Aptekarz.pl > Choroby i dolegliwości > Menopauza > Nowy lek – kwas ibandronowy

Nowy lek – kwas ibandronowy

12-03-2024 09:11:57

Usługa Nowy Lek dedykowana jest pełnoletnim pacjentom chorującym przewlekle, którzy otrzymali od swojego lekarza nowy lek do stosowania przez dłuższy czas. Jako „nowy lek”, traktuje się zarówno nową substancję leczniczą, np. kwas ibandronowy, jak i nową postać leku stosowanego wcześniej – na przykład podczas zmiany postaci na tabletki o przedłużonym uwalnianiu.  Dzięki usłudze Nowy lek […]

Nowy lek - kwas ibandronowy [źródło: Shutterstock]

Usługa Nowy Lek dedykowana jest pełnoletnim pacjentom chorującym przewlekle, którzy otrzymali od swojego lekarza nowy lek do stosowania przez dłuższy czas. Jako „nowy lek”, traktuje się zarówno nową substancję leczniczą, np. kwas ibandronowy, jak i nową postać leku stosowanego wcześniej – na przykład podczas zmiany postaci na tabletki o przedłużonym uwalnianiu. 

Dzięki usłudze Nowy lek pacjent pozna szczegóły i kluczowe informacje, istotne dla bezpieczeństwa i skuteczności farmakoterapii. Będzie miał również możliwość zadawania pytać farmaceucie. 

Niezbędne jest wyrażenie zgody pacjenta na usługę i podpisanie dokumentów. Usługa Nowy Lek składa się z trzech spotkań: wstępne, interwencyjne, kontrolne.

Poniższy artykuł to symulacja rozmowy z pacjentką, która zgłasza się do apteki z receptą na kwas ibandronowy. 

Wizyta pacjentki w aptece

Do apteki zgłasza się stała pacjentka – pani Wiesława, lat 58. Realizuje receptę na kwas ibandronowy w dawce 150 mg do przyjmowania raz w miesiącu. Jest zmartwiona ponieważ lekarz poinformował ją o diagnozie osteoporozy i możliwych powikłaniach.

Po krótkiej rozmowie z pacjentką, farmaceuta ustala, że kwas ibandronowy został zapisany po raz pierwszy i zaproponował Pacjentce udział w usłudze Nowy Lek. Spotkanie zostało ustalone na następny dzień.

Rozmowa wstępna

Czym jest kwas ibandronowy i osteoporoza?

Osteoporoza to układowa choroba szkieletu, związana ze spadkiem gęstości mineralnej kości. Może to sprzyjać złamaniom kości, także tym tzw. niskoenergetycznym, czyli takim, które nie wymagają dużo siły aby doszło do uszkodzeń. Na osteoporozę szczególnie narażone są kobiety po menopauzie, a także u osób, które nie dostarczają odpowiedniej ilości białka, wapnia i witaminy D w diecie. 

Informacje o kwasie ibandronowym do przekazania pacjentce

Kwas ibandronowy to lek z grupy bisfosfonianów. Zmniejsza ryzyko złamań kości. 

Bardzo ważne jest, aby przestrzegać właściwy schemat dawkowania. Ten lek przyjmuje się doustnie raz w miesiącu. Należy ustalić dzień w miesiącu, kiedy przyjmuje się lek i przestrzegać schematu w każdym miesiącu – np. każdy 1. dzień miesiąca.

Istotne jest, aby przyjąć go na czczo, co najmniej 1 godzinę przed posiłkiem czy przyjęciem innych leków. Należy go popić szklanką wody a następnie zachować pozycję stojącą lub siedzącą. Nie należy się kłaść po przyjęciu leku, gdyż substancja ta może drażnić przewód pokarmowy (w tym przełyk). 

W trakcie kuracji należy również przyjmować preparaty wapnia oraz witaminę D. 

Pytania pacjentki

Czy tabletki można rozgryzać?

Niestety nie, tabletkę należy połknąć w całości i popić szklanką wody a następnie nie kłaść się przez co najmniej godzinę.

Jak długo będę przyjmować kwas ibandronowy?

Bisfosfoniany zaleca się przyjmować przez kilka lat i kontrolować skuteczność terapii. Jeśli w tym okresie nie dojdzie do złamań oraz poprawią się parametry densytometryczne, możliwe będzie odstawienie leku na jakiś czas – o czym zdecyduje lekarz. 

