REKLAMA
REKLAMA

Kac – co należy wiedzieć, aby doradzić pacjentowi?

Sylwester to czas hucznego świętowania nadejścia nowego roku. Wielu pacjentów tego dnia sięgnie po alkohol, a w aptece coraz większa grupa osób zapyta o „coś skutecznego na kaca”.

(fot. shutterstock)

REKLAMA
REKLAMA

Czym jest kac?

Kac (z niem. Katzenjammer) to najczęstszy objaw pojawiający się po nadużyciu alkoholu. Naukowcy wystosowali kilka sformułowań definiujących tę dolegliwość, natomiast ogólnie przyjmuje się, że są to nieprzyjemne skutki odczuwane dzień po spożyciu alkoholu. Na powstanie kaca składa się kilka czynników.

Pierwszym z nich jest metabolit, który wykazuje szkodliwe działanie na organizm człowieka, powstający na skutek przemian alkoholu etylowego – aldehyd octowy. Uważa się również, że kac potęgowany jest przez substancje zawarte w napojach alkoholowym obok etanolu. A zatem im więcej towarzyszących związków w alkoholu, tym mocniejsze są jego objawy. Ze względu na to teoretycznie po spożyciu wysokogatunkowej wódki, objawy kaca powinny być mniejsze.

Należy jednak pamiętać, że na nasilenie się objawów wpływ ma również odwodnienie organizmu i zaburzenia biochemiczne. Kluczowym czynnikiem jest także ilość wypitego alkoholu.

 

Objawy

Do objawów kaca zalicza się:

  • złe samopoczucie
  • osłabienie koncentracji
  • nudności i wymioty
  • bóle głowy
  • nadwrażliwość na różne bodźce (zapachowe, dźwięk, nadmierne oświetlenie)
  • obniżenie nastroju
  • uczucie rozbicia
  • obniżony apetyt.

 

Problematyka

W ostatnich latach naukowcy zaczęli poważniej interesować się kacem i jego skutkami dla społeczeństwa. Ostatnie badania potwierdzają szkodliwe konsekwencje tej przypadłości dla społeczeństwa, zdrowia a także gospodarki. Zmniejszenie produktywności pracownika, wypadki samochodowe czy wykroczenia prawne są związane ze spożyciem alkoholu i kacem. Uznaje się zatem, że niezbędne jest szersze poznanie patologii i konsekwencji kaca alkoholowego.

 

Leczenie kaca

Po pierwsze obecnie świat medycyny nie dysponuje skutecznym lekarstwem na kaca. Mogłoby się wydawać, że „leczenie kaca” jako termin medyczny to zupełna abstrakcja, natomiast podczas 9-tego sympozjum grupy naukowców zajmujących się problematyką kaca wysnuto zupełnie inne wnioski. Według nich traktowanie tej dolegliwości jako naturalnej kary za nadmierne spożycie alkoholu jest błędne i należy szukać skutecznej metody terapeutycznej.

Badacze zwracają uwagę na fakt, że mimo wywołanych nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych, w wyniku których pada słynne sformułowanie: „nigdy więcej nie pije!” – obietnica ta nigdy nie jest dotrzymywana. Nie ma również potwierdzenia naukowego faktu, że kac przyczynia się do zmniejszenia picia w społeczeństwie.

Jak wspomniano wcześniej, odnalezienie lekarstwa mogłoby być pozytywne dla społeczeństwa i gospodarki. Mimo że istnieje wiele preparatów, które reklamuje się jako remedium na tę dolegliwość, próżno szukać potwierdzenia naukowego ich skuteczności.

Grupa naukowców przekonuje, że kac jest pośrednią przyczyną wielu sytuacji obciążających gospodarkę, takich jak wypadki samochodowe, obniżenie produktywności pracownika, czy procesy sądowe powstające na skutek decyzji podejmowanych „na kacu”.

