REKLAMA
REKLAMA

Jak rozmawiać z pacjentką z podejrzeniem infekcji narządów płciowych?

Opis przypadku

Dwudziestosześcioletnia Anna Kłopotek obudziła się w nie najlepszym nastroju. Dość powiedzieć, że nie było to dobrowolne obudzenie – ze snu wybudziły ją nieprzyjemne dolegliwości, które znała aż za dobrze.

(fot. shutterstock)

Świąd okolic intymnych połączony z białymi, serowatymi upławami zwiastował to, czego zdolna programistka obawiała się najbardziej, czyli kolejną infekcję intymną. Wyłączy ją ona z regularnych ćwiczeń jogi (świąd bywał czasem nie do zniesienia) i aktywnego życia seksualnego na co najmniej kilka dni. Właśnie teraz, gdy w końcu miała więcej czasu dla swojego narzeczonego. Anna z frustracją udała się do łazienki, by nadać swoim podejrzeniom charakter pewności. Odpalając ekspres do kawy, wystukała gniewnie numer do ginekologa. Po wysłuchaniu przydługiej melodii, która wcale nie ukoiła jej nerwów, Anna dowiedziała się, że lekarz wyjechał na szkolenie, a najbliższy wolny termin znajdzie dla niej za dwa tygodnie. Kawa rozlała się po kuchennym blacie. „Fantastycznie” – wymruczała i widząc, jak bardzo jest już spóźniona, wybiegła w pośpiechu z domu. Anna nie jest przypadkiem odosobnionym Szacuje się, że blisko 75% kobiet w ciągu swojego życia doświadczy takich dolegliwości, a u 40–45% zdarzy się to więcej niż raz [1].

REKLAMA
REKLAMA

Wywiad farmaceutyczny

W drodze do pracy Anna zauważyła szyld znajomej apteki. Poszukując rozwiązania swojego problemu, postanowiła poradzić się farmaceuty. Miała jednak wiele wątpliwości:

Największą obawę stanowiła jednak sama rozmowa z farmaceutą – konieczność opisania krępujących objawów oraz obecność innych pacjentów w aptece.

Szczęśliwie dla Anny apteka okazała się pusta. Konfrontacja oko w oko z farmaceutą sprawiła jednak, że pacjentka nie potrafiła opisać swoich objawów, zamiast tego poprosiła o znany z reklamy wyrób medyczny. Oczekując na wydanie preparatu, Anna spytała, czy będzie on skuteczny. Farmaceuta wyczuł wahanie w głosie pacjentki i spróbował doprecyzować wywiad, zadając poniższe pytania:

 

Rozpoznanie

Skrępowana początkowo pacjentka była wdzięczna farmaceucie za podjęcie tematu i pytania mające na celu jak najlepiej określić jej dolegliwości. Przyznała, że co kilka miesięcy boryka się z nawracającymi białymi, serowatymi upławami pozbawionymi zapachu oraz silnym świądem okolic intymnych. Jest aktywna seksualnie, przyjmuje antykoncepcję hormonalną. Na razie nie planuje ciąży, nie karmi również piersią. Poza nawracającymi dolegliwościami okolic intymnych jest zadowolona ze swojego zdrowia, nie leczy się na żadne choroby przewlekłe, nie przyjmuje również leków. W dzieciństwie pojawiła się nasilona wysypka po antybiotyku, którego nazwy nie pamięta. Inne uczulenia neguje.

Wszystkie objawy, które wymieniła Anna, sugerują infekcję intymną. Niezależnie od czynnika etiopatogenetycznego infekcji pacjentki zgłaszają uciążliwe dolegliwości dotyczące: dyskomfortu, podrażnienia, świądu, pieczenia, bolesności sromu i przedsionka pochwy oraz upławów. Objawy te są potęgowane przez współżycie oraz mikcję. Rozpoznanie typu infekcji wyłącznie na podstawie obrazu klinicznego jest mało wiarygodne. U kobiet z objawowym zakażeniem pochwy i sromu wykazano, że najczęstszą przyczyną ich dolegliwości było zakażenie mieszane [2].

