Koper włoski na kolki u niemowlaków — bezpieczeństwo stosowania
Herbatka koperkowa dla niemowląt jest znanym, tradycyjnie stosowanym od wieków sposobem na wzdęcia. Bardzo często podaje się ją niemowlętom. Jednak czy faktycznie jest bezpieczna dla najmłodszych?

Jakie działanie ma koper włoski?
W lecznictwie wykorzystujemy owoce kopru włoskiego i to właśnie ich mieszankę znajdziemy w herbatce koperkowej. Koper włoski dzięki składnikom zawartym w olejku eterycznym działa:
- Wiatropędnie;
- Rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego;
- Pobudzająco na perystaltykę jelit;
- Pobudzająco na produkcję enzymów trawiennych;
- Antyseptycznie.
Powyższy mechanizm działania tłumaczy, dlaczego roślina była stosowana u niemowląt w przypadku kolek i wzdęć. Skutecznie usuwa nadmiar gazów, wspomaga trawienie i łagodzi ból brzucha. W dodatku stosuje się go w postaci naparu, który łatwo podać dziecku [1].
Dlaczego nie można go podawać niemowlętom?
Poniżej dwie przyczyny, dla których nie powinno się stosować herbatki koperkowej u niemowląt.
Działanie genotoksyczne
Badania potwierdziły, że owoc kopru włoskiego posiada w składzie estragol. Jest to substancja zakwalifikowana jako kancerogen, co oznacza, że może wywoływać mutacje prowadzące do rozwoju nowotworów. Genotoksyczność, czyli bezpośrednie oddziaływanie na materiał genetyczny u niemowląt jest szczególnie szkodliwe. Ich organizm jest w fazie intensywnego rozwoju, a układ immunologiczny nie jest rozwinięty na tyle, żeby poradzić sobie z walką z tego typu związkami.
Stosowanie herbatki z kopru włoskiego z małą częstotliwością u dorosłych nie przynosi negatywnych skutków, jednak w przypadku dzieci poniżej 4. roku życia brak jest badań potwierdzających bezpieczeństwo stosowania. Ze względu na ryzyko, jakie może przynieść estragol, nie powinno się podawać kopru niemowlętom [2].
Działanie estrogenne
Koper włoski posiada związki chemiczne o działaniu estrogennym. Długotrwałe stosowanie tego typu związków może prowadzić do przedwczesnego powiększania się gruczołów piersiowych. U dziewczynek może pojawić się zbyt szybki rozwój płciowy, a u chłopców rozwój ten może być zaburzony [3].
Czym zastąpić herbatkę koperkową?
Tkliwość brzucha, kolki czy problemy z trawieniem to bardzo częste dolegliwości u niemowląt. W zastępstwie za herbatkę koperkową można sięgnąć po następujące produkty:
- Symetykon: to substancja, która powoduje mechaniczne rozbicie pęcherzyków gazu znajdujących się w jelitach. Dzięki temu mniejsze pęcherzyki łatwiej przemieszczają się w jelitach, a uczucie wzdęcia znika. Substancja nie wchłania się z jelit, jest bezpieczna w stosowaniu i nie powoduje działań niepożądanych. Simetikon można dostać pod nazwą Espumisan, Bobotic forte w postaci łatwych do podania kropel.
- Laktaza: jest to enzym trawienny, który ma za zadanie rozkładać laktozę, czyli główny cukier znajdujący się w mleku. Zdarza się, że niemowlę nie radzi sobie z trawieniem mleka, co wywołuje bolesność brzuszka. Po odpowiedniej diagnostyce można podać krople zawierające laktazę. Znajdziesz je w suplementach diety o nazwie Kolzym oraz Delicol.
- Probiotyki: mikroflora bakteryjna zasiedlająca jelita ma ogromne znaczenie w procesie trawienia pokarmu. U dzieci jest ona mniej bogata niż u dorosłych. Pierwszym z zaleceń w przypadku problemów z trawieniem jest podawanie probiotyków. Oprócz układu pokarmowego wpływają one na rozwój całego organizmu. Sama kolka niemowlęca u niemowląt jest czynnościowym zaburzeniem przewodu pokarmowego, przez co metody walki z dolegliwością są ograniczone. Badania dowodzą, że stosowanie szczepu Lactobacillus reuteri DSM 17938 w dawce 108 jtk przez 21 dni skutecznie skróciły czas płaczu u dziecka. Badanie dotyczyło niemowląt karmionych piersią. Ten szczep znajdziemy w preparatacie Biogaia [4].
Warto wspomnieć pacjentowi o tym, że masaże brzucha dziecka mogą znacznie złagodzić objawy kolek. Jest to potwierdzone badaniami. Dodatkowo można polecić zakup sprzętu, który będzie samodzielnie kołysać kołyską. Ruchy maluszka w kołyszącej się kołysce, porównywalnie redukują płaczliwość podczas występowania kolek u niemowląt [5].
Literatura:
- Foeniculi amari fructus, Farmakopea X.
- Raffo, A., Nicoli, S., & Leclercq, C. (2011). Quantification of estragole in fennel herbal teas: implications on the assessment of dietary exposure to estragole. Food and Chemical Toxicology, 49(2), 370-375.
- Türkyılmaz, Z., Karabulut, R., Sönmez, K., & Başaklar, A. C. (2008). A striking and frequent cause of premature thelarche in children: Foeniculum vulgare. Journal of pediatric surgery, 43(11), 2109-2111.
- Praktycznie Zastosowanie Probiotyków. H. Szajewska. Gastroenterologia Kliniczna 2014, tom 6, nr 1, 16-23
- Huhtala, Virpi & Lehtonen, Liisa & Heinonen, Riitta & Korvenranta, Heikki. (2000). Infant Massage Compared With Crib Vibrator in the Treatment of Colicky Infants. Pediatrics. 105. E84. 10.1542/peds.105.6.e84. To evaluate the effectiveness of infant massage compared with that of a crib vibrator in the treatment of infantile colic.