REKLAMA

Latanoprost i hialuronian sodu – przegląd lekowy 50

We wtorek w południe przychodzi do Ciebie pani Krystyna z prośbą o pomoc. Od dwóch dni ma przekrwione i piekące oczy. Nie rozumie sytuacji, bo nie miała żadnego urazu. W związku z tym postanawiasz przeprowadzić dokładniejszy wywiad.

(fot. shutterstock)

REKLAMA
REKLAMA

 

Wywiad

Płeć kobieta
Wiek 66
Wzrost 155
Waga 62
Choroby Nadciśnienie tętnicze
Jaskra otwartego kąta przesączania
Hipercholesterolemia

  

Leki

Lek Dawkowanie
Polsart Plus 40 mg + 12,5 (telmisartan + hydrochlorotiazyd) 1-0-0
Atorvasterol 20mg (atorwastatyna) 0-0-1
Xaloptic (latanoprost) 0-0-1
Krople z hialuronianem sodu 4-5 razy dziennie
Pantoprazol 20 mg 1-0-0

 

Znasz panią Krystynę od ponad roku i wiesz, że od kilku lat leczy się na nadciśnienie tętnicze i hipercholesterolemię. Pół roku temu lekarz zmienił jej leki w związku z pojawieniem się suchego kaszlu po inhibitorze konwertazy angiotensyny. Od tego czasu leczenie jest skuteczne i przebiega bez komplikacji.

Zobacz poprzedni przegląd lekowy!

Pomimo tego sprawdzasz historię zakupów pacjentki. Orientujesz się, że w zeszłym tygodniu wykupiła lek zawierający latanoprost. Po zadaniu dodatkowych pytań dowiadujesz się, że pacjentka tydzień temu była u okulisty. Lekarz zdiagnozował u niej jaskrę i zalecił latanoprost oraz krople nawilżające oko. Pani Krystyna zaczęła stosować leki 3 dni temu. Jest zadowolona ze sztucznych łez, gdyż bardzo poprawiły komfort jej życia. Krople nawilżające stosuje 4-5 razy dziennie, a latanoprost raz dziennie wieczorem, razem z kroplami nawilżającymi.

Poza tym pacjentka prosi Cię o preparat z dużą dawką magnezu, gdyż ma problemy ze skurczami. Z wywiadu dowiadujesz się, że od pół roku stosuje pantoprazol. Został on przepisany jako osłona do ketoprofenu w czasie leczenia krótkotrwałego bólu pleców. Jednak po zakończeniu terapii ketoprofenem, pantoprazol dalej był przepisywany. Pani Krystyna nie ma zdiagnozowanego refluksu ani choroby wrzodowej. Nie ma też objawów sugerujących te schorzenia.

 

Problemy lekowe

Problem

Przyczyna

Interwencja

Rzeczywisty/ Potencjalny

Działanie niepożądane leku – przekrwienie i pieczenie oczu

Początek leczenia jaskry przy pomocy latanoprostu. Edukacja pacjentki – działanie niepożądane wkrótce minie Rzeczywisty

Działanie niepożądane leku – przekrwienie i pieczenie oczu

Brak odstępu między sztucznymi łzami, a kroplami z latanoprostem

Edukacja pacjentki – powinna zrobić co najmniej 20 minut przerwy między kroplami ocznymi. Krople z hialuronianem jako ostatnie.

Potencjalny

Zbyteczna terapia pantoprazolem

Brak wskazań do zastosowania leku

Odstawienie pantoprazolu

Rzeczywisty

Hipomagnezemia

Działanie niepożądane pantoprazolu; terapia zbyteczna.

Odstawienie pantoprazolu; suplementacja magnezu

Potencjalny

Zwiększone ryzyko osteoporozy Działanie niepożądane pantoprazolu; terapia zbyteczna. Odstawienie pantoprazolu

Potencjalny

 

 

Komentarz

Przekrwienie i pieczenie oczu jest jednym z możliwych działań niepożądanych latanoprostu [1]. Może się pojawić się na początku leczenia i powinno być przemijające. W związku z tym należy uświadomić Pani Krystynie, że nie powinna przerywać terapii jaskry. Należy oczywiście ostrzec panią Krystynę, że jeśli przekrwienie i pieczenie oczy będą się utrzymywać, to należy to zgłosić okuliście.

Pani Krystyna powinna zmienić sposób aplikacji kropel z kwasem hialuronowym. Musi zrobić co najmniej 20-minutową przerwę między lekiem z latanoprostem a kroplami nawilżającymi. Sztuczne łzy mają wysoką lepkość i mogą przedłużać działanie innych kropli ocznych, co zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Sprawdź inny przegląd lekowy!

Drugim problemem lekowym pani Krystyny jest zbyteczna terapia pantoprazolem. Nie występują u niej żadne wskazania do stosowania tego leku Dodatkowo długotrwałe leczenie substancjami z grupy inhibitorów pompy protonowej, może powodować hipomagnezemię [2]. U osób starszych (powyżej 65 roku życia a w szczególności kobiet) wzrasta ryzyko osteoporozy [3].  W związku z tym należy zalecić pani Krystynie odstawienie pantoprazolu.

Jednocześnie w celu likwidacji odczuwanych skurczy należy zastosować suplementację magnezem w dawce do 24 mmol Mg na dobę. Wraz ze zwiększaniem dawki wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych działań magnezu na przewód pokarmowy, zwłaszcza biegunki. Należy o tym uprzedzić Panią Krystynę.

 

Bibliografia:

  1. ChPL – Xaloptic
  2. FDA Drug Safety Communication: Low magnesium levels can be associated with long-term use of Proton Pump Inhibitor drugs (PPIs). https://www.fda.gov/drugs/drug-safety-and-availability/fda-drug-safety-communication-low-magnesium-levels-can-be-associated-long-term-use-proton-pump
  3. Eom CS, Park SM, Myung SK, Yun JM, Ahn JS. Use of acid-suppressive drugs and risk of fracture: a meta-analysis of observational studies. Ann Fam Med. 2011;9(3):257–267. doi:10.1370/afm.1243
  4. Drabczyk R. Hipomagnezemia.
  5. https://www.mp.pl/pacjent/objawy/176012,hipomagnezemia
REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]