REKLAMA
REKLAMA

Laktacja – jak farmaceuta może pomóc kobiecie karmiącej?

Aktualne, jak i archiwalne dane medyczne mówią, że ponad 90% mam nowo narodzonych dzieci decyduje się na rozpoczęcie karmienia piersią. Niestety – już na etapie szpitala jedynie 65% matek karmi dzieci wyłącznie piersią, a im dalej od momentu narodzin – tym odsetek ten maleje jeszcze bardziej. 

(fot. shutterstock)

Pomijając niedociągnięcia w realizowaniu programu wsparcia laktacyjnego w szpitalach, który obecnie nie spełnia zbyt dobrze swojej roli – wiele matek boryka się z subiektywną bądź obiektywną sytuacją braku wystarczającej ilości mleka. Czy w aptece posiadamy sprawdzone i przebadane preparaty, mogące im pomóc?

REKLAMA
REKLAMA

Niewystarczająca ilość mleka – rzeczywisty problem czy efekt braku wsparcia dla matki?

Problem niedostatecznej podaży mleka u matek karmiących dotyka najbardziej tych kobiet, które urodziły swoje dziecko przedwcześnie – zanim wszystkie etapy ciąży zostały zakończone. Najprościej rzecz ujmując – nie wykształciły się u nich jeszcze mechanizmy regulujące prawidłową produkcję mleka. Potwierdzają to wyniki badań, zgodnie z którymi ryzyko zaprzestania karmienia z powodu braku wystarczającej ilości mleka u matek wcześniaków wynosi 52%, gdzie dla matek dzieci urodzonych o czasie – tylko 17%.
Wśród innych czynników decydujących o zmniejszeniu ilości mleka i zaprzestaniu tym samym karmienia piersią wymienia się:

 • Stres
 • Zablokowanie ujść kanalików mlecznych w piersiach
 • Ciężki poród (zwłaszcza cesarskie cięcie)
 • Niewłaściwe układanie dziecka do karmienia, przez co nie jest ono w stanie prawidłowo zassać pokarm z piersi – często nieświadoma tego matka uważa, że pokarmu po prostu jest za mało.

Bez względu jednak na faktyczny powód zmniejszenia ilości produkowanego mleka w aptekach bez problemu znaleźć można preparaty wspomagające naturalny proces laktacji. Co zawierają i czy faktycznie działają?

 

Najczęściej stosowane substancje wspomagające laktację.

Galaktogogi – to substancje (zarówno naturalne, jak i syntetyczne), których zadaniem jest wywołanie, utrzymanie i zwiększenie laktacji. Ubierając to inaczej w słowa – są to substancje „mlekopędne” lub też „laktogenne”.
Z punktu widzenia pochodzenia związki te dzieli się na syntetyczne i naturalne. Substancje chemiczne wykorzystywane są jednak bardzo rzadko, głównie ze względu na możliwe działania niepożądane. Należą do nich metoklopramid i niedostępny w Polsce domperidon. Punktem uchwytu metoklopramidu jest hamowanie uwalniania dopaminy, przez co wzrostowi ulega stężenie prolaktyny w organizmie matki karmiącej. Niestety – istnieje tylko jedno badania potwierdzające skuteczność tej substancji w kontekście wspomagania laktacji. Wszystkie pozostałe badania nie potwierdzają tego faktu.

Znacznie większą popularnością i dostępnością cieszą się produkty na bazie składników naturalnych. Poniżej wymieniono najbardziej popularne z nich:

