REKLAMA
REKLAMA

Odpowiedź niepoprawna

Opis sytuacji

Mija miesiąc. Pracujesz jak zwykle w aptece i postanawiasz pójść coś zjeść. W czasie parzenia herbaty widzisz kilkanaście nieodebranych połączeń od swoich rodziców. Chcieli się z Tobą w jakiejś ważnej sprawie skontaktować, a Ty nie usłyszałaś dzwonka w czasie obsługiwania pacjentów. Oddzwaniasz. Okazuje się, że rodzice dzwonili ze szpitala. Ciocia Iwona gorzej się poczuła i zasłabła. Na szczęście była u niej sąsiadka i szybko wezwała pogotowie. Przyjechała karetka i zabrała ciocię do szpitala z podejrzeniem zawału serca. Szpital potwierdził diagnozę i wykonał angioplastykę przezskórną. Dzięki szybkiej reakcji i skutecznej interwencji ciocia dochodzi do siebie.

(fot. shutterstock)

Komentarz

Aspiryna jest nieodwracalnym inhibitorem cyklooksygenazy (COX). Małe dawki wystarczają, żeby zablokować COX-1 w trombocytach, co w efekcie zmniejsza krzepliwość krwi. Badania udowodniły, że ogranicza to ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych u osób na nie narażonych. Trombocyty nie są w stanie odtworzyć COX-1. Konsekwencją tego jest blokada enzymu trwająca całe życie trombocytu (7-10 dni) [1].

Problem stanowią inne niesteroidowe leki przeciwzapalne jak ibuprofen, które są kompetycyjnymi, odwracalnymi inhibitorami COX. Wykazano zmniejszoną skuteczność aspiryny w zapobieganiu zdarzeniom sercowo-naczyniowym w czasie równoległego stosowania z ibuprofenem [2]. Określono bezpieczny odstęp między tymi lekami dla tabletek zawierających aspirynę o natychmiastowym uwalnianiu (NIE dojelitowych). Ibuprofen można zażyć 8 godzin przed lub 30 minut po aspirynie o natychmiastowym uwalnianiu. Nie udało się jednoznacznie określić bezpiecznej przerwy między ibuprofenem a powlekaną tabletką zawierającą kwas acetylosalicylowy (a takich mamy większość na rynku). Konsekwencją tego było wydanie przez FDA ostrzeżenia przed równoczesnym, długotrwałym stosowaniem ibuprofenu i aspiryny [3,4].

Zobacz animację dotyczącą wpływu ibuprofenu na działanie aspiryny!

Animacja wykonana przez nanibystudio.pl

Autorzy: Marcin Snoch, Kamil Bąk

Powrót do początku

Bibliografia:

  1. Goodman, L. S., Brunton, L. L., Chabner, B., & Knollmann, B. C. (2011). Goodman & Gilman’s pharmacological basis of therapeutics. New York: McGraw-Hill.
  2. Hudson M, Baron M, Rahme E, Pilote L. Ibuprofen may abrogate the benefits of aspirin when used for secondary prevention of myocardial infarction. J Rheumatol. 2005 Aug;32(8):1589-93. Erratum in: J Rheumatol. 2005 Nov;32(11):2280
  3. Catella-Lawson et al. Cyclooxygenase inhibitors and the antiplatelet effects of aspirin. NEJM 2001; 345: 1809-1817.
  4. FDA. U.S. Food and Drug Administration „Information for healthcare professionals: concomitant use of ibuprofen and aspirin. New information [9/2006] – concomitant use of ibuprofen and aspirin. https://www.fda.gov/downloads/Drugs/DrugSafety/PostmarketDrugSafetyInformationforPatientsandProviders/UCM161282.pdf
REKLAMA
REKLAMA