Jakich działań niepożądanych mogę się spodziewać?

Kwas ibandronowy, podobnie jak inne leki z tej grupy, często powoduje problemy gastryczne. Po zażyciu leku może dojść do biegunki, niestrawności, nudności, bólu brzucha czy refluksu. Pacjenci skarżą się również na objawy grypopodobne, ból mięśniowo-szkieletowy czy kurcze mięśni. Ze względu na fakt, że lek przyjmuje się raz w miesiącu, nie są one natomiast bardzo uciążliwe.

Jaki preparat wapnia i witaminy D powinnam dołączyć do terapii?

Najlepiej wybrać witaminę D w formie produktu leczniczego a nie suplementu diety. Posiadam do wyboru w postaci tabletek doustnych lub kropli. 

Ponieważ na podstawie pani wyników laboratoryjnych stwierdzono, że nie posiada pani niedoborów witaminy D, zalecam dawkę 2000j.m. na dzień.

Z kolei wapń powinien być stosowany w dawce 1,0 – 1,4 g wapnia elementarnego. Polecam produkt z węglanem wapnia w dawce 0,4 g wapnia elementarnego. Przyjmuje się go w trakcie posiłku, trzy razy dziennie. 

Autor: mgr farm. Anna Janaszkiewicz

 

Źródła:

ChPL Bonviva (dostęp online)

https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.16.17.

https://www.mp.pl/reumatologia/ekspert/323095,bisfosfoniany-w-osteoporozie-jak-dlugo-nalezy-je-stosowac

 

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

Wynalazca plastrów nikotynowych: Całe życie zastanawiałem się, dlaczego ludzie palą!

[Artykuł sponsorowany]

Murray Jarvik urodził się 1 czerwca 1923 r. w Nowym Jorku. Ukończył m.in. Uniwersytet Kalifornijski w San Francisco. Przez całe życie cierpiał na problemy z sercem. Jego kłopoty zdrowotne rozpoczęły się od ciężkiego przypadku gorączki reumatycznej, gdy miał 12 lat. Później w wieku 28 lat zachorował na polio, a w 1992 r. zdiagnozowano u niego raka płuc. Nowotwór udało się wyleczyć.1,2

W całej tej historii warto wspomnieć, że naukowiec nigdy nie palił papierosów. W trakcie licznych pobytów w szpitalach obserwował jednak pacjentów, którzy zmagali się z nałogiem i objawami odstawienia papierosów. To wtedy w jego głowie zrodził się pomysł na inny, bezpieczniejszy sposób dostarczania nikotyny do organizmu, który zniweluje chęć sięgania po papierosa u osób, które powinny natychmiast wyjść z nałogu.1,2 Motywacji do działania dostarczała mu również żona, nałogowa palaczka.1

Nikotyna w terapii leczenia uzależnienia

Murray Jarvik rozpoczął badania nad wchłanianiem nikotyny przez skórę i jej wpływem na organizm ludzki od obserwowania rolników zajmujących się zbieraniem tytoniu. Nie mógł jednak uzyskać zgody na prowadzenie badań na pacjentach. W końcu wraz ze swoim kolegą z Uniwersytetu Kalifornijskiego, Jedem Rosem, zaczęli prowizoryczne plastry testować na sobie. Po latach, w jednym z wywiadów Javik wspominał: „Nałożyliśmy tytoń na skórę i czekaliśmy, co się stanie. Nasze tętno wzrosło, zaczęła skakać adrenalina, to wszystko przytrafia się palaczom”. 4

Badania Jarvika i Rose doprowadziły do wynalezienia plastra nikotynowego na początku lat 90. Sześć lat później Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła ich sprzedaż jako leku bez recepty. Murray Jarvik dożył później starości. Zmarł 8 maja 2008 roku w wieku 84 lat.2

Plaster nikotynowy dzisiaj

Plaster nikotynowy dziś jest szeroko stosowany jako podstawowy element Nikotynowej Terapii Zastępczej. Dostarcza on nikotynę bezpośrednio przez skórę do organizmu, aby złagodzić potrzebę zapalenia papierosa i stopniowo rzucić palenie. Działa do 16 godzin i – w przeciwieństwie do papierosów czy e-papierosów – nie zawiera tysięcy substancji kancerogennych.5

Co warto zapamiętać na temat Nikotynowej Terapii Zastępczej?

