REKLAMA
REKLAMA

Metamizol sodowy – kontrowersje związane ze stosowaniem

Metamizol sodowy to popularny lek, dostępny w Polsce bez recepty. Należy do topowych substancji, sprzedawanych na rynku aptecznym. W świetle tych faktów ciekawe jest to, że w krajach zachodnich, podchodzi się do tej cząsteczki ze znacznie większym respektem i nie zawsze dostępny jest bez recepty.

(fot. shutterstock)

W 1986 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wprowadziła drabinę analgetyczną, czyli trzystopniowy schemat farmakologicznego leczenia bólu.

REKLAMA
REKLAMA

Drabina analgetyczna WHO

Zarówno wybór leku, jak i jego dawkowanie zależy od rodzaju bólu oraz od jego natężenia. Zgodnie z drabiną analgetyczną należy wybierać leki o coraz większej skuteczności działania. Pierwszy stopień uwzględnia leczenie bólu o niewielkim nasileniu i w takim przypadku zalecane jest stosowanie nieopioidowych leków przeciwbólowych, do których zaliczane są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), paracetamol oraz metamizol sodowy.

 

Metamizol sodowy

Lek będący pochodną pirazolonu działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i spazmolitycznie. Jego mechanizm działania nie został w pełni wyjaśniony, ale prawdopodobnie związany jest z hamowaniem aktywności enzymów COX-2 i COX-3, zlokalizowanych głównie w strukturach układu nerwowego. Może także hamować wychwyt zwrotny adenozyny w strukturach ośrodkowego układu nerwowego, przez co rozkurcza mięśniówkę gładką.

Wskazaniem do stosowania leku są bóle różnego pochodzenia oraz gorączka nieustępująca po zażyciu innych leków.

Do działań niepożądanych występujących niezbyt często należą: wysypka polekowa, hipotensja lub w przypadku bardzo wysokiej gorączki – krytyczne zmniejszenie ciśnienia krwi bez objawów nadwrażliwości. Rzadziej może wystąpić leukopenia, wysypka, reakcje anafilaktyczne oraz agranulocytoza (zmniejszenie liczby neutrofilii we krwi poniżej 0,5  109 komórek/l).

 Czy metamizol można bezpiecznie stosować w trakcie karmienia piersią?

Metamizol sodowy – lek wycofany w wielu krajach

W latach 1978-2009 Uppsala Monitoring Centre, jednostka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zajmująca się monitorowaniem leków, zarejestrowała 14441 działań niepożądanych spowodowanych stosowaniem metamizolu sodowego. Równocześnie odnotowano 67581 skutków ubocznych zażywania paracetamolu. Jednakże to metamizol został wycofany z obrotu w wielu krajach m.in. Stanach Zjednoczonych, Australii, Norwegii i Szwecji.

W Polsce jest lekiem powszechnie dostępnym, można znaleźć go w aptekach pod trzema różnymi nazwami handlowymi. W tym jeden z preparatów ma postać roztworu do wstrzykiwań i wydawany jest wyłącznie na receptę w sytuacji bólu lub gorączki, gdy nie można podać leku drogą doustną. Wchodzi także w skład dwóch preparatów złożonych stosowanych w stanach skurczowych przewodu pokarmowego.

 

Ryzyko agranulocytozy

Kontrowersje wokół metamizolu dotyczą głównie jego bezpieczeństwa. W pierwszych badaniach przeprowadzonych jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku stwierdzono, że częstość występowania agranulocytozy wynosiła 0,79% ze współczynnikiem śmiertelności na poziomie 0,59%. Liczba zgonów spowodowana zażywaniem metamizolu była większa niż spowodowana zawałem mięśnia sercowego i arytmią łącznie. Wyniki te nie są jednak w pełni miarodajne, ponieważ przypadki działań niepożądanych obejmowały także zdarzenia spowodowane stosowaniem aminopiryny i fenylbutazonu.

