Jeszcze farmacja nie zginęła, kiedy studenci żyją!

Październik i listopad to czas niebywałej aktywności studentów zrzeszonych w Polskim Towarzystwie Studentów Farmacji. 2 ogólnopolskie akcje „Antybiotykoterapia pod lupą Farmaceuty” oraz „Skonsultuj z Farmaceutą” odbiły się szerokim echem w farmaceutycznym świecie. W dniach 23-25 listopada odbywała się również Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt.: „Wyzwania w codziennej pracy farmaceuty”. Wszystkim tym akcjom z bliska przyglądała się redakcja serwisu Aptekarz.pl.

Studenci farmacji, zrzeszeni w strukturach Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji od kilku lat organizują akcje, promujące zawód farmaceuty. Nie boją się podjąć również tematów związanych z pojęciem opieki farmaceutycznej. Można powiedzieć, że w tym przypadku przykład idzie od dołu, a młodzi, ambitni ludzie wykonują tzw. pozytywistyczny model pracy u podstaw, który być może przyczyni się do przywrócenia prestiżu zawodu farmaceuty. Zobaczmy więc, jak to wyglądało w pracowitym dla nich listopadzie.

„Antybiotykoterapia pod lupą Farmaceuty”

Akcja ta odbyła się w dniach 22-26 października i była bezpośrednim nawiązaniem do Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach, który przypada na 18 listopada. Odbyła się ona w 9 miastach, gdzie studenci ze swoimi prezentacjami docierali do liceów, szkół podstawowych, domów spokojniej starości, a nawet placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Poprosiliśmy Rafała Śliwę, który koordynował akcję w Lublinie, aby powiedział parę słów na temat tego wydarzenia:

Rafał Śliwa – Wiceprzewodniczący ds. Nauki w PTSF oddział Lublin (fot. www.facebook.com/ptsf.lublin)

Jaki jest cel akcji?

Przez tydzień trwania akcji staramy się dotrzeć do jak największej grupy odbiorców, by ich uświadomić, jak ważne jest prawidłowe przyjmowanie antybiotyków, w trakcie trwania choroby m.in. po to, by mogły nam służyć jak najdłużej (nie wykształcić oporności).

Do ilu osób trafiliście i czy jesteś zadowolony z przebiegu wydarzenia?

Nasz lubelski oddział PTSF trafił w tym roku do blisko 350 ludzi: głównie licealistów, ale prelekcje odbyły się również w domu dziecka i domu seniora. Staraliśmy się przekazać rzetelną akademicką wiedzę dotyczącą właściwej antybiotykoterapii, historii antybiotyków, biologii bakterii, a także profilaktyki chorób. Myślę, że pozytywne reakcje odbiorców i wiele pytań dotyczących chorób bakteryjnych dobrze świadczą o przeprowadzonych przez nasz oddział lekcjach edukacyjnych.

(fot. www.facebook.com/ptsf.lublin)

„Skonsultuj z Farmaceutą – Cukrzyca”

Ta ogólnopolska akcja cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem. Studenci we wsparciu starszych kolegów – farmaceutów edukowali pacjentów pod kątem profilaktyki cukrzycy, która była motywem przewodnim tegorocznej edycji. Wydarzenie to skierowane jest do pacjentów odwiedzających centra handlowe w całej Polsce. Przyszli farmaceuci we wsparciu studentów innych kierunków wykonywali szereg czynności takich jak pomiary ciśnienia, tkanki tłuszczowej oraz glikemii.

Akcja obyła się w Gdańsku, Bydgoszczy, Lublinie, Warszawie, Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Sosnowcu. Dokonano łącznie ponad 2 tys. pomiarów glikemii, niecałe 2 tys. pomiarów ciśnienia, zebrano prawie 600 ankiet, a całą akcję swoją energią wspierało 457 wolontariuszy.

Stanowiska cieszyły się dużym zainteresowaniem, nic dziwnego gdyż, były bardzo urozmaicone i oprócz wspomnianych już usług, studenci zadbali o wiele ciekawych atrakcji. Do dyspozycji przechodniów było stoisko zaopatrzone w surowce roślinne, które cieszyły się dużym powodzeniem wśród starszych osób. Młodzi farmaceuci chwalili się umiejętnościami zdobytymi w trakcie studiów, także z zakresu innych dziedzin. Przykładem było stoisko, gdzie tworzyli mydełka zapachowe, cieszące się również sporym zainteresowaniem.

Poprosiliśmy także o krótki komentarz Łukasza Golsztajna, który był koordynatorem głównym powyższych akcji.

Łukasz Golsztajn – Wiceprzewodniczący ds. Nauki w PTSF (fot. ptsf.pl/zarzad)

Czy jesteś zadowolony z efektów wydarzenia?