 1. Słód jęczmienny – pomimo braku wystarczającej liczby badań uważany jest obecnie za najlepsze rozwiązanie we wspomaganiu procesu laktacji. Czynnikiem sprawczym są polisacharydy słodu jęczmiennego, a w szczególności beta-glukan. Wpływają one pozytywnie na wydzielanie prolaktyny, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia wydzielania mleka. Fakt braku znaczącej ilości niepodważalnych badań nt. jego skuteczności idzie w parze z brakiem potwierdzonych przypadków wystąpienia reakcji ubocznych i niepożądanych po zażyciu słodu. W tym kontekście preparaty zawierające słód jęczmienny wydają się obecnie najlepszym rozwiązaniem dla zwiększenia ilości produkowanego w organizmie matki mleka.
 2. Kozieradka – jej właściwości mlekopędne są często kwestionowane z racji braku wystarczającej ilości badań. Co prawda można ją spotkać w preparatach wspomagających laktację, nie zmienia to jednak faktu, że w literaturze widnieje zaledwie 1 badanie potwierdzające jej skuteczność. Kozieradka zapewne oddziałuje na gruczoły potowe, które budową przypominają gruczoły piersiowe. Tym samym może pobudzać ich właściwości wydzielnicze.
  Kozieradka może wchodzić w interakcje z lekami p/cukrzycowymi. Ma również zdolność do wywoływania reakcji alergicznych – należy zatem uważać przy jej stosowaniu.
 3. Mniszek lekarski – w jego przypadku badania na zwierzętach potwierdzają mlekopędne właściwości tego surowca. Co prawda zastosowany u matek karmiących w przebiegu niektórych badań znacząco zwiększał ilość wytwarzanego mleka, po to, żeby w kolejnym nie wykazywać już wpływu na jego produkcję.
 4. Rutwica lekarska – to kolejna roślina, dla której potwierdzeniem skuteczności laktogennej są długotrwałe obserwacje, a nie dokładne badania. Zdolność do zwiększania ilości mleka zauważono po podaniu jej zwierzętom, co poskutkowało przypisaniem jej właściwości mlekopędnych. Badania na ludziach opierają się na małych grupach, bez odniesienia do próby kontrolnej.
  Należy również pamiętać, że rutwica może wykazywać interakcje z lekami p/cukrzycowymi.
 5. Koper włoski – używany jest jego owoc, gdzie główną rolę odgrywa olejek eteryczny. Składniki olejku wywierają działanie rozkurczowe, wiatropędne i poprawiające trawienie. Informacje o działaniu laktogennym nie znajdują potwierdzenia w wynikach badań. Można więc pokusić się o stwierdzenie, iż owoc kopru dodawany jest do mieszanek laktacyjnych celem zapobiegania kolce niemowlęcej, choć ilości, jakie przenikają do mleka matki i odnotowywane są u dziecka niewielkie.
 6. Owoc anyżu – to kolejna roślina, w kontekście której wyraźniej podkreśla się inne działanie aniżeli laktogenne. Anyżkowi przypisuje się działanie p/bólowe i to zapewne w tym kontekście dodawany jest do mieszanek laktacyjnych – celem uśmierzenia bólu brodawek podczas karmienia. Poza tym wykazuje właściwości podobne do owocu kopru.
 7. Melisa – nie wykazuje działania mlekopędnego – niemniej jednak znaleźć ją można w wielu mieszankach laktacyjnych. Dlaczego? Prawdopodobnie wykorzystywane jest je działanie uspokajające, co może przynieść znaczące korzyści dla zestresowanej brakiem pokarmy matki.

Reasumując – skład niektórych preparatów wspomagających laktację jest naprawdę bogaty, niemniej jednak nie wszystkie z nich pochwalić się mogą poparciem swoich właściwości odpowiednimi badaniami. Tak więc rekomendując pacjentce konkretny preparat, sugerujmy się jego składem, wszak to on stanowi o sukcesie terapii.

 

Literatura:

 1. Zioła i leki stosowane w okresie laktacji, Joanna Maria Jassem-Bobowicz, Iwona Domżalska-Popadiuk, Ann. Acad. Med. Gedan. 2016, 46, 87-94
 2. Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobiet w okresie laktacji, Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, Joanna Rachtan-Janicka, Aleksandra Wesołowska, Piotr Socha, Mirosław Wielgoś, Monika Żukowska-Rubik, Beata Pawlus, Standardy Medyczne/Pediatria, 2013, T.10, 265-279
 3. Galaktogagi w świetle badań naukowych, Magdalena Nehring-Gugulska, materiały szkoleniowe dla IX Zjazdu Centrum Nauki o Laktacji, 10-11 czerwca 2016
 4. Wsparcie laktacji i profesjonalna pomoc w karmieniu naturalnym, dla matek dzieci urodzonych przedwcześnie i z wadami anatomicznymi twarzoczaszki – na podstawie piśmiennictwa i własnego doświadczenia, Magdalena Bednarczyk, Dev Period Med. 2016, XX, 5:358-371
 5. Poradnik laktacyjny Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny SPZOZ, Elżbieta Łodykowska, Sylwia Bieńkowska
REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

