REKLAMA

Kobieta karmiąca – sam zdecyduj co doradzić 2!

Do Twojej apteki przychodni Monika. Ostatnio częściej bywa u Ciebie, gdyż dwa miesiące temu urodziła synka. W związku z tym musiała się zaopatrzyć w rzeczy niezbędne do pielęgnacji noworodka.

(fot. shutterstock)

REKLAMA
REKLAMA

Tym razem Monika prosi Cię o realizację recepty na amoksycylinę.

 

Informacje o pacjentce

Płeć Kobieta
Wiek 28 lat
Wzrost 175 cm
Waga 55 kg

 

 

Lek Dawkowanie
Amoksycylina 1000 mg 1-1-1
Paracetamol 500 mg w razie bólu, nie więcej jak 4  razy dziennie

 

Antybiotyk zaleciła dentystka w związku z leczeniem kanałowym. Dodatkowo otrzymała też znieczulenie miejscowe. Pani Monika prosi o coś przeciwbólowego, bo anestetyk powoli przestaje działać. Poza tym zastanawia się, czy może karmić piersią i stosować amoksycylinę.

A. Pacjentka może stosować antybiotyk i dalej karmić piersią. Polecasz jej zakup probiotyku. Jako lek przeciwbólowy zalecasz paracetamol 500 mg.

B. Pacjentka może stosować antybiotyk i dalej karmić piersią. Polecasz jej zakup probiotyku. Jako lek przeciwbólowy proponujesz ketoprofen 50 mg.

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

23 komentarzy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

Cenna uwaga z ketoprofenem, ja sama z siebie chyba bym nie odważyła się polecić, jakoś ten paracetamol się ugruntował i tyle:)
Rzeczywiście , głównie poleca się paracetamol dla matki karmiącej
No bo jak się trafi taka co jej zaszkodzi coś mocniejszego to na kogo będzie?
Ketoprofenu to raczej tez bym nie polecała (ogólnie nie jestem fanką ketoprofenu), ale ibuprofen jak najbardziej. Przenika w śladowych ilościach do mleka. Dla większego bezpieczeństwa można zalecić zastosowanie leku od razu po karmieniu
Na tę chwilę, uznaje się, że lekiem przeciwbólowym pierwszego wyboru podczas laktacji powinien być paracetamol, co mnie trochę dziwi, ponieważ ibuprofen w mniejszym stopnie przenika do mleka matki. Na innym portalu wytłumaczono mi, że mimo wszystko paracetamol jest lepiej przebadanym lekiem, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo karmionego piersią dziecka. Nie rozumiem dlaczego pacjentka z góry założyła, że paracetamol jej nie pomoże? Ważne , aby leki przez kobietę karmiącą, były przyjmowane podczas lub po przystawieniu dziecka. W kwestii doboru leku przeciwbólowego można dopytać matkę o inne dolegliwości i tolerancje leków. Dobrze, ze jest jakiś wybór :) Przyznam, ze sama od siebie nie poleciłabym ketoprofenu. A z drugiej strony patrząc na CHPLe można wysnuć wnioski, że one tak do końca to nie nadążają za aktualną wiedzą i badaniami?
Z ciekawości zapytałam mojego domowego stomatologa jaki lek przeciwbólowy poleciłby w tej sytuacji. Po chwili zastanowienia stwierdził, że ibuprofen, podany po przystawieniu.
co do przystawienia, to trzebaby zapytac jak czesto ktoś karmi. moja corka w ciagu dnia wisiała na cycu 5 min ale co godzine.
Ibuprofen podają po urodzeniu pielęgniarki, więc raczej jest bezpieczny podczas karmienia.
Na podstawie CHPLu i MP, sumatryptan też bym pewnie odradziła. Oba źródła mówią nawet o dobowym odstawieniu dziecka od piersi po zażyciu tego leku i odrzucaniu nagromadzonego pokarmu. Nie wiem czy to takie asekuracyjne podejściem czy poparte twardymi badaniami? Wygląda na to, że niektóre leki przeciwbólowe, stosowane sporadycznie i krótkotrwale podczas laktacji, gwarantują skuteczną dla matki i bezpieczną dla dziecka terapię. Miło, że Marcin podzielił się z nami wiedzą i aktualnymi danymi o które tak trudno w przypadku kobiety karmiącej. Najczęściej trafiam na tekst: "Brak badań"...
Już na konferencjach farmacja.net Marcin dzielił się tą wiedzą :) Szkoda, że jesienią w tym roku żadnej nie było Jeszcze niezbyt wielu farmaceutów wie, że ibuprofen jest bezpieczny podczas laktacji, a nie na każdego paracetamol działa. e-lactancia.org to bardzo fajna stronka lekach podczas laktacji. Niestety po angielsku. W przypadku leków, których nie można stosować zwykle jest napisana bezpieczna alternatywa. CHPL chyba zbyt rzadko są aktualizowane zgodnie z najnowszymi badaniami. O sumatryptanie i laktacji więcej: https://farmaceuta-radzi.pl/sumatryptan-i-karmienie-piersia/#
I love te quizy! Więcej!
Zazwyczaj czego w ciąży nie wolno i przy karmieniu również. Zależy jeszcze jak często dziecko jest przystawane do piersi.
zawsze jest w tym temacie wiele watpliwosci, z przyzwyczajenia polecamy glownie paracetamol , jednak podawanie w razie koniecznosci ibuprofenu nie jest niczym gorszym a wrecz tak jak wspomnieliscie w jeszcze mniejszym stopniu przenika z mlekiem matki
A mi się tak kojarzyło że paracetamol w ciąży, a przy karmieniu lepiej ibuprofen. Dobrze wiedzieć, że w razie konieczności można też polecić ketoprofen
bardzo wazna informacja , tym bardziej ze zwykle mamy prosza o cos mocniejszego
paracetamol wiedzie prym ale jeśli nie działa na mamy dobrze wiedzieć że można zaproponować ketoptofen
Pacjentki się zdziwią że mogą ketoprofen brać :)
Tylko czy się odważą? Próbuję sobie wyobrazić sytuację gdzie polecam ketoprofen i coś mi się wydaje że kobiety by jednak się nie skusiły.
prawdopodobnie ja uslyszałabym a nie bezpieczniejszy będzie paracetamol ?
Większość karmiących jest bardzo ostrożna jeśli chodzi o leki, zwłaszcza na początku swojej mlecznej drogi
mamy zwracają dużą uwagę w tym aspekcie
szczuplutka ta młoda mama ...tylko pozazdrościć, 175 cm 55kg może właśnie dzięki karmieniu ;)
Ufff... czyli nie tylko mnie to nie pasowało:) chciałabym po porodzie tak szybko wrócić do takiej wagi;)