Preparaty dostępne w aptekach

Warto przyjrzeć się bliżej preparatom reklamowanym jako pomocne w „leczeniu kaca”, które dostępne są w aptekach. Mimo że nie ma udokumentowanej naukowo ich skuteczności, to warto zadać pytanie, czy rzeczywiście mogą łagodzić objawy tej dolegliwości.

Skład:

Preparaty dostępne w aptekach cechuje zróżnicowany skład. Natomiast można zaobserwować, że większość z nich w swoim składzie zawiera glukozę, witaminy oraz sole mineralne.

Łatwo zatem można zauważyć, jak tworzone są składy tych preparatów. Ich zadaniem jest uzupełnić te składniki, które potencjalnie są tracone podczas spożycia alkoholu. Rzeczywiście można przypuszczać, że mogą one ograniczać ryzyko odwodnienia lub hipoglikemii, lecz nie ma na to dowodów naukowych.

Przykłady preparatów dostępnych w aptece i ich skład:

Preparat Skład
2KC, tabletki, 12 szt. ·        Witamina C

·        glukoza

·        kwas bursztynowy

·        glutaminian monosodowy

·        kwas fumarowy

·        wyciąg z opuncji

 

Riposton, tabletki musujące, 10 szt. ·        Glukoza

·        sód

·        potas

·        cholina

 

After, tabletki powlekane, 10 szt. ·        Magnez

·        glukoza

·        witamina C

·        wyciąg z opuncji

·        witamina B6

2KC Xtreme, tabletki powlekane, 12 szt. ·        Wyciąg z opuncji

·        Kwas bursztynowy

·        Kwas fumarowy

·        Glutaminian monosodowy

·        Glukoza

·        Glicyna

·        L-cysteina

·        Wyciąg z żeń-szenia

·        Witamina C

·        Cynk

·        Niacyna

·        Kwas pantotenowy

·        Ryboflawina

·        Tiamina

 

2KC Restart, proszek do sporządzania płynu, 4 saszetki ·        Glukoza

·        Chlorek sodu

·        Kwas bursztynowy,

·        Witamina C

·        Kwas cytrynowy,

·        Kwas fumarowy,

·        Wyciąg z opuncji,

 

Podsumowując, leczenie kaca alkoholowego jest problemem, który coraz częściej bywa poruszany przez naukowców. Preparaty dostępne w aptece, szeroko reklamowane jako pomocne w tej dolegliwości, nie mają udowodnionej naukowo skuteczności leczniczej. Warto więc zastanowić się, czy są one godne polecenia dla pacjenta, czy może lepsze są inne dostępne preparaty lub tak zwane „domowe metody”?

Bibliografia:

  • Ligenza, Tomasz. „Diagnostyka i postępowanie terapeutyczne w zatruciach alkoholami.” (2018).
  • Merlo, A., et al. „Proceeding of the 9th Alcohol Hangover Research Group Meeting.” Current drug abuse reviews(2018).
REKLAMA

Kamil Bąk

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, od 3 lat aktywnie działający w Polskim Towarzystwie Studentów Farmacji. Oprócz nauk związanych z farmacją do moich zainteresowań zalicza się historia, sport, literatura oraz muzyka.

REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

12 komentarzy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

Teraz triumfuje litorsal kac- u nas już robią zapasy😜
U mnie nawet tego nie ma. W ogóle jakoś w tym roku póki co nikt nie pyta o te preparaty.
czyżby społeczeństwo piło z większą kulturą??
Może Zięba wymyślił alternatywny sposób na kaca?;)
ludzie w koncu nauczyli sie swietowac z klasa😆😆😆
Co to jest litorsal kac? Jakiś nowy wynalazek?
Jeszcze jutro będą kupować tego typu preparaty a i we wtorek nie zabraknie chcących się ratować po sylwestrowej nocy ;)
Durexy i Riposton obstswiacie jutro w największej sprzedaży? ;)
W 2KC najlepiej to ten glutaminian chyba działa ;)