12 komentarzy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

Czy Wam też wydaje się, że właściwa opieka laktacyjna już na poziomie szpitala, a potem w ramach odwiedzin położniczych mogłaby wiele zmienić w kwestii długości karmienia piersią przez kobiety swoich maluchów?
Oczywiście że tak, w większości przypadków. Nie we wszystkich, wiele kobiet już w pierwszych tygodniach ciąży potrafi się zdeklarować że karmić piersią nie zamierza.
Tylko w części przypadków to też bywa efekt złych doświadczeń wśród rodziny i znajomych, często nawet zanim pojawią się problemy z laktacją kobieta przerywa karmienie bo boi się spróbować, a pomocy obok brak
Podobnie jest z porodami naturalnymi. Jak się kilka mamusiek zacznie dzielić swoimi doświadczeniami to wiele przyszłych mam zaczyna się obawiać i decyduje na cc.
To prawda, zauważyłem że opinie znajomych i bliskich czasami niepotrzebnie wprowadzają przyszłe lub młode mamy w błędne decyzje
Najgorszy jest napór rodziny/otoczenia - musisz karmić, źle karmisz, trzeba dokarmiać/dopajać, dziecko się nie najada i dlatego ciągle płacze...
Najciezej jest przy 1 dziecku, kiedy kobieta opiera się na doświadczeniu i opinii innych. Przy kolejnym może już sama korygować sposób karmienia. Często pojawiają się u Was kobiety z prośbą o preparat na wspomaganie laktacji?
Rzadko, czasem jakaś przejęta babcia... Brak jest podstawowych informacji nt. laktacji, minimalną wiedzę powinno przekazywać się jeszcze na oddziałach położniczych, a jest jak jest.
Babcie też wychowały dzieci i przecież wiedzą co mówią...niestety właśnie często młode powinny to jednym uchem przyjąć a drugim wypuścić a to jest tak trudne że pojawiają się nerwy, a przez to jeszcze większy problem z laktacją...
Najlepsza pomoc to często zwykle chwila uwagi poświęcona matce i dobre słowo
Ale to też z umiarem, na spokojnie. Bez narzucania.
Każdy powie, ze tak właśnie postępuje. Udzielając swoich złotych rad poświęca matce uwagę i dla jej dobra te komentarze... ech.

Szanowni Państwo,

Farmacja.net sp. z o. o. przetwarza Twoje dane osobowe zbierane w Internecie, w tym informacje zapisywane w plikach cookies, w celu personalizacji treści oraz reklamy, udostępniania funkcji mediów społecznościowych oraz analizowania ruchu w Internecie.

Kliknij „Zatwierdź i przejdź do serwisu”, aby wyrazić zgodę na korzystanie z technologii takich jak cookies i na przetwarzanie przez farmacja.net sp. z o .o. , Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych zbieranych w Internecie, takich jak adresy IP i identyfikatory plików cookie, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, szczegółowo opisanych w ustawieniach zaawansowanych.

Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach zaawansowanych.

Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. W polityce prywatności znajdziesz informacje jak zakomunikować nam Twoją wolę skorzystania z tych praw.

Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Instalowanie cookies itp. na Twoich urządzeniach i dostęp do tych plików.

Na naszych stronach internetowych używamy technologii, takich jak pliki cookie i podobne służących do zbierania i przetwarzania danych eksploatacyjnych w celu personalizowania udostępnianych treści i reklam oraza analizowania ruchu na naszych stronach. Te pliki cookie pomagają poprawić jakość treści reklamowych na stronach. Dzięki tym technologiom możemy zapiewnić Ci lepszą obsługę poprzez serwowanie reklam lepiej dopasowanych do Twoich preferencji.

Nasi zaufani partnerzy to:

Facebook Ireland Limited – prowadzenie kampani remarektingowych i mierzenie ich efektywności – Irlandia (EOG)

Google Ireland Limited (Google Adwords, DoubleClick Ad Exchange, DoubleClick for Publishers Small Business) – zarządzanie kampaniami reklamowymi, ich analiza i pomiary ruchu na stronach Serwisu – Irlandia (EOG)

Google Incorporated (Google Analytics, Google Cloud Platform, GSuit, Google Optimize, Google Tag Manager, Google Data Studio) – obsługa kampanii reklamowych, analizowanie ruchu na stronach Serwisu i obsługa poczty firmowej, analiza sposobu korzystania z Serwisu przez Użytkownika – USA (poza EOG)

Comvision sp. z o. o. – wysyłanie informacji marketingowych dotyczących Serwisu – Polska (EOG)

Benhauer sp. z o.o. – prowadzenie kampanii remarketingowych i mierzenie ich efektywności, e-mail Marketing – Polska (EOG)

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu aptekarz.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Ustawienia zaawansowane Wstecz
logo