REKLAMA
REKLAMA

Jakie schorzenia najczęściej dopadają sportowców?

Jedna z powszechnie znanych prawd głosi, że sport to zdrowie”. Niestety, nadmierne czy nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń może być przyczyną powstawania różnych schorzeń. Lżejsze z nich, mogą być leczone w sposób doraźny. Co i na jakie choroby może doraźnie polecić farmaceuta?

(fot. shutterstock)

Sport a zdrowie

Regularna, umiarkowana aktywność fizyczna może działać cuda. Nie tylko pozwala na utrzymanie dobrego samopoczucia, ale również pozytywnie wpływa na utrzymanie kondycji naszego organizmu. Korzyści płynące z regularnego wykonywania ćwiczeń obejmują zapobieganie chorobom krążenia, cukrzycy, zespołu metabolicznego czy osteoporozy. Trzeba jednak pamiętać, że każda aktywność ruchowa niesie za sobą ryzyko mniej lub bardziej skomplikowanych kontuzji.

REKLAMA
REKLAMA

Rodzaj sportu ma znaczenie

Według piśmiennictwa, dyscypliny sportowe można podzielić pod względem urazowości na trzy grupy. Pierwsza z nich obejmuje dyscypliny o dużej kontaktowości jak boks, piłka nożna czy zapasy. Do drugiej grupy zalicza się sporty dynamiczne, o wysokiej szybkości ruchów lokomocyjnych jak łyżwiarstwo, koszykówka, lekka atletyka czy kolarstwo. Z kolei ostatnia grupa jest zarezerwowana dla dyscyplin bezkontaktowych jak pływanie czy wioślarstwo i takich, w których wykorzystuje się specjalny ubiór. Odrębna specyfika każdego sportu sprawia, że w zależności od jego typu i intensywności sportowcy narażeni są na innego rodzaju kontuzje.

Niebezpieczne przeciążenia

Gry kontaktowe mogą kończyć się dla sportowców wszelkiego rodzaju urazami. Siniaki, zadrapania czy stłuczenia to tylko jedne z nich. Obrażenia w wyniku uprawiania sportu mogą być nagłe lub rozwijać się powoli. Według źródeł urazy przeciążeniowe występują średnio u około 25-50% sportowców. Objawy zespołów przeciążeniowych najczęściej dają o sobie znać po ok. 2 latach wyczynowego uprawiania sportu. Urazy te najczęściej dotyczą kończyn dolnych, wyszczególniając przy tym dolegliwości w obrębie kolana, stopy i stawu skokowego. Na tego typu kontuzje szczególnie narażeni m.in. biegacze.

Schorzenia kończyn dolnych

Źródła pisane wskazują, że wśród 22% biegaczy można spotkać się z urazem stawu skokowego. Sportowcy równie często borykają się z kontuzjami ścięgna Achillesa, na które cierpi 19,5% z nich. Z kolei 14,6 % badanych narzekało na dolegliwości bólowe w obrębie pasma biodrowo-piszczelowego, którego przeciążenie nazywane jest „kolanem biegacza”. Nadwyrężenie pasma biodrowo-piszczelowego jest spowodowane powtarzającym się naciskiem, który może prowadzić do stanu zapalnego objawiającego się bólem. Sportowcy uprawiający piłkę nożną oprócz powyższych narażeni są na uszkodzenia więzadeł i łąkotek stawu kolanowego. Z kolei kolarze wyczynowi doznają najczęściej obrażeń przewlekłych dotyczących dysfunkcji w stawie rzepkowo-udowym, więzadeł pobocznych czy przeciążeniowych uszkodzeń łąkotek. Do innych częstych urazów w obrębie kończyn górnych możemy zaliczyć: naciągnięcia lub zerwania więzadeł krzyżowych, złamania rzepki, stłuczenia lub naderwania mięśnia czworogłowego, a w obrębie goleni uszkodzenia mięśnia trójgłowego łydki.

Schorzenia kończyn górnych

Według źródeł pisanych często z kontuzjami w obrębie kończyn górnych muszą borykać się osoby trenujące siłowo na siłowni. Wśród kontuzji można wyróżnić między innymi: naderwania mięśni piersiowych większych, bóle stawów ramiennych, czy mięśni nadgrzebieniowych. Inna grupa sportowców wykorzystująca podczas gry kończyny górne może doznawać paraliżującego i promieniującego bólu w tzw. zespole łokcia tenisisty. Jest to choroba polegająca na schorzeniu mięśni prostowników nadgarstka i zapaleniu bocznego nadkłykcia kości ramiennej. Zwyrodnienie to według źródeł powstaje podczas skurczu ekscentrycznego przy zgiętym stawie łokciowym. Z kolei zespół cieśni nadgarstka może wystąpić u długotrwale trenujących rowerzystów. Powstawaniu tego schorzenia sprzyjają wibracje przenoszone na kierownicę roweru, a także rzadka zmiana pozycji rąk kolarzy w trakcie jazdy. Zespół ten objawia się mrowieniem, drętwieniem i dyskomfortem w obrębie kciuka, palca wskazującego oraz połowy palca serdecznego.