Mimo tego uzyskane dane doprowadziły ponad czterdzieści lat temu do wycofania metamizolu w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

W kilku kolejnych badaniach populacyjnych dokonano ponownej oceny częstości występowania agranulocytozy indukowanej lekami. Międzynarodowe badanie agranulocytozy i anemii aplastycznej, znane również jako Boston Study, badało populację 22,8 miliona w siedmiu europejskich miastach i Jerozolimie przez ponad 6,5 roku i zgłosiło ogólną częstość występowania 1 przypadku zmniejszenia liczby neutrofili na milion osób rocznie.

W 1986 r. duże ryzyko agranulocytozy skłoniło niemieckie władze do ograniczenia wskazań stosowania leku. Dokonano analizy raportów z lat 1990-2012 i stwierdzono, że liczba zgłaszanych przypadków agranulocytozy wzrosła od 10 w roku 1990 do powyżej 50 w roku 2012. Przypadki wystąpienia tego skutku ubocznego były najczęściej wynikiem stosowania metamizolu poza wskazaniami.

Przegląd leków przeciwbólowych – który z nich wybrać?

Bezpieczeństwo stosowania u dzieci

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w charakterystyce produktu leczniczego lek nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży poniżej 15 roku życia, a wiek poniżej 1 roku życia jest jednym z przeciwwskazań do stosowania metamizolu. Jedyne wskazanie do zastosowania metamizolu u dzieci to ciężka, zagrażająca życiu gorączka, w przypadku gdy inne leki przeciwgorączkowe są nieskuteczne bądź przeciwwskazane.

W niedawnym badaniu obliczono minimalną częstość występowania przypadków agranulocytozy indukowanej metamizolem i wynosiła ona 0,46-1,63 na milion osób kilka miesięcy po ekspozycji na lek. W ostatnich analizach bezpieczeństwa 8,1% przypadków agranulocytozy wystąpiło po pojedynczej dawce metamizolu, a u około 30% – 52% przypadków pojawiła się w ciągu pierwszych 7 dni leczenia. W opublikowanych przypadkach u dzieci stosowano metamizol przez około 3 tygodnie lub nawet dłużej. Natomiast to poważne działanie niepożądane było u nich rzadko obserwowane. W badaniu dotyczącym bezpieczeństwa po dopuszczeniu do obrotu u 1177 dzieci nie zgłoszono agranulocytozy wywołanej lekami. Mimo iż częstość zgłaszanych działań niepożądanych u pacjentów pediatrycznych była mniejsza niż u dorosłych, należy pamiętać o ciężkim powikłaniu jakim jest agranulocytoza i stosować metamizol przez okres tak krótki, jak jest to możliwe.

 

Leczenie bólu nowotworowego

Metamizol wykazuje skuteczne działanie przeciwbólowe, dlatego może być zalecany do leczenia bólu nowotworowego jako alternatywa dla innych leków nieopioidowych samodzielnie lub w połączeniu z opioidami. Skuteczność działania wykazuje na poziomie podobnym do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Nie powoduje częściej działań niepożądanych w porównaniu z placebo, niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi i morfiną.

Ryzyko stosowania każdego leku musi być zrównoważone zarówno korzyściami, jak i potencjalnym ryzykiem. Przynajmniej u dorosłych stosowanie metamizolu sodowego jako leku przeciwbólowego niesie za sobą najmniejsze ryzyko.

W Stanach Zjednoczonych, gdzie metamizol został wycofany z rynku ze względu na ryzyko agranulocytozy, zwiększyła się częstość stosowania opioidów do uśmierzania bólu pooperacyjnego. Naraża to pacjentów, a w szczególności pediatrycznych na wystąpienie skutków ubocznych tych bardzo silnych leków oraz zwiększa ryzyko zależności psychicznej i fizycznej przy długotrwałym ich stosowaniu.

