Aptekarz.pl > Opieka farmaceutyczna > Profilaktyka > Jednostka opuszki palca (FTU) – ulotka dla pacjenta
REKLAMA

Jednostka opuszki palca (FTU) – ulotka dla pacjenta

Jednostka opuszki palca to określenie wyrażające jednostkę miary (wielkości), dotyczy głównie preparatów steroidowych, dla których dokładne dawkowanie jest bardzo istotne i stanowi podstawę skutecznej terapii.

Jednostka opuszki palca (FTU) to określenie wyrażające jednostkę miary mające na celu ułatwienie i ujednolicenie dawkowania maści na skórę (fot. Shutterstock).

CO TO JEST FTU?

FTU to określenie wyrażające jednostkę miary (wielkości), mające na celu ułatwienie i ujednolicenie dawkowania maści na skórę.

JAKICH PREPARATÓW DOTYCZY FTU?

Jednostka opuszki palca (FTU) dotyczy głównie preparatów steroidowych, dla których dokładne dawkowanie jest bardzo istotne i stanowi podstawę skutecznej terapii.

Czytaj również: Ulotka dla pacjenta – beta-blokery

REKLAMA
REKLAMA

JAK ROZUMIEĆ TERMIN 1 FTU?

Jeśli lekarz zalecił Ci stosowanie 1 FTU, oznacza to konieczność nałożenia na skórę maści o długości około 2,5 cm (tj. 0,5g).
Pamiętaj – 1 FTU to wielkość pojedynczej dawki, mieszczą się na koniuszku palca wskazującego, między czubkiem palca a jego pierwszym zagięciem.

JAK STOSOWAĆ W PRAKTYCE JEDNOSTKĘ FTU?

Pamiętaj – 1 jednostka FTU powinna wystarczyć na posmarowanie obszaru ciała odpowiadającego wielkością dwóm Twoim dłoniom. Postaraj się nie przekraczać zalecanej przez lekarza dawki, starając się stosować do zasady, że 1 FTU wystarcza na obszar dwóch dłoni.

Dowiedz się więcej na temat emolientów!

NA JAK DŁUGO STARCZYĆ POWINNO OPAKOWANIE MAŚCI?

Stosując się do powyższych zasad, standardowe opakowanie maści 15 g zawiera 30 pojedynczych dawek FTU.
Opakowanie 30g zawiera z kolei 60 pojedynczych dawek FTU.

Jeśli więc lekarz zalecił Ci aplikację 2x dziennie pojedynczej jednostki FTU – opakowanie 15 g maści powinno starczyć Ci na 15 dni.

CZEMU MA SŁYŻYĆ JEDNOSTKA FTU?

Dawkowanie zgodnie z miarą jednostki FTU ma służyć ujednoliceniu dawkowania preparatów steroidowych na skórę i lepszemu zobrazowaniu stosowania tych maści.

Podnosi to bezpieczeństwo i skuteczność takiej terapii. Jeśli lekarz zalecił Ci dawkowanie według jednostek FTU – stosuj się do niego – pozwoli to zwiększyć efektywność Twojego leczenia.

KTO USTALA DAWKOWANIE?

Dawkowanie (czyli ilość jednostek FTU) jaką musisz stosować ustala lekarz, w oparciu o rodzaj maści i miejsce, na które maść ma być aplikowana.

REKLAMA
REKLAMA