REKLAMA
REKLAMA

Kwasy tłuszczowe nieskuteczne w zapobieganiu problemów z sercem?

Europejska Agencja Leków (ang. European Medicines Agency) potwierdziła, że kwasy tłuszczowe omega-3 zawierające połączenie estru etylowego kwasu eikozapentaenowego (EPA) i kwasu dokozaheksaenowego (DHA) w dawce 1 g dziennie, nie są skuteczne w zapobieganiu problemów z sercem i naczyniami krwionośnymi u pacjentów po zawale serca.

(fot. shutterstock)

Co to oznacza?

Oznacza to, że substancje te nie powinny być dłużej używane w ten sposób. Nadal jednak można je wykorzystywać w celu obniżenia poziomu trójglicerydów. W niektórych krajach Unii Europejskiej leki zawierające kwasy omega-3 są zarejestrowane w celu stosowania po wystąpieniu zawału serca, w połączeniu z innymi substancjami leczniczymi. W momencie wydania zezwolenia dostępne źródła danych wykazały pewne korzyści w zmniejszaniu poważnych problemów z sercem i naczyniami krwionośnymi.

REKLAMA
REKLAMA

Komitet EMA ds. leków dla ludzi, ponownie ocenił dane zgromadzone przez lata, a także zasięgnął opinii bezpośrednich ekspertów. Stwierdzono, że chociaż nie ma obaw dotyczących bezpieczeństwa, skuteczność tych leków nie została potwierdzona. EMA stwierdziła, że pozwolenia na dopuszczenie do obrotu leków zawierających te substancje powinny zostać zaktualizowane, aby usunąć to zastosowanie.

W przeglądzie analizowano wyniki otwartego badania „GISSI Prevenzione” przeprowadzonego w 1999 r., które poparło wstępną autoryzację leków zawierających te substancje, a także nowsze randomizowane badania kliniczne, retrospektywne badania kohortowe i metaanalizy. Stwierdzono, że w pierwotnym badaniu zaobserwowano niewielką względną redukcję ryzyka, lecz efekty nie zostały potwierdzone w nowszych randomizowanych kontrolowanych badaniach klinicznych.

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]