Które leki na przeziębienie powodują senność?

feniramina_chlofreniramina.png

Jedną z najczęstszych dolegliwości, z jaką pacjenci zgłaszają się do apteki jest pospolite przeziębienie.  Do leków, jakie możemy polecać w przebiegu przeziębienia należą przede wszystkim działające objawowo wieloskładnikowe środki przeciwbólowe w postaci saszetek rozpuszczalnych w wodzie lub tabletek. Jednym ze skutków ubocznych leków stosowanych w przypadku przeziębienia jest wzmożona senność. Może ona nie tylko potęgować osłabienie i dotychczasowe uczucie senności, bólu głowy i złego samopoczucia związanego z choroba, ale zagrażać także bezpieczeństwu pacjenta.

Łagodzą one ból głowy, działają przeciwgorączkowo i rozgrzewająco. W ich składzie, poza paracetamolem i witaminą C,  znajdziemy także często substancje przeciwhistaminowe, które ograniczając wydzielanie histaminy, zmniejszają także wytwarzanie wydzieliny i wyciek z nosa, łagodząc kichanie, łzawienie, obrzęk i świąd błon śluzowych [1, 2].

Wielu pacjentów obserwujących u siebie pierwsze symptomy choroby samodzielnie ordynuje sobie leki, sugerując się reklamą, wcześniejszymi doświadczeniami lub rekomendacją bliskiej osoby. Warto jednak pamiętać, że każdy lek może wywierać określone działania niepożądane, a brak świadomości o ryzyku ich wystąpienia nie tylko zmniejsza skuteczność podjętego leczenia, ale także zagraża zdrowiu pacjenta.

Jednym ze skutków ubocznych leków stosowanych w przypadku przeziębienia jest wzmożona senność. Może ona nie tylko potęgować osłabienie i dotychczasowe uczucie senności, bólu głowy i złego samopoczucia związanego z choroba, ale zagrażać także bezpieczeństwu pacjenta.  Wielu chorych przyjmuje bowiem preparaty na przeziębienie bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem czy farmaceutą. Ponadto, pacjenci niekiedy stosują te same substancje czynne w kilku różnych preparatach handlowych, nasilając tym samym efekt senności. Jednocześnie większość pacjentów uważa przeziębienie za stosunkowo niegroźną dolegliwość, w związku z czym pozostają oni aktywni zawodowo, pracują, chodzą do szkoły, prowadzą także pojazdy mechaniczne. Efekty wzmożonej senności, osłabienia koncentracji i spowolnienia reakcji są w związku z tym zdecydowanie niepożądane.   Jako farmaceuci powinniśmy więc przede wszystkim rekomendować naszym pacjentom dostosowanie terapii do warunków leczenia. Jeśli pacjent zamierza przyjmować lek w ciągu dnia, zaproponujmy mu preparaty nieobarczone ryzykiem wystąpienia wzmożonej senności

Za działanie sedujące wieloskładnikowych preparatów stosowanych w łagodzeniu objawów przeziębienia odpowiadają substancje lecznicze należące do I generacji środków antyhistaminowych oraz kodeina i dekstrometorfan należące do leków o pochodzeniu opioidowym, wywierających nie tylko działanie przeciwkaszlowe, ale silnie działających również na ośrodkowy układ nerwowy.   

Piśmiennictwo:

1. Hryckiewicz K., Grypa i przeziębienia pospolite, Przew Lek, 2001, 4, 5, 68, 96-101

2. Mrozińska M, Stopiński M, Mik E., Przeziębienie, Przew Lek 2003, 6, 9, 20-27

3. Królik E, Palacz J, Wiela-Hojeńska A, Piwowar A., Toksyczność wybranych leków dostępnych bez recepty, Farmacja Współczesna 2014; 7: 1-7

4. Kostowski W, Hermann, Farmakologia, PZWL, tom I, s. 201,

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Agnieszka Jeżewska-żylik

Farmaceutka i autorka artykułów o tematyce farmaceutycznej. Publikuje regularnie w magazynie MGR.FARM.

0 komentarzy
avatar
Komentujesz jako gość!

Brak komentarzy