Źródła: 

 1. Mihael Zenz; Leczenie bólu. Przewodnik kieszonkowy; MedPharm; Wrocław 2010;
 2. Woroń J., Dobrogowski J., Wordliczek J., Kleja J.: Leczenie bólu w oparciu o drabinę analgetyczną WHO, Medycyna po Dyplomie 2011(20); 8(185): 52-61;
 3. Zukowski M, Kotfis K. Safety of metamizole and paracetamol for acute pain treatment; Anestezjol Intens Ter. 2009 Jul-Sep; 41(3):170-5;
 4. de Leeuw TG, Dirckx M, Gonzalez Candel A, et al. The use of dipyrone (metamizole) as an analgesic in children: what is the evidence? A review Pediatric Anesth. 2017;27:1193-1201;
 5. Gaertner, J., Stamer, U. M., Remi, C., Voltz, R., Bausewein, C., Sabatowski, R.Meißner, (2017). Metamizole/dipyrone for the relief of cancer pain: A systematic review and evidence-based recommendations for clinical practice. Palliative Medicine, 31(1), 26–34;
 6. Ziesenitz, V. C., Erb, T. O., Trachsel, D., & van den Anker, J. N. (2018). Safety of dipyrone (metamizole) in children-What’s the risk of agranulocytosis? Pediatric Anesthesia, 28(2), 186- 187;
 7. Stammschulte, T., Ludwig, W.-D., Mühlbauer, B., Bronder, E., & Gundert-Remy (2015). Metamizole (dipyrone)-associated agranulocytosis. An analysis of German spontaneous reports 1990–2012. European Journal of Clinical Pharmacology, 71(9), 1129–1138;
 8. http://www.who.int/medicines/publications/newsletter/en/news2002_1.pdf;
 9. https://www.who.int/cancer/palliative/painladder/en/;
 10. https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=548;
 11. https://www.iasp-pain.org/terminology?navItemNumber=576#Pain;
 12. https://pharmindex.pl/searchResults.php?sn=Metamizole%20sodium&oper=dc.la&page=0&sidx=4.0%2C54.0%2C6.0%2C7.0%2C11.0&limit=10.

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

12 komentarzy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

Metamizol to "podstepna" substancja. Wiele osób jest na niego uczulonych, typowym objawem reakcji organizmu jest intensywna wysypka na całym ciele i podwyższone tempo. A wiem bo żona uczulona;) odkąd w szpitalu podali jej metamizol i zaobserwowali reakcje od tamtej pory zawsze pytają się o wrażliwość na metamizol;)
Pamiętam jeszcze nie tak dawno jak był dostępny i bardzo popularny w czopkach :) do dziś o nie pacjenci pytają.
My czasami jeszcze robimy czopki z metamizolem.
Coraz rzadziej, ale owszem, trafia się czasem recepta na czopki z metamizolem
prawie zawsze każda mama miała kiedyś ten w czopkach w dziecięcej apteczce
ja pamiętam jeszcze opakowanie po 10 tabletek dostępne na receptę
Trzeba przyznać jesteśmy krajem mocno rozwijającym się ;)
swego czasu lokalni lekarze pediatrzy wypisywali recepty robione na czopki z pyralginą miałam wrażenie tak na wszelki wielki
Ile publikacji różnych człowiek znajdzie tyle wniosków. Substancja X to zło dopóki producent XYZ nie wprowadzi nowego leku/suplementu i nie wyciągnie publikacji spod dywanu że warto bo coś tam, bardzo często wyrwane z kontekstu, albo przeinaczone jak trochę w tym stylu: "W Stanach Zjednoczonych, gdzie metamizol został wycofany z rynku ze względu na ryzyko agranulocytozy, zwiększyła się częstość stosowania opioidów do uśmierzania bólu pooperacyjnego. Naraża to pacjentów, a w szczególności pediatrycznych na wystąpienie skutków ubocznych tych bardzo silnych leków oraz zwiększa ryzyko zależności psychicznej i fizycznej przy długotrwałym ich stosowaniu."
W wielu krajach wycofany, w innych nie. Nie rozumiem tego. Niektóre populacje są bardziej odporne czy jak? Skoro dany lek szkodzi to powinien zniknąć z powierzchni całego globu.
Wciąż jest masa kupujących ten lek. Ja rzadko go polecam bo mam takie przeświadczenie ze nie jest to bezpieczny lek.
Logowanie / Rejestracja