Nie tylko kończyny

Sportowcy narażeni są również na urazy w obrębie innych części ciała. Siłacze oprócz urazów w obrębie obręczy barkowej mogą skarżyć się na bóle pleców, co może wskazywać na schorzenia kręgosłupa. Nic dziwnego, zwłaszcza że to właśnie kręgosłup podczas podnoszenia ciężarów poddawany jest prawdziwym testom wytrzymałościowym. Innymi niebezpiecznymi kontuzjami, na które narażeni są szczególnie kolaże i piłkarze są urazy głowy.

W jaki sposób może pomóc farmaceuta?

Sportowcy decydujący się na doraźne leczenie, pomoc mogą uzyskać w aptece. Według źródeł leczenie niefarmakologiczne powinno stanowić podstawę kuracji w lekkich urazach (schorzeniach) tkanek miękkich. Takie postępowanie zyskało swój akronim OLUP, od pierwszych słów poszczególnych czynności zalecanych sportowcom po kontuzji, czyli odpoczynek, lód, ucisk i podniesienie. Pierwsza z nich ma przyśpieszać proces gojenia ran i zmniejszać przepływ krwi poprzez tkankę, zmniejszając tym samym obrzęk w jej obrębie. Okłady lodowe poleca się z kolei stosować na miejsca ocieplonej tkanki aż do zdrętwienia skóry. W tym przypadku warto używać zawiniętego w ręcznik zamrożonego groszku, gdyż dostosowuje się on niejako do kształtu stawu. W specjalne, żelowe kompresy można wyposażyć się również w aptece. Osoby z przebytymi urazami w obrębie nadgarstka czy stawów: skokowego, kolanowego łokciowego mogą się wyposażyć w aptece w specjalne opaski, bandaże elastyczne, mające na celu poprawę stabilizację danego stawu. Dzięki podniesieniu np. kontuzjowanej kończyny na poziom serca, możliwy jest odpływ płynów z miejsca urazu, co podobnie jak odpoczynek i okłady lodowe zmniejszają obrzęk w miejscach urazu.

Na silny ból

Jeśli jednak urazom towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości bólowe, to mogą one być leczone przy pomocy doraźnych leków przeciwbólowych. Według piśmiennictwa leki stosowane w leczeniu bólu tkanek miękkich nie różnią się od środków stosowanych w leczeniu bólu lędźwiowo-krzyżowego. Na dolegliwości bólowe w obrębie krzyża i tkanek miękkich, bez recepty można otrzymać paracetamol i leki z grupy NLPZ.

Paracetamol

Jest środkiem stosowanym doustnie. Uznawany za najbezpieczniejszy środek przeciwbólowy. Sam mechanizm jego działania nie został jeszcze dokładnie wyjaśniony. Jego stosowanie nie powinno być dłuższe niż 3 dni.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne

Stanowią grupę substancji o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Obecnie bez recepty dostępne są preparaty zawierające: ketoprofen, ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, deksketoprofen i diklofenak. Wszystkie wcześniej wymienione substancje są dostępne do stosowania doustnego w postaci tabletek. Z kolei ibuprofen, ketoprofen i diklofenak mogą być stosowane miejscowo w postaci żelu. W aptekach można spotkać się również z plastrami leczniczymi, zawierającymi ibuprofen czy diklofenak. W postaci aerozoli bez recepty dostępny jest ibuprofen i ketoprofen. Do najczęściej zgłaszanych przez pacjentów skutków ubocznych leków tej grupy stosowanych doustnie nalezą problemy ze strony układu pokarmowego, a leków stosowanych miejscowo niepożądane reakcje skórne.

 

 

Bibliografia:

