REKLAMA

Paracetamol w czasie karmienia piersią

shutterstock_605061800.jpg

Bardzo często spotyka się zalecenie stosowania paracetamolu w czasie karmienia piersią, jako leku przeciwbólowego i przeciwgorączkowego. Czy jest to zasadne? Czy jest bezpieczny dla matki i dziecka?

Czy paracetamol można bezpiecznie stosować w czasie karmienia piersią?

REKLAMA
REKLAMA

Paracetamol zaliczany jest do kategorii L1 – leków najbezpieczniejszych w czasie laktacji (wg Kategorii Ryzyka Laktacyjnego Prof. Hale’a). Do tej kategorii zaliczane

  • substancje lecznicze, które były przyjmowane podczas laktacji przez dużą liczbę matek i nie zaobserwowano żadnego negatywnego ich wpływu na karmione piersią dzieci
  • substancje lecznicze, dla których przeprowadzono badania kontrolowane wśród matek karmiących piersią, i dla których te badania wykazały brak ryzyka wpływu na zdrowie dziecka ani odległego działania szkodliwego
  • substancje lecznicze, niedostępne drogą doustną dla dziecka

Substancje lecznicze zaliczane do kategorii L1 określane są jako zgodne z karmieniem piersią. 
Co więcej rekomendacje dotyczące stosowania leków w okresie laktacji Prof. Briggs’a, Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określają paracetamol jako kompatybilny z karmieniem piersią.
Ponadto e-lactancia.org uznaje paracetamol za zgodny z karmieniem piersią, którego stosowanie stanowi niewielkie ryzyko dla dziecka karmionego piersią i dla procesu laktacji.
Wg dostępnych danych paracetamol nie wpływa na proces laktacji.
Paracetamol przy podaniu doustnym przenika do mleka mamy w bardzo małych ilościach, które nie stanowią zagrożenia dla dziecka karmionego piersią. Dotychczas udokumentowano jeden przypadek wystąpienia wysypki u dziecka karmionego piersią, którego mama przyjmowała paracetamol. Innego niekorzystnego wpływu na zdrowie dziecka karmionego piersią nie zanotowano.
Warty zaznaczenie jest również fakt, że leki zawierające paracetamol, są powszechnie stosowane wśród dzieci – co też pośrednio świadczy o bezpieczeństwie stosowania paracetamolu w czasie laktacji.

Podsumowując

Uznaje się, że paracetamol w dawkach terapeutycznych i przy krótkotrwałym stosowaniu jest bezpieczny w we wszystkich trzech trymestrach ciąży oraz w czasie laktacji –  jest preferowanym lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym w tych okresach.

Bibliografia

  1. Frieske K., Morike K., Neumann G., Windorfer A., Leki w ciąży i laktacji, MedPharm Polska, 2014
  2. Gerald G Briggs, Drugs in Pregnancy and Lactation, Lippincott Williams and Wilkins, 2014
  3. Koren G, Florescu A, Costei AM, Boskovic R, Moretti ME. Nonsteroidal antiinflammatory drugs during third trimester and the risk of premature closure of the ductus arteriosus: a meta-analysis. Ann Pharmacother 2006;40(5):824-829.
  4. Richard K. Miller, Paul W. J. Peters, Christof Schaefer,Drugs During Pregnancy and Lactation – Treatment Options and Risk Assessment, Academic Press Inc, 2014
  5. Hale T.W., Rowe H.E., Medications and Mothers’ Milk, Springer Co. wydanie 17, 2016
  6. http://www.e-lactancia.org/producto/1178
  7. https://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/search2/f?./temp/~QLE7GD:1
REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]