REKLAMA
REKLAMA

Po zaleceniu odstawienia od piersi – odpowiedź 2

Tydzień później przychodzi do apteki pani Jolanta. W związku z wątpliwościami dotyczącymi leczenia depresji skonsultowała się z lekarką, która jest jednocześnie Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym.

(fot. shutterstock)

Może stosować sertralinę i bezpiecznie karmić piersią. Lek ten w niewielkim stopniu przenika do kobiecego mleka, a stężenie substancji we krwi dziecka jest praktycznie niewykrywalne. Nie obserwowano działań niepożądanych u niemowląt zarówno w krótkim, jak i długim horyzoncie czasowym. Sertralina jest prawdopodobnie najbezpieczniejszym lekiem przeciwdepresyjnym w trakcie karmienia piersią.

Poza tym okazało się, że wśród znajomych pani Jolanty jest farmaceutka. Odradziła jej stosowanie dekstrometorfanu łącznie z sertraliną. Oba leki działają na układ serotoninergiczny i istnieje ryzyko rozwinięcia się zespołu serotoninowego. Dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zastosowania preparatów powlekających np. na bazie miodu.

 

Bibliografia

  1. Orsolini L, Bellantuono C. Serotonin reuptake inhibitors and breastfeeding: a systematic review. Hum Psychopharmacol.2015
  2. e-lactancia.org – sertraline – http://www.e-lactancia.org/breastfeeding/sertraline-hydrochloride/product/
  3. Drugs.com – analiza interakcji sertralina – dekstrometorfan – https://www.drugs.com/interactions-check.php?drug_list=2057-0,844-0&types[]=major&types[]=minor&types[]=moderate&types[]=food&types[]=therapeutic_duplication&professional=1
REKLAMA
REKLAMA