Aby w pełni korzystać z serwisów grupy farmacja.net musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś farmaceutą, zaloguj się za pomocą swojego konta farmacja.net

Zarejestruj się

Wypełnij wymagane pola zamieszczone poniżej. Pamiętaj by podać poprawny adres email - na niego zostanie wysłany link potwierdzający, który umożliwi zakończenie rejestracji w serwisie.

Masz już konto na farmacja.net? Zaloguj się
Przypomnij hasło

Podaj adres email przypisany do konta, a my wyślemy do Ciebie link z przypomnieniem hasła.

Nie masz konta? Zarejestruj się Masz konto? Zaloguj się
Ustaw nowe hasło

Ustal swoje hasło ponownie.

Nie masz konta? Zarejestruj się Masz konto? Zaloguj się
Dane profilu

Uzupełnij dane, aby aktywować konto.

Link aktywacyjny

Rejestracja przebiegła pomyślnie. Na podany adres email został wysłany link weryfikacyjny, który umożliwi dokończenie rejestracji.

Niepoprawny hash weryfikacyjny

Wygląda na to, że hash weryfikacyjny jest niepoprawny. Proszę skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy

Szanowni Państwo,

Farmacja.net sp. z o. o. przetwarza Twoje dane osobowe zbierane w Internecie, w tym informacje zapisywane w plikach cookies, w celu personalizacji treści oraz reklamy, udostępniania funkcji mediów społecznościowych oraz analizowania ruchu w Internecie.

Kliknij „Zatwierdź i przejdź do serwisu”, aby wyrazić zgodę na korzystanie z technologii takich jak cookies i na przetwarzanie przez farmacja.net sp. z o .o. , Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych zbieranych w Internecie, takich jak adresy IP i identyfikatory plików cookie, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, szczegółowo opisanych w ustawieniach zaawansowanych.

Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach zaawansowanych.

Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. W polityce prywatności znajdziesz informacje jak zakomunikować nam Twoją wolę skorzystania z tych praw.

Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Instalowanie cookies itp. na Twoich urządzeniach i dostęp do tych plików.

Na naszych stronach internetowych używamy technologii, takich jak pliki cookie i podobne służących do zbierania i przetwarzania danych eksploatacyjnych w celu personalizowania udostępnianych treści i reklam oraza analizowania ruchu na naszych stronach. Te pliki cookie pomagają poprawić jakość treści reklamowych na stronach. Dzięki tym technologiom możemy zapiewnić Ci lepszą obsługę poprzez serwowanie reklam lepiej dopasowanych do Twoich preferencji.

Nasi zaufani partnerzy to:

Facebook Ireland Limited – prowadzenie kampani remarektingowych i mierzenie ich efektywności – Irlandia (EOG)

Google Ireland Limited (Google Adwords, DoubleClick Ad Exchange, DoubleClick for Publishers Small Business) – zarządzanie kampaniami reklamowymi, ich analiza i pomiary ruchu na stronach Serwisu – Irlandia (EOG)

Google Incorporated (Google Analytics, Google Cloud Platform, GSuit, Google Optimize, Google Tag Manager, Google Data Studio) – obsługa kampanii reklamowych, analizowanie ruchu na stronach Serwisu i obsługa poczty firmowej, analiza sposobu korzystania z Serwisu przez Użytkownika – USA (poza EOG)

Comvision sp. z o. o. – wysyłanie informacji marketingowych dotyczących Serwisu – Polska (EOG)

Benhauer sp. z o.o. – prowadzenie kampanii remarketingowych i mierzenie ich efektywności, e-mail Marketing – Polska (EOG)

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu aptekarz.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Ustawienia zaawansowane Wstecz
logo