Postępowanie i zalecenia – rekomendacja farmaceuty

Aby skutecznie i szybko pozbyć się infekcji, Anna powinna wybrać lek o udowodnionym działaniu klinicznym oraz wysokiej skuteczności potwierdzonej w badaniach klinicznych. Wyroby medyczne mogą mieć działanie wspomagające w łagodzeniu objawów świądu, ale nigdy nie zastąpią leczenia przyczynowego. Zgodnie z zaleceniami towarzystw ginekologicznych lekami z wyboru w leczeniu takich zakażeń, szczególnie występujących nawrotowo, są leki azolowe. Gynoxin Optima zawiera 200 mg azotanu fentikonazolu, który ma szerokie działanie przeciwgrzybicze, a także przeciwbakteryjne (działa na bakterie Gram dodatnie) oraz przeciwpierwotniakowe (działa na rzęsistka pochwowego). Przyczyną nawrotowych infekcji pochwy bardzo często są zakażenia o etiologii mieszanej, co utrudnia ich leczenie [3, 4].

Dodatkową zaletą leku jest wygoda jego stosowania. Zamiast długiego leczenia, jak ma to miejsce w przypadku innych preparatów, kuracja Gynoxin Optima trwa tylko 3 dni  – każdego dnia stosuje się 1 kapsułkę dopochwową przed snem. Taki schemat leczenia znacznie zmniejsza ryzyko pomyłki czy przypadkowego pominięcia dawki leku, co mogłoby mieć wpływ na skuteczność terapii.

Nie zaleca się stosowania preparatu Gynoxin Optima jednocześnie z mechanicznymi środkami antykoncepcyjnymi zawierającymi lateks, na przykład prezerwatywami, ponieważ może to obniżyć ich skuteczność. Lek Gynoxin Optima nie ma wpływu na skuteczność antykoncepcji hormonalnej [3].

Już po pierwszej dawce pacjentka może odczuwać zmniejszenie dolegliwości, ale na ich całkowite ustąpienie trzeba będzie poczekać do zakończenia leczenia. Jeśli w wyniku infekcji doszło do dużego podrażnienia błony śluzowej pochwy, jeszcze przez kilka dni może pojawiać się delikatne pieczenie lub podrażnienie, które powinny stopniowo ustępować. Jeżeli po tym okresie objawy nie ustąpią lub pojawią się inne niepokojące dolegliwości, niezbędna jest konsultacja i pełne badanie ginekologiczne [3, 5].

GYN/2019-04/24

 

Bibliografia:

  1. Geller Ml., Nelson AL., Diagnosis and treatment of recurrent and persistent vaginitis. Womens Health Gynecology Edition. 2004; 4(3): 137–146.
  2. Tomaszewski J., Azotan fentikonazolu w leczeniu infekcji pochwy i sromu. Medycyna Faktów Vol. 7/Nr 3(24)/2014.
  3. Charakterystyka Produktu Leczniczego Gynoxin® Optima, 200 mg, kapsułka dopochwowa, miękka. Data zatwierdzenia: 17/07/2017.
  4. Stanowisko zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące etiopatogenezy i leczenia nawrotowej postaci drożdżakowego zapalenia pochwy i sromu. Ginekol. Pol. 2011; 82: 869–873.
  5. Watson M., Grimshaw J., Bond C. et al., Oral versus intra-vaginal imidazole and triazole anti-fungal agents for the treatment on uncomplicated vulvovaginal candidiasis (thrush): a systematic review. BJOG. 2002; 109: 85–95.

