpieczny, to czemu go nie zastosować i cieszyć się z odrastających włosów wcześniej?

P: Bo to brzmi trochę jak reklama…

F: Uważam, że ten suplement jest dobry, dlatego go Pani polecam. Poza tym testowało go prawie 300 mam karmią­cych piersią i ponad 91% uznało go za skuteczny.

P: A czy karmienie piersią ma wpływ na wypadanie włosów?

F: Spokojnie, karmienie piersią nie ma żadnego wpływu na wypadanie włosów po ciąży. Jest to związane ze zmianami hormonalnymi w ciąży i po urodzeniu dziecka, które nie dotyczą karmienia piersią. Jeśli chce Pani karmić, to proszę to robić, bo to jest jedna z lepszych rzeczy dla dziecka i dla Pani.

P: Dziękuję za słowa wsparcia. Mało kto mi tak mówi.

F: Szkoda, bo to ważne, żeby mieć dobre wsparcie. Wspo­minała Pani o tym, że w czasie karmienia piersią nie można brać żadnych leków. To też nie jest tak. Owszem trzeba uważać, jednak jest dużo leków, które bezpiecznie można stosować w czasie tego okresu. Nie musi być tak, że staje Pani przed wyborem: „leczenie albo karmienie”.

P: Naprawdę?

F: Tak. Warto poszukać dobrego lekarza, który będzie mieć aktualną wiedzę na temat leków w czasie karmienia piersią. Ja też Pani jestem w stanie pomóc w przypadku wątpliwości, czy dany lek jest bezpieczny w czasie karmienia piersią.

P: Super! Na pewno przyjdę, jeśli będę mieć jakieś pytania. A na razie spróbuję coś zrobić z tym wypa­daniem włosów. Poproszę o Vitapil Mama.

Literatura:

 1. Rycroft R. J. G., Robertson S. J, Wakelin S. H., Derma­tologia, PZWL Warszawa 2014.
 2. Bauman L. (tłum. Paslewska K.), Dermatologia este­tyczna, PZWL, Warszawa 2013.
 3. Wickett R. R. et al, Effect of oral intake of choline stabilized ortho­silicic acid on hair tensile strength and morphology in women with fine hair. Arch Dermatol Res 2007, 299: 499–505.
 4. Present Knowledge in Nutrition ed. W. Erdman Jr., Ian A. Macdonald, Steven H. Zeisel. Wiley Blackwell.

 

 

NIE CHCĘ KOLEJNYCH TABLETEK

Interakcje i przeciwwskazania do stosowania suplementów diety to ważny element wiedzy farmaceuty. Dzięki niej możliwe jest zarekomendowanie pacjentowi rozwiązania bezpiecznego, skutecznego i odpowiadającego jego oczekiwaniom oraz potrzebom. Dotyczy to m.in. sytuacji, gdy pomocy w aptece szuka pacjentka, stosująca już wiele leków w postaci tabletek…

Opis sytuacji

Właśnie minęła połowa Twojej zmiany i pomyślałaś, że nadszedł czas na kawę. Jednak do apteki weszła pani Krystyna, Twoja stała pacjentka, która chce koniecznie z Tobą porozmawiać.

 

Pacjentka: Dzień dobry! Dobrze, że Panią widzę, bo chciałabym prosić o pomoc.

Farmaceutka: Dzień dobry! Co się stało?

P: Od pewnego czasu wypadają mi włosy. Nie wiem, jak sobie z tym poradzić. Czy mogłaby mi Pani coś doradzić?

F: Kiedy była Pani u lekarza? Czy lekarz może włączył nowe leki?

P: Niestety z lekarzami widzę się bardzo często. Mam nadciśnienie, cukrzycę, wysoki cholesterol. A niedawno lekarze stwierdzili, że mam niewydolność nerek. Majątek wydaję na leki. Z resztą sama Pani powinna wiedzieć, bo kupuję wszystko w Waszej aptece.

F: Rzeczywiście to dużo chorób i dużo leków…

P: Liczyłam nawet – 4 tabletki rano, 2 w południe i 3 na wieczór…

F: W takim razie nie będę proponować suplementu diety do połykania. Szczególnie przy Pani problemach z nerkami stosowanie preparatu wielowitaminowego nie jest dobrym pomysłem. Poza tym witaminy mogą wpływać na działanie leków, a im jest ich więcej, tym szansa na to jest większa. Konsekwencje tego mogą być poważne.

P: Rzeczywiście. Mam już tyle tabletek, że kolejnej boję się stosować. Czy ma Pani dla mnie jakąś propozycję?

F: W Pani przypadku proponowałabym coś do stosowania zewnętrznego, a konkretniej Vitapil Profesjonalny Lotion.

P: Dlaczego akurat odżywkę? A nie szampon?

F: Szampon wspomagający wzrost włosów też jest przydatny. Powinien poprawić ukrwienie skóry głowy i dzięki temu poprawić kondycję włosów. Jednak forma preparatu do wcierania zapewni, że substancje aktywne w nim zawarte będą miały czas na to, aby się wchłonąć i zadziałać na cebulkę włosa.

P: Co Pani ma na myśli?

F: Ten lotion zawiera składniki, które będą odżywiać cebulkę włosa, dzięki czemu włosy będą mniej wypadać oraz zaczną pojawiać się nowe. Dodatkowo lotion zawiera jedwab, który doda włosom blasku.

P: Brzmi obiecująco… Tylko, czy rzeczywiście tak działa?

F: Lotion testowało kilkaset kobiet i ponad 90% z nich było zadowolonych z efektu. Poza tym mam zaufanie do firmy produkującej ten kosmetyk. Robią też bardzo dobrej jakości suplementy diety i działają od lat.

P: Ta buteleczka nie wygląda, jakby miała starczyć na długo.

F: Tu Panią zaskoczę. Jeśli będzie Pani stosować kosmetyk zgodnie z zaleceniami, to wystarczy go na dwa miesiące. Tylko proszę go stosować regularnie i minimum co drugi dzień wcierać w mokrą skórę głowy.

P: Przekonała mnie Pani.

 

Autor: Marcin Snoch

Literatura:

 1. Henkin Y., Oberman A., Hurst D. C., Segrest J. P., „Niacin revisited: clinical observations on an important but underutilized drug”. Am J Med 91 (1991): 239–46.
 2. Nobili A., Pasina L., Tettamanti M. et al., Potentially severe drug interactions in elderly outpatients: results of an observational study of an administrative prescription database. J Clin Pharm Ther. 2009; 34(4): 377–386.
REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]