 1. Opieka farmaceutyczna: objawy, rozpoznawanie i leczenie, Paul Rutter, Edra Urban & Partner, Wrocław 2018, wyd. 4
 2. Negatywne skutki aktywności fizycznej oraz uprawiania sportu, Renata Złotkowska i wsp., Hygeia Public Health 2015, 50(1):41-46
 3. Najczęstsze kontuzje wśród osób regularnie biegających, Agnieszka Mleczkowska i wsp., Ostry Dyżur 2016, tom 9, numer 4
 4. Zagrożenia urazami osób korzystających z usług oferowanych przez kluby fitness, Konrad Pałka, Przegląd Naukowo-Metodyczny, Edukacja dla Bezpieczeństwa nr 4, 255-261
 5. Urazy w kolarstwie – opis przypadku i przegląd piśmiennictwa, Grzegorz Ptaszkiewicz, Włodzimierz Majewski, Annales Acadamiae Medicae Stetinensis, 2010, 56, 3 55-65
 6. Łokieć tenisisty – przegląd wybranych metod fizykalnych, metod zaopatrzenia ortopedycznego i masażu, Joanna Simińska i wsp., Medicine, 2015, 5(2), 269-280
 7. Farmakodynamika – podręcznik dla studentów farmacji – tom 1 i 2 – Waldemar Janiec, PZWL
 8. https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/165580,skrecenie-stawu-skokowego
 9. https://www.ortopedio.pl/porady-ekspertow/rehabilitacja-pasma-biodrowo-piszczelowego-u-biegaczy/
 10. https://pdfs.semanticscholar.org/6500/27b11b0e3b6f99b5ff7a5620d49616917ce6.pdf
 11. https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/140129,zespol-ciesni-nadgarstka
REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

Logowanie / Rejestracja

Aby w pełni korzystać z serwisów grupy farmacja.net musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś farmaceutą, zaloguj się za pomocą swojego konta farmacja.net

Zarejestruj się

Wypełnij wymagane pola zamieszczone poniżej. Pamiętaj by podać poprawny adres email - na niego zostanie wysłany link potwierdzający, który umożliwi zakończenie rejestracji w serwisie.

Masz już konto na farmacja.net? Zaloguj się
Przypomnij hasło

Podaj adres email przypisany do konta, a my wyślemy do Ciebie link z przypomnieniem hasła.

Nie masz konta? Zarejestruj się Masz konto? Zaloguj się
Ustaw nowe hasło

Ustal swoje hasło ponownie.

Nie masz konta? Zarejestruj się Masz konto? Zaloguj się
Dane profilu

Uzupełnij dane, aby aktywować konto.

Link aktywacyjny

Rejestracja przebiegła pomyślnie. Na podany adres email został wysłany link weryfikacyjny, który umożliwi dokończenie rejestracji.

Niepoprawny hash weryfikacyjny

Wygląda na to, że hash weryfikacyjny jest niepoprawny. Proszę skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy

Szanowni Państwo,

Farmacja.net sp. z o. o. przetwarza Twoje dane osobowe zbierane w Internecie, w tym informacje zapisywane w plikach cookies, w celu personalizacji treści oraz reklamy, udostępniania funkcji mediów społecznościowych oraz analizowania ruchu w Internecie.

Kliknij „Zatwierdź i przejdź do serwisu”, aby wyrazić zgodę na korzystanie z technologii takich jak cookies i na przetwarzanie przez farmacja.net sp. z o .o. , Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych zbieranych w Internecie, takich jak adresy IP i identyfikatory plików cookie, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, szczegółowo opisanych w ustawieniach zaawansowanych.

Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach zaawansowanych.

Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. W polityce prywatności znajdziesz informacje jak zakomunikować nam Twoją wolę skorzystania z tych praw.

Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Instalowanie cookies itp. na Twoich urządzeniach i dostęp do tych plików.

Na naszych stronach internetowych używamy technologii, takich jak pliki cookie i podobne służących do zbierania i przetwarzania danych eksploatacyjnych w celu personalizowania udostępnianych treści i reklam oraza analizowania ruchu na naszych stronach. Te pliki cookie pomagają poprawić jakość treści reklamowych na stronach. Dzięki tym technologiom możemy zapiewnić Ci lepszą obsługę poprzez serwowanie reklam lepiej dopasowanych do Twoich preferencji.

Nasi zaufani partnerzy to:

Facebook Ireland Limited – prowadzenie kampani remarektingowych i mierzenie ich efektywności – Irlandia (EOG)

Google Ireland Limited (Google Adwords, DoubleClick Ad Exchange, DoubleClick for Publishers Small Business) – zarządzanie kampaniami reklamowymi, ich analiza i pomiary ruchu na stronach Serwisu – Irlandia (EOG)

Google Incorporated (Google Analytics, Google Cloud Platform, GSuit, Google Optimize, Google Tag Manager, Google Data Studio) – obsługa kampanii reklamowych, analizowanie ruchu na stronach Serwisu i obsługa poczty firmowej, analiza sposobu korzystania z Serwisu przez Użytkownika – USA (poza EOG)

Comvision sp. z o. o. – wysyłanie informacji marketingowych dotyczących Serwisu – Polska (EOG)

Benhauer sp. z o.o. – prowadzenie kampanii remarketingowych i mierzenie ich efektywności, e-mail Marketing – Polska (EOG)

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu aptekarz.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Ustawienia zaawansowane Wstecz
logo