REKLAMA

Paracetamol w czasie ciąży – pigułka wiedzy

shutterstock_488109697.jpg

Paracetamol jest bardzo często stosowaną substancją o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Przyzwyczailiśmy się do myślenia, że jest bezpieczny w ciąży. Czy badania to potwierdzają?

Czy paracetamol można bezpiecznie stosować w czasie ciąży?

REKLAMA
REKLAMA

Paracetamol wg klasyfikacji FDA (Food and Drug Administration) zaliczany był do kategorii B. Do tej kategorii były zaliczane substancje lecznicze, dla których w badaniach przedklinicznych na zwierzętach nie wykazano ryzyka szkodliwego wpływu na płód ale nie przeprowadzono badań klinicznych u kobiet w ciąży i nie potwierdzono tego. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami FDA, kategorie A, B, C, D i X, powinny być wycofywane, a o bezpieczeństwie stosowania danej substancji leczniczej w czasie ciąży powinny informować dokładne dane i analiza dotychczasowych badań i doniesień naukowych na ten temat .

Zgodnie z kategoriami stosowania leków w czasie ciąży według Australian Drug Evaluation Committee (ADEC) paracetamol zaliczany jest do kategorii A. Do tej grupy zaliczane są substancje lecznicze, które były stosowane u dużej liczby kobiet w ciąży lub u kobiet w okresie porodowym i nie zaobserwowano zwiększonego ryzyka i częstotliwości występowania wad u dziecka lub innego bezpośredniego lub pośredniego działania szkodliwego dla płodu.

Dotychczas wykazano, że stosowanie paracetamolu w ciąży nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wad rozwojowych dziecka. Co prawda istnieją doniesienia, że stosowanie paracetamolu w ciąży może wiązać się z występowaniem świstu wydechowego u dzieci lub może być związane z podwyższonym ryzykiem wytrzewienia wrodzonego ale dane te nie są jednoznaczne. Ponadto w jednym badaniu wykazano, że stosowanie paracetamolu przez mamy w pierwszym trymestrze ciąży miało związek z pojawieniem się astmy oskrzelowej u dzieci w pierwszych latach ich życia. Ostatnio opublikowano wyniki analiz, które wskazują, że długotrwałe (>28 dni) stosowanie paracetamolu w ciąży zwiększa ryzyko występowania ADHD (Zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi). Do wyników tej analizy należy podchodzić ostrożnie, niemniej jednak należy to brać pod uwagę.
Ponadto paracetamol klasyfikowany jest do grupy „Human Data Suggest Low Risk” (wg klasyfikacji opracowanej przez Prof. Briggs’a) – czyli do substancji dla których dostępne badania na ludziach wykazały małe ryzyko dla dziecka. Badania te nie wskazują na znaczące ryzyko toksyczności paracetamolu dla dziecka, co więcej w badaniach tych nie udokumentowano, aby paracetamol powodował zaburzenia w rozwoju, wady strukturalne, śmierć czy deficyt funkcji życiowych u dziecka.

Bibliografia

  1. Frieske K., Morike K., Neumann G., Windorfer A., Leki w ciąży i laktacji, MedPharm Polska, 2014
  2. Gerald G Briggs, Drugs in Pregnancy and Lactation, Lippincott Williams and Wilkins, 2014
  3. Koren G, Florescu A, Costei AM, Boskovic R, Moretti ME. Nonsteroidal antiinflammatory drugs during third trimester and the risk of premature closure of the ductus arteriosus: a meta-analysis. Ann Pharmacother 2006;40(5):824-829.
  4. Richard K. Miller, Paul W. J. Peters, Christof Schaefer,Drugs During Pregnancy and Lactation – Treatment Options and Risk Assessment, Academic Press Inc, 2014
  5. Hale T.W., Rowe H.E., Medications and Mothers’ Milk, Springer Co. wydanie 17, 2016
  6. http://www.e-lactancia.org/producto/1178
  7. https://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/search2/f?./temp/~QLE7GD:1
REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]