REKLAMA
REKLAMA

Po zezwoleniu na karmienie piersią – odpowiedź 2

Pani Jolanta wraca tydzień później. Była skonsultować swoje leczenie u lekarki, która jest też Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym. Przyznała Ci rację w kwestii stosowania sertraliny w czasie karmienia piersią.

(fot. shutterstock)

Lek ten w niewielkim stopniu przenika do kobiecego mleka, a stężenie substancji we krwi dziecka jest zwykle niewykrywalne. Nie obserwowano działań niepożądanych u niemowląt zarówno w krótkim, jak i długim horyzoncie czasowym. Sertralina jest prawdopodobnie najbezpieczniejszym lekiem przeciwdepresyjnym w trakcie karmienia piersią.

Lekarka chciałaby nawiązać z Tobą kontakt, gdyż mało jest farmaceutek z taką wiedzą dotyczącą leków i karmienia piersią.

Natomiast nie zastosowała się do Twojej porady dotyczącej leczenia suchego kaszlu. Okazało się, że wśród znajomych pani Jolanty jest farmaceutka. Odradziła jej stosowanie dekstrometorfanu łącznie z sertraliną. Oba leki działają na układ serotoninergiczny i istnieje ryzyko rozwinięcia się zespołu serotoninowego. Dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zastosowania preparatów powlekających np. na bazie miodu.

 

Bibliografia

  1. Orsolini L, Bellantuono C. Serotonin reuptake inhibitors and breastfeeding: a systematic review. Hum Psychopharmacol.2015
  2. e-lactancia.org – sertraline – http://www.e-lactancia.org/breastfeeding/sertraline-hydrochloride/product/
  3. Drugs.com – analiza interakcji sertralina – dekstrometorfan – https://www.drugs.com/interactions-check.php?drug_list=2057-0,844-0&types[]=major&types[]=minor&types[]=moderate&types[]=food&types[]=therapeutic_duplication&professional=1
REKLAMA
REKLAMA