Aptekarz.pl > Parenting w aptece > Ciąża > PCOS a ciąża – jak wpływa na poczęcie i utrzymanie ciąży?

PCOS a ciąża – jak wpływa na poczęcie i utrzymanie ciąży?

05-03-2024 08:44:14

Zespół policystycznych jajników (PCOS) charakteryzuje się zaburzeniami w obrębie gospodarki hormonalnej, co prowadzi do problemów z zajściem w ciążę. Obecnie istnieją sprawdzone sposoby walki z chorobą, co zwiększa szanse na zapłodnienie. Czym jest PCOS?  O zespole policystycznych jajników (PCOS) mówimy, kiedy występują u kobiety dwa z trzech poniższych zaburzeń: Hiperandrogenizm (podwyższony poziom testosteronu, wynoszący powyżej […]

PCOS a ciąża - jak wpływa na poczęcie i utrzymanie ciąży?(fot. Shutterstock)

Zespół policystycznych jajników (PCOS) charakteryzuje się zaburzeniami w obrębie gospodarki hormonalnej, co prowadzi do problemów z zajściem w ciążę. Obecnie istnieją sprawdzone sposoby walki z chorobą, co zwiększa szanse na zapłodnienie.

Czym jest PCOS? 

O zespole policystycznych jajników (PCOS) mówimy, kiedy występują u kobiety dwa z trzech poniższych zaburzeń:

  • Hiperandrogenizm (podwyższony poziom testosteronu, wynoszący powyżej 1,9 nmol/l lub 55 ng/dl) 
  • Zaburzenia miesiączkowania, lub całkowity brak miesiączki
  • Jajniki o budowie policystycznej 

Bardzo często PCOS towarzyszy nadmierna masa ciała oraz inne zaburzenia metaboliczne. Choroba dotyka od 5 do 20 % kobiet w wieku reprodukcyjnym.

Co jest przyczyną PCOS?

Za przyczynę występowania zaburzenia podejrzewa się w największej mierze czynniki genetyczne oraz ekspozycję na zbyt wysoki poziom androgenów w życiu płodowym.

Sama patofizjologia jest wieloczynnikowa i opiera się o zaburzenia gospodarki hormonalnej wywołanej przez nieprawidłową budowę jajników. Bardzo często w przebiegu PCOS obserwujemy występowanie hiperinsulinemii oraz podwyższonych poziomów hormonu LH oraz androgenów. 

Jak się objawia? 

Objawy w przypadku występowania PCOS nie zawsze są identyczne dla każdej kobiety, ze względu na to, że nie zawsze obserwujemy te same objawy oraz poziomy hormonów mogą być różne w przypadku każdej osoby. Zdarzają się przypadki, w których o występowaniu PCOS dowiadujemy się dopiero po nieudanych próbach zajścia w ciążę. 

Do objawów charakterystycznych zaliczamy wszystkie występujące przy zbyt wysokim poziomie androgenów, czyli:

  • Hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie na twarzy, klatce piersiowej, brzuchu czy plecach
  • Zmniejszenie piersi
  • Łysienie

Jak wpływa na proces zachodzenia w ciążę? 

Kobiety z PCOS często wykazują problemy z zachodzeniem w ciążę. Jest to związane bezpośrednio z zaburzeniami w gospodarce hormonalnej oraz częstego braku występowania prawidłowego cyklu miesiączkowego.

Nierzadko wiąże się to z koniecznością zapłodnienia in-vitro. 

W przypadku kiedy występuje owulacja i kobieta ma możliwość zajścia w ciążę, mogą pojawić się inne problemy wynikające z hiperinsulinemii oraz hiperandrogenizmu. Przez powyższe czynniki może dojść do nieprawidłowego zagnieżdżenia zarodka. W związku z tym u kobiet z PCOS znacznie częściej występuje ciąża pozamaciczna, a nawet wczesne poronienie. 

Bezpłodność obserwuje się 15 razy częściej u kobiet z PCOS, niż u kobiet zdrowych.

Jak wpływa na przebieg ciąży? 

Niestety samo zapłodnienie nie jest gwarantem sukcesu w przypadku kobiet z PCOS. Ciąże zawsze są określane jako ciąże wysokiego ryzyka i wymagają częstych kontroli lekarskich. 

Podczas ciąży znacznie częściej niż w przypadku zdrowych kobiet obserwuje się cukrzycę ciążową, nadciśnienie tętnicze i stan przedrzucawkowy.

W związku z cukrzycą ciąże kobiet z PCOS częściej kończą się cesarskim cięciem. 

Co możemy zrobić w przypadku występowania PCOS?

Warto pamiętać, że PCOS bardzo często idzie w parze z nadwagą i otyłością. W związku z tym, pierwszym zaleceniem jest zmiana trybu życia. Dieta, spadek masy ciała oraz wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej wpływa pozytywnie na gospodarkę hormonalną i bardzo często te czynniki pozwalają całkowicie wyregulować organizm i zajść w ciążę.

