REKLAMA
REKLAMA

Jaki lek przeciwbólowy działa najszybciej?

artykul_infografa.png

Szybkość działania leku przeciwbólowego jest jedną z istotniejszych informacji przy doborze leku. Pacjent z napięciowym bólem głowy będzie potrzebował leku szybko działającego, ale nie musi on działać długo. Pacjent z bólem stawów będzie raczej potrzebował leku który będzie działał długo. Szybkość działania nie jest już tak istotna.

REKLAMA
REKLAMA

W bólach ostrych, w których najważniejsze jest szybkie działanie analgetyczne, warto sięgnąć po paracetamol, ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy ze względu na ich szybki początek aktywności przeciwbólowej. Natomiast w przypadku bóli przewlekłych, w których pacjent oczekuje dlugotrwałej ulgi można wybrać preparaty o dłuższej aktywności, jak na przykład diklofenak, meloksykam, naproksen z dostępnych leków OTC, czy też piroksykam i wyższe dawki diklofenaku i meloksykamu dostępnych z przepisu lekarza.

Warto również zwracać uwagę na polecanie tych leków zgodnie z zasadami drabiny analgetycznej. Pomimo szybkiego początku działania, kodeina nie powinna być proponowana jako pierwsza, ponieważ słabe opioidy znajdują się na drugim szczeblu. Leczenie przeciwbólowe należy zacząć od paracetamolu lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych podanych w najmniejszych skutecznych dawkach. Dopiero po stwierdzeniu braku wystarczającej skuteczności analgetycznej można sięgnąć po leki z kolejnego szczebla, które są zwykle połączeniem paracetamolu lub NLPZ ze słabym opioidem, jakim jest kodeina czy też tramadol.

Opisane preparaty są dostępne również w różnych formach (nie tylko jako klasyczne tabletki), a zmiana postaci leku w tym przypadku będzie wpływała na ich uwalnianie, a tym samym szybkość oraz czas działania. Pacjentom z bólem ostrym można zaproponować lek działający szybko, który dodatkowo wybierzemy pod postacią np. kapsułki miękkiej czy też w formie rozpuszczalnej – gwarantują one szybsze uwolnienie, rozpuszczenie i przyswojenie substancji leczniczej. W bólach przewlekłych, leki o dłuższym profilu działania można dodatkowo zaproponować w formie o przedłużonym uwalnianiu np. tabletki powlekane lub kapsułki zawierające powlekane mikropeletki.

Lek

Szybkość działania

T max [h]

T 0,5 [h]

Długość działania

FLURBIPROFEN

12 minut

0,5-4

4-6

3,5 – 4 godzin

PARACETAMOL

15 minut

0,5-1

1,5-2,5

3 – 6

KWAS ACETYLOSALICYLOWY

15 – 30 minut

1

6

1 – 4 godziny

IBUPROFEN

15-30 minut

1-2

2

4 – 6 godzin

DIKLOFENAK

30 minut

1

2

8 godzin

KETOPROFEN

30 minut

0,5-2

1-4

6 godzin

NIMESULID

30 minut

5

2-5

4 – 6 godzin

NAPROKSEN

60 minut

1-2

12- 5

6 – 8 godzin

MELOKSYKAM

60 minut

5

15-20

20 godzin

CELEKOKSYB

60 minut

3

11

11 – 12 godzin

PIROKSYKAM

4 godziny

5

30-86

do 50 godzin

METAMIZOL

 

1,2-2

2,6–3,5

6–8 godzin

II Stopień drabiny analgetycznej

KODEINA 30 minut – 1 godzina 1-1,5 3 4- 6 godzin

TRAMADOL

60 minut

2 – 4

6,3 – 7,4

3 – 6 godzin

 

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]