REKLAMA

Nowe sposoby leczenia cukrzycy cz. 2

Zalecenia kliniczne - Cukrzyca

Cukrzyca, uznana już jakiś czas temu za chorobę cywilizacyjną, otrzymała również miano epidemii XXI wieku. Wg najnowszych wyliczeń w roku 2035 liczba chorych na cukrzycę zbliży się na całym świecie do prawie 600 milionów. Dlatego konieczna jest poprawa skuteczności leczenia, także przez wynajdowanie nowych leków. 

To jest część druga artykułu. Pierwszą znajdziesz tutaj – Nowe sposoby leczenia cukrzycy cz1

Cukrzyca
Nowe sposoby leczenia cukrzycy. fot. shutterstock

Pioglitazon jako lek „nowej generacji”

Pioglitazon, należący do grupy tiazolidinedionów obecny jest w sprzedaży w Polsce zaledwie od kilku lat, jednak jego możliwości pozwalają na zastosowanie go zarówno jako alternatywy dla metforminy, jak i w terapii skojarzonej z innymi lekami doustnymi.
Co do zasady pioglitazon zwiększa wrażliwość tkanek obwodowych na działanie insuliny i prowadzi do obniżenia wartości hemoglobiny glikowanej średnio o 1-1,5%. Dodatkowe zalety, płynące ze stosowania pioglitazonu to:

REKLAMA
REKLAMA
  • Podwyższenie stężenia cholesterolu HDL

  • Obniżenie wartości ciśnienia skurczowego i rozkurczowego średnio o 3-5 mmHg

Zastosowanie pioglitazonu nie wiąże się również z niebezpieczeństwem pojawienia się hipoglikemii, co szczególnie ważne jest w odniesieniu do osób obarczonych dużym ryzykiem wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych. Uważać należy natomiast na możliwy podczas terapii pioglitazonem przyrost masy ciała, niewydolność serca czy złamania kości, zwłaszcza dystalnych.

Jeśli chcesz wiedzieć kiedy można uznać cukrzycę za wyrównaną zajrzyj tutaj: Kryteria wyrównania dla cukrzycy

Betatrofina jako przyszłość innowacyjnej terapii?

Niedawno pojawiły się doniesienia nt możliwości zastosowania betatrofiny jako kolejnej metody efektywnego leczenia cukrzycy. Betatrofina to hormon, który w warunkach fizjologicznych odpowiada za indukcję proliferacji komórek β-trzustki. Wraz z wiekiem komórki te tracą zdolność do podziałów, co tym samym zmniejsza ich zdolności produkcji insuliny. Wg założeń podanie betatrofiny raz na pół roku (a nawet raz na rok) skutecznie mogło by zastąpić konieczną dotychczas insulinoterapię, która poza oczywistymi niedogodnościami dla pacjenta pociąga za sobą również dość duże koszty finansowe. Niemniej jednak terapia betatrofiną i jej właściwości wymagają dalszych badań w celu potwierdzenia pierwotnych założeń.

Marihuana lekiem na cukrzycę?

Poza dowiedzioną już skutecznością marihuany w terapii SM trwają badania nad wykorzystaniem jej do leczenia cukrzycy. Potwierdzony jest już fakt rzadszego występowania cukrzycy u osób zażywających marihuanę, pytaniem pozostaje nadal kwestia mechanizmu tego działania. Najprawdopodobniej ma to związek z p/zapalnym działaniem zawartych w marihuanie kannabinoidów i oddziaływania ich na receptory kannabinoidowe. Na dokładniejszą odpowiedź przyjdzie nam zapewne jeszcze poczekać, niemniej jednak wiadomo, że zależność ta nie pozostanie obojętna i niezauważona przez badaczy.

Jak widać kwestia leczenie cukrzycy nadal pozostaje sprawą otwartą. Coraz nowsze farmaceutyki zbliżają nas do momentu, kiedy złożona i czasochłonna terapia stanie się znacznie prostsza i wygodniejsza, a chorym pozwoli na prowadzenie mniej uciążliwego trybu życia.

Literatura:

1. Nowoczesne kierunki leczenia cukrzycy, Zygmunt Zdrojewicz, Bartosz Bugaj, Krzysztof Cabała, Damian Pypno, Mateusz Waracki, Diabetologia Kliniczna, 2014, tom 3, Nr 5

2. Nowoczesne leczenie cukrzycy typu 2 – inhibitory DPP-4, Wiesława B, Duda-Król, Dominika Dąbrowska, Aleksandra Król-Oczkowska, Artur Mamcarz, Kardiologia Po Dyplomie, maj/czerwiec 2017

3. Leki hipoglikemizujące z grupy gliflozyn i ich zastosowanie w farmakoterapii cukrzycy, Grzegorz K. Jakubiak, Med. Rodz 2016; 19(3), 146-151

4. Pioglitazon w terapii cukrzycy typu 2, Katarzyna Nabrdalik, Edyta Cichocka, Joanna Żywiec, Artur Chodkowski, Janusz Gumprecht, Diabetologia Kliniczna, tom 3, Nr 4

5. Inhibitor DPP-4 jako terapia dodana w niewyrównanej cukrzycy typu 2 leczonej wielokrotnymi wstrzyknięciami insuliny, Mariusz Dąbrowski, Diabetologia Kliniczna 2014, tom 3, Nr 3.

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]