Wskazane w leczeniu bezpłodności wywołanej PCOS jest oczywiście samo leczenie farmakologiczne schorzenia. W zależności od objawów w celu poprawienia płodności wykorzystujemy:

Letrozol 

Substancja hamuje enzym aromatazę, co powoduje hamowanie przekształcania androgenów w estrogeny, co powoduje wzrost wrażliwości układu rozrodczego na hormon FSH i pojawienie się owulacji.

Selektywne modulatory receptora estrogenowego (SERM), np. cytrynian klomifenu 

Mechanizm działania opiera się o inhibicje receptorów wiążących estradiol w podwzgórzu, co powoduje zwiększone wydzielanie gonadotropin i stymulację owulacji.

Metformina 

Wykorzystuje się ją w przypadku osób z insulinoopornością i hiperinsulinemią. Efekty zaburzeń w pracy trzustki rzutują na gospodarkę androgenową. Ustabilizowanie insuliny wpływa korzystnie na regulację hormonów płciowych w PCOS.

Inozytol

Substancja jest zarejestrowana w naszym kraju jako suplement diety. Poprawia gospodarkę insulinową przez udział w przekazywaniu sygnałów przez insulinę do komórek docelowych. Ponadto wspiera pracę gonadotropin, w tym powoduje zwiększone wydzielanie hormonów LH i FSH odpowiedzialnych za owulację. 

Analogi GLP-1 

Oprócz wpływu na gospodarkę insulinową powodują uczucie sytości, co wspomaga walkę z nadmiernymi kilogramami.

 

 

Autor: mgr farm. Martyna Piotrowska

Bibliografia:

  1. McDonnell R, Hart RJ. Pregnancy-related outcomes for women with polycystic ovary syndrome. Womens Health (Lond). 2017 Dec;13(3):89-97. doi: 10.1177/1745505717731971. Epub 2017 Sep 22. PMID: 28934902; PMCID: PMC7789031.
  2. Pattnaik L, Naaz SA, Das B, Dash P, Pattanaik M. Adverse Pregnancy Outcome in Polycystic Ovarian Syndrome: A Comparative Study. Cureus. 2022 Jun 9;14(6):e25790. doi: 10.7759/cureus.25790. PMID: 35836460; PMCID: PMC9273198.
  3. Akre S, Sharma K, Chakole S, Wanjari MB. Recent Advances in the Management of Polycystic Ovary Syndrome: A Review Article. Cureus. 2022 Aug 4;14(8):e27689. doi: 10.7759/cureus.27689. PMID: 36072214; PMCID: PMC9440853.
  4. Dietz de Loos, A.; Jiskoot, G.; Louwers, Y.; Beerthuizen, A.; Busschbach, J.; Laven, J. Pregnancy Outcomes in Women with PCOS: Follow-Up Study of a Randomized Controlled Three-Component Lifestyle Intervention. J. Clin. Med. 2023, 12, 426. https://doi.org/10.3390/jcm12020426 

Przed nami zmiana czasu – jak skutecznie wesprzeć organizm?

Okazuje się bowiem, że zmiana czasu dwa razy w roku wpływa na nasz stan zdrowia. Aby zaadaptować się do nowego czasu, nie wystarczy tylko położyć się godzinę wcześniej do łóżka albo – w przypadku zmiany czasu na jesienno-zimowy – godzinę później. Badacze wskazują, że nasz organizm potrzebuje około tygodnia, aby przyzwyczaił się do tych zmian, […]

Przed nami zmiana czasu - jak skutecznie wesprzeć organizm? (fot. shutterstock.com)
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Pozostało jeszcze 5396 znaków do końca artykułu. Jeśli chcesz zapoznać się z całym za darmo - zaloguj się jako farmaceuta
za pomocą swojego konta w farmacja.net.
Artykuł sponsorowany

Czy wiesz, że stres egzaminacyjny jest udowodniony naukowo?

W literaturze fachowej nie trudno znaleźć publikacje potwierdzające istnienie pojęcia stresu egzaminacyjnego [2]. Tzw. lęk testowy to poczucie strachu i niepewności, które towarzyszy osobom mającym przed sobą w najbliższym czasie jakikolwiek egzamin lub sprawdzian [2]. To właśnie egzaminy należą do najbardziej stresujących wydarzeń, związanych z edukacją czy też późniejszym doszkalaniem się w życiu dorosłym [3,4]. […]

Lęk egzaminacyjny wpływa na koncentrację i znacząco utrudnia przygotowanie się do egzaminu (fot. Shutterstock)
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Pozostało jeszcze 7017 znaków do końca artykułu. Jeśli chcesz zapoznać się z całym za darmo - zaloguj się jako farmaceuta
za pomocą swojego konta w farmacja.net.