• Nikotynowa Terapia Zastępcza to najlepiej przebadana farmakologiczna forma wsparcia rzucania palenia: ponad 150 badań klinicznych 6, w trakcie których przebadano około 65 tysięcy pacjentów 7, badania dostępne w Cochrane Library.

• NTZ to jedyna, dostępna bez recepty, terapia rekomendowana przez WHO (Essential Medicines List). Na liście znajdują się zarówno plastry, gumy, tabletki, jak i spray.3

• NTZ zwiększa szansę na rzucanie palenia o 50% do 60%.8

• Jednoczesne stosowanie plastra nikotynowego i innego rodzaju NTZ (szybko działającego, np. guma do żucia, tabletka do ssania, spray) zwiększa o 15% do 36% prawdopodobieństwo, że dana osoba rzuci palenie, niż gdyby użyła tylko jednego rodzaju produktu NTZ.7

• NTZ może być używana w grupach pacjentów ze szczególnymi potrzebami (kobiety w ciąży i karmiące piersią pod nadzorem lekarza10, pacjenci z chorobami serca i po przebytym zawale11, pacjenci z chorobami układu oddechowego, w tym POChP12, pacjenci z innymi uzależnieniami np. od alkoholu13.

Dowiedz się więcej na temat produktów Nikotynowej Terapii Zastępczej.

Literatura

 1. Weber, Bruce (2008-05-13). „Murray Jarvik, 84, Whose Research Helped Lead to Nicotine Patch, Dies”New York Times. Retrieved 2008-05-26.
 2. Wikipedia. Dostep 21.05.2024 r. https://en.wikipedia.org/wiki/Murray_Jarvik
 3. WHO model list of essential medicines – 22nd list, 2021, 30 September 2021, WHO/MHP/HPS/EML/2021.02, dostęp https://www.who.int/publications/i/item/WHO-MHP-HPS-EML-2021.02, 21.05.2024 r.
 4. Obituary: Murray E. Jarvik, 84, UCLA pharmacologist, nicotine patch inventor, dostęp: https://www.uclahealth.org/news/release/obituary-murray-e-jarvik-84-ucla-pharmacologist-nicotine-patch-inventor
 5. Edyta Budzyńska, Stefanie Sielemann, Jarosław Puton, Alexander L.R.M. Surminski, Analysis of e-liquids for electronic cigarettes using GC-IMS/MS with headspace sampling, Talanta, Volume 209, 2020, 120594, ISSN 0039-9140, https://doi.org/10.1016/j.talanta.2019.120594.
 6. SteadL.F., PereraR., BullenC. et al. Nicotinereplacementtherapyfor smoking cessation// CochraneDatabase Syst. Rev. 2012. Issue11.
 7. Hartmann‐BoyceJ, ChepkinSC, YeW, BullenC, Lancaster T. Nicotinereplacementtherapyversus controlfor smoking cessation. CochraneDatabase of SystematicReviews2018, Issue5.
 8. W porównaniu do pacjentów otrzymujących placebo lub bez leczenia za Hartmann‐Boyce J, Chepkin SC, Ye W, Bullen C, Lancaster T. Nicotine replacement therapy versus control for smoking cessation. Cochrane Database of Systematic Reviews 2018, Issue 5. Art. No.: CD000146. DOI: 10.1002/14651858.CD000146.pub5.
 9. Lindson N, et al. Different doses, durations and modes of delivery of nicotine replacement therapy for smoking cessation. Cochrane Database Syst Rev. 2019 Apr 18;4(4):CD013308.
 10. Bała,Cedzyńska i in. Wytyczne leczenia uzależnienia od nikotyny. Rekomendacje, 2022. https://nil.org.pl/uploaded_files/art_1653901298_wytyczne-zun.pdf
 11. McRobbie H, Hajek P. Nicotine replacement therapy in patients with cardiovascular disease: guidelines for health professionals. Addiction. 2001 Nov;96(11):1547-51.
 12. Ellerbeck EF, Nollen N, Hutcheson TD, Phadnis M, Fitzgerald SA, Vacek J, Sharpe MR, Salzman GA, Richter KP. Effect of Long-term Nicotine Replacement Therapy vs Standard Smoking Cessation for Smokers With Chronic Lung Disease: A Randomized Clinical Trial. JAMA Netw Open. 2018 Sep 7;1(5):e181843. 
 13. Pharmacological Options for Smoking Cessation in Heavy-Drinking Smokers – PubMed (nih.gov).