Jako osoba odpowiedzialna za organizację wydarzenia na szczeblu ogólnopolskim jestem bardzo zadowolony z jego przebiegu i efektów, które udało nam się osiągnąć! Rokrocznie docieramy do coraz większej grupy odbiorców, tak było również tym razem. Z możliwości zbadania poziomu glikemii skorzystało ponad 2 000 pacjentów, z pomiaru ciśnienia tętniczego ponad 1 900. Cieszę się, że nasze wysiłki nie idą na marne i z każdym kolejnym rokiem osiągamy coraz więcej.

Co według ciebie miało największe znaczenie dla powodzenia akcji?

Duże znaczenie dla powodzenia „Skonsultuj z Farmaceutą” miała współpraca z Wiceprzewodniczącymi ds. Nauki i Edukacji z każdego z 9 oddziałów PTSF, czuwającymi nad lokalnym przebiegiem przygotowań oraz samą akcją. Największe podziękowania należą się rzecz jasna wszystkim z 457 wolontariuszy, którzy w bezpośrednim kontakcie z pacjentami zaznaczali, jak ważna jest profilaktyka cukrzycy oraz pracowali dla dobrego imienia zawodu farmaceuty i studentów farmacji!

(fot. www.facebook.com/ptsf.lublin)

III Ogólnopolska Wigilia PTSF

W listopadzie odbyła się również Wigilia Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji pt. „Wyzwania w codziennej pracy farmaceuty”. W przedmowie skierowanej do ponad 130 uczestników przybyłych ze wszystkich zakątków Polski koordynator główny wydarzenia Pani Laura Krumpholz wyraziła nadzieję, że: „konferencja dostarczy wielu przydatnych wskazówek praktycznych oraz bufor pomocnych rozwiązań w praktyce farmaceuty”. Wspomniała również o konieczności szerzenia profesjonalnej opieki farmaceutycznej.

Uczestnicy mieli przyjemność wziąć udział w ciekawych  wykładach. Pierwszy z nich, przeprowadzony przez dr n. farm. Lucynę Bułaś zatytułowany: „Wybrane przykłady roli farmaceutów w bezpiecznej farmakoterapii”. Następnie Pani dr n. o zdr. Klaudia Mazurek poruszyła istotny temat dotyczący roli farmaceuty w zakresie pielęgnacji skóry zdrowiej i zmienionej chorobowo. Ostatni z wykładów dotyczył języka migowego, a prowadzony był przez Pana Olgierda Kosibę oraz Panią Aleksandrę Włodarczak.

Kolejnym etapem konferencji była sesja warsztatowa, gdzie przyjezdni mogli dowiedzieć się więcej o języku migowym, nauczyć się postępować w sytuacjach konfliktowych, zaznajomić się z pracą farmaceutów w innych krajach czy dywagować na temat nurtującego konfliktu etycznego: „aptekarstwo – misja czy biznes?”. Podczas konferencji odbyła się również sesja posterowa. Wieczór uprzyjemnił zjazdowiczom uroczysty bankiet, który rozpoczął się od przemówień zacnych gości oraz organizatorów.

PTSF to organizacja zrzeszająca ponad 1200 studentów farmacji z całego kraju aktywnie uczestniczących w budowaniu wizerunku farmaceuty oraz tworzących podwaliny pod wprowadzenie opieki farmaceutycznej w Polsce. Nic tak nie daje nadziei na lepsze jutro, jak zaangażowanie tych młodych ludzi. Czy zatem zarażą oni swoją pasją resztę środowiska? To się okaże w najbliższym czasie…

Podobał się artykuł? Podziel się!
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Google+
Google+
Email this to someone
email
8 komentarzy
avatar
Komentujesz jako gość!
Sylwia Bogiel 2018-12-07 21:33:31
w młodych siła i potencjał....
Aleksandra Rutkowska 2018-12-08 10:24:15
Coraz fajniejsze akcje na studiach, co zachęca młodych do aktywności. Oby ta chęć została z nimi na długo ;)
Sylwia Bogiel 2018-12-09 14:33:11
ja kończyłam studia ponad 10 lat temu i z tego co widzę dużo od tego czasu się zmieniło, głównie chodzi mi o aktywność studencką właśnie ....
Anna Rakowska-Panek 2018-12-09 18:37:19
Najwazniejsze by mieć zapał i chęć ;)
Jolanta Rembiejewska 2018-12-09 20:04:21
jak zaczna pracowac to im sie odechce
Milena Podkońska 2018-12-09 21:31:03
Który jak wiemy często mija po studiach i podjęciu pracy, bo dochodzi do głosu rozczarowanie
Tobiasz Sebastyan 2018-12-10 07:16:04
To życzyć im tylko żęby się nie odechciało :)