REKLAMA
REKLAMA

Krople oczne – technika prawidłowego podania

Prawidłowe podanie leku nie zawsze należy do najprostszych czynności. Tak jest m.in. w przypadku kropli ocznych. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy mamy do czynienia ze starszą osobą lub taką, która przyjmuje więcej niż jeden lek działający w obrębie gałki ocznej. Czy wiesz jak prawidłowo podać krople oczne?

(fot. shutterstock)

Schemat podania kropli ocznych

W pierwszej kolejności, jeżeli tylko jest to możliwe, pacjent powinien sprawdzić czy w roztworze nie zaszły widoczne zmiany (np. w kolorze). W takim wypadku może to świadczyć o rozkładzie substancji leczniczej. Aby prawidłowo podać krople oczne należy:

REKLAMA
REKLAMA
 1. Umyć ręce
 2. Odchylić głowę do tyłu
 3. Zakraplacz trzymać w odległości około 1 cm od oka
 4. Palcem wskazującym odchylić dolną powiekę
 5. Skierować wzrok do góry, aby powstrzymać odruch mrużenia
 6. Wycisnąć kroplę do worka spojówkowego, a nie na rogówkę
 7. Nie dotykać końcówką zakraplacza oka

Wskazówki dla pacjenta

 • Po podaniu kropli ocznych zawierających substancję czynną zaleca się, aby zamknąć powieki na około 2-3 minuty.
 • Podczas stosowania kilku rodzajów kropli, ważne jest, aby odczekać minimum 10 minut przed podaniem kolejnego leku. Preparaty nawilżające należy zastosować na końcu.
 • Krople w opakowaniach wielodawkowych powinny być stosowane przez jedną osobę
 • Chlorek benzalkoniowy (substancja konserwująca) podczas przewlekłego zastosowania może nasilić objawy „suchego oka”
 • W przypadku podania kropli zawierające substancje lecznicze, soczewki kontaktowe powinny być zdjęte. Lek należy podać 30 minut przed założeniem

Jakich błędów unikać?

Nie należy wkraplać więcej niż jednej kropli, zawierającej lek do worka spojówkowego. Zastosowanie więcej dawek powoduje zwiększenie wydzielania płynu łzowego, który wpływa na wzrost szybkości usunięcia leku z worka spojówkowego.

Jednym z najczęstszych błędów jest wkroplenie leku do kącika oka przy nasadzie nosa oraz szybkie mruganie, aby rozprowadzić lek na powierzchni oka. Mruganie powoduje zassanie kropli do dróg łzowych, uniemożliwiające wniknięcie substancji czynnej przez powierzchnię oka w głąb tkanek.

Mruganie jest niewskazane ze względu na to, że lek musi mieć czas na penetrację rogówki do cieczy wodnistej. Jest to szczególnie istotne na przykład w przypadku kropli stosowanych w jaskrze, gdzie substancja powinna dotrzeć do kąta przesączania. Dlatego po podaniu leku należy zamknąć oczy na co najmniej 2 minuty.

 

Piśmiennictwo:

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]