REKLAMA
REKLAMA

Odpowiedź błędna 2

Po tygodniu wraca pani Monika aby zakupić probiotyk, który jej się skończył. Mając wątpliwości w kwestii leków przeciwbólowych, pacjentka skonsultowała się z lekarką posiadającą certyfikat Doradcy Laktacyjnego.

(fot. shutterstock)

Pani doktor zgodziła się z Twoimi zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa stosowania amoksycyliny, ketoprofenu i ibuprofenu. Stwierdziła, że przy bardzo uciążliwych napadach migreny, lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie sumatryptanu. Lek ten jest uznawany za bezpieczny w czasie karmienia piersią, gdyż tylko niewielki procent dawki przenika do mleka matki. Ze względu na niewielką ilość badań dotyczących tej substancji należy zachować ostrożność w czasie jej stosowania. Rozważając stosunek korzyści do ryzyka, podanie pojedynczej dawki sumatryptanu będzie bezpieczniejsze niż kilku dawek ibuprofenu lub ketoprofenu. Szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę jakość życia pacjentki i to, że nawet w czasie napadu migreny musi zajmować się dzieckiem.

Chciałaby się z Tobą skontaktować, bo nie spotkała jeszcze farmaceutyki tak dobrze wykształconej w kwestii farmakoterapii w czasie karmienia piersią.

Powrót do początku

Autor: Marcin Snoch

Bibliografia

 

  1. E-lactancia.org – informacja o kodeinie – http://www.e-lactancia.org/breastfeeding/codeine/product/
  2. Komunikat FDA w kwetii kodeiny stsowanej przeciwbólowo i przeciwkaszlowo u dzieci i kobiet karmiących – https://www.fda.gov/downloads/Drugs/DrugSafety/UCM553814.pdf
  3. E-lactancia.org – informacja o ketoprofenie http://www.e-lactancia.org/breastfeeding/ketoprofen/product/
  4. Ibuprofen w czasie karmienia piersią – https://aptekarz.pl/ibuprofen-w-czasie-karmienia-piersia/2017-08-17/
  5. Amoksycylina w trakcie karmienia piersią – https://aptekarz.pl/amoksycylina-w-trakcie-karmienia-piersia/2017-06-26/
  6. E-lactancia.org – informacja o sumatryptamie http://www.e-lactancia.org/breastfeeding/sumatriptan/product/
REKLAMA
REKLAMA