REKLAMA
REKLAMA

Które leki na przeziębienie powodują senność?

feniramina_chlofreniramina.png

Jedną z najczęstszych dolegliwości, z jaką pacjenci zgłaszają się do apteki jest pospolite przeziębienie.  Do leków, jakie możemy polecać w przebiegu przeziębienia należą przede wszystkim działające objawowo wieloskładnikowe środki przeciwbólowe w postaci saszetek rozpuszczalnych w wodzie lub tabletek. Jednym ze skutków ubocznych leków stosowanych w przypadku przeziębienia jest wzmożona senność. Może ona nie tylko potęgować osłabienie i dotychczasowe uczucie senności, bólu głowy i złego samopoczucia związanego z choroba, ale zagrażać także bezpieczeństwu pacjenta.

Łagodzą one ból głowy, działają przeciwgorączkowo i rozgrzewająco. W ich składzie, poza paracetamolem i witaminą C,  znajdziemy także często substancje przeciwhistaminowe, które ograniczając wydzielanie histaminy, zmniejszają także wytwarzanie wydzieliny i wyciek z nosa, łagodząc kichanie, łzawienie, obrzęk i świąd błon śluzowych [1, 2].

REKLAMA
REKLAMA

Wielu pacjentów obserwujących u siebie pierwsze symptomy choroby samodzielnie ordynuje sobie leki, sugerując się reklamą, wcześniejszymi doświadczeniami lub rekomendacją bliskiej osoby. Warto jednak pamiętać, że każdy lek może wywierać określone działania niepożądane, a brak świadomości o ryzyku ich wystąpienia nie tylko zmniejsza skuteczność podjętego leczenia, ale także zagraża zdrowiu pacjenta.

Jednym ze skutków ubocznych leków stosowanych w przypadku przeziębienia jest wzmożona senność. Może ona nie tylko potęgować osłabienie i dotychczasowe uczucie senności, bólu głowy i złego samopoczucia związanego z choroba, ale zagrażać także bezpieczeństwu pacjenta.  Wielu chorych przyjmuje bowiem preparaty na przeziębienie bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem czy farmaceutą. Ponadto, pacjenci niekiedy stosują te same substancje czynne w kilku różnych preparatach handlowych, nasilając tym samym efekt senności. Jednocześnie większość pacjentów uważa przeziębienie za stosunkowo niegroźną dolegliwość, w związku z czym pozostają oni aktywni zawodowo, pracują, chodzą do szkoły, prowadzą także pojazdy mechaniczne. Efekty wzmożonej senności, osłabienia koncentracji i spowolnienia reakcji są w związku z tym zdecydowanie niepożądane.   Jako farmaceuci powinniśmy więc przede wszystkim rekomendować naszym pacjentom dostosowanie terapii do warunków leczenia. Jeśli pacjent zamierza przyjmować lek w ciągu dnia, zaproponujmy mu preparaty nieobarczone ryzykiem wystąpienia wzmożonej senności

Za działanie sedujące wieloskładnikowych preparatów stosowanych w łagodzeniu objawów przeziębienia odpowiadają substancje lecznicze należące do I generacji środków antyhistaminowych oraz kodeina i dekstrometorfan należące do leków o pochodzeniu opioidowym, wywierających nie tylko działanie przeciwkaszlowe, ale silnie działających również na ośrodkowy układ nerwowy.   

Piśmiennictwo:

1. Hryckiewicz K., Grypa i przeziębienia pospolite, Przew Lek, 2001, 4, 5, 68, 96-101

2. Mrozińska M, Stopiński M, Mik E., Przeziębienie, Przew Lek 2003, 6, 9, 20-27

3. Królik E, Palacz J, Wiela-Hojeńska A, Piwowar A., Toksyczność wybranych leków dostępnych bez recepty, Farmacja Współczesna 2014; 7: 1-7

4. Kostowski W, Hermann, Farmakologia, PZWL, tom I, s. 201,

 

REKLAMA

Agnieszka Jeżewska-żylik

Farmaceutka i autorka artykułów o tematyce farmaceutycznej. Publikuje regularnie w magazynie MGR.FARM.

REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]