 

Nazwa produktu leczniczego: Gynoxin Optima, 200 mg, kapsułka dopochwowa, miękka. Nazwa powszechnie stosowana: azotan fentikonazolu (Fenticonazoli nitras). Skład jakościowy i ilościowy: 1 kapsułka dopochwowa, miękka zawiera 200 mg azotanu fentikonazolu (Fenticonazoli nitras). Substancje pomocnicze o znanym działaniu: etylu parahydroksybenzoesan (E 215), propylu parahydroksybenzoesan sodowy (E 217). Postać farmaceutyczna: kapsułka dopochwowa, miękka. Wskazania do stosowania: drożdżyca błon śluzowych narządów płciowych (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy, upławy). Dawkowanie i sposób podawania: 1 kapsułka dopochwowa, miękka raz na dobę przez 3 dni. Aplikować głęboko do pochwy wieczorem przed snem. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania: podczas aplikacji fentikonazolu na zmiany chorobowe lub podczas wprowadzania do pochwy może wystąpić łagodne, przemijające uczucie pieczenia. Produkt leczniczy należy odstawić i ustalić dalsze leczenie w przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości lub oporności mikroorganizmów na leczenie. Produkt leczniczy Gynoxin Optima zawiera etylu parahydroksybenzoesan i propylu parahydroksybenzoesan sodowy, które mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Kapsułek dopochwowych miękkich nie należy stosować jednocześnie z mechanicznymi środkami antykoncepcyjnymi. Gynoxin Optima nie jest zalecany do stosowania w czasie ciąży i laktacji. Działania niepożądane: fentikonazol słabo się wchłania przy stosowaniu na zdrową skórę/błonę śluzową i występowanie ogólnoustrojowych działań niepożądanych jest mało prawdopodobne, jeśli Gynoxin Optima jest stosowany zgodnie z zaleceniami. Długotrwałe stosowanie miejscowe produktu leczniczego może spowodować nadwrażliwość. Działania niepożądane zestawiono według układów i narządów zgodnie z terminologią MedDRA i według częstości: zaburzenia układu rozrodczego i piersi – uczucie pieczenia sromu i pochwy (częstość: bardzo rzadko); zaburzenia skóry i tkanki podskórnej – wysypka rumieniowa (częstość: bardzo rzadko). Podmiot odpowiedzialny: Recordati Industria Chimica e Farmaceutica S.p.A., Via Civitali 1, 20148 Mediolan, Włochy. Numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu i nazwa organu, który je wydał: 8432, minister zdrowia. Kategoria dostępności: Produkty lecznicze wydawane bez przepisu lekarza — OTC.

 

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

19 komentarzy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

Ale chyba młode pacjentki coraz rzadziej czuja się skrępowane przed farmaceuta mężczyzna zauważyłam. Czasem to dla nich bez różnicy.
W większości przypadków nie są skrępowane, takie moje obserwacje
moim zdaniem teraz młode pokolenie to raczej nigdy i nigdzie nie czuje skrępowania
Raczej nie odczułem żeby się krępowały mówiąc o tych dolegliwościach.
Młode nie. Mówią otwarcie. Starsze się krępują bardzo.
Czasem aż za bardzo otwarcie bym powiedziała ;)
Dlaczego? Mają problem więc nie widzę powodu by im nie pomóc. A dzięki temu dostajemy komplet informacji niezbędnych do właściwej pomocy.
nie zapomnę jak świeżo po stażu, w mojej pierwszej pracy pacjentka przyszła z wkładką higieniczną by pokazać mi kolor upławów .......wnioski nasuwają się same
może się krępują i starsi ale zwykle półsłówkami jakoś dają radę wyjaśnić zaistniały problem
Generalnie u starszych to raczej nie infekcja, tylko brak hormonów.
Rzeczywiście często się o tym zapomina, a w różnym wieku ten poziom potrafi być naprawdę różny
A ja mam wrażenie, że starsze kobiety nie mają problemów z rozmawianiem na temat infekcji intymnych, problem jest z paniami w średnim wieku.
W punkt, u starszych kobiet problem jest spowodowany zmianami w gospodarce hormonalnej.
wydaje mi się, że mimo wszystko coraz więcej jest świadomych pacjentów, którzy juz nie boją się mówić o swoich problemach
nawet zakup sildenafilu jest już jakby mniej wstydliwy
a starsze kobiety zdecydowanie częściej sięgają chociazby po nawilżające żele i globulki
O które z nich proszą częściej? Globulki czy żel?

Szanowni Państwo,

Farmacja.net sp. z o. o. przetwarza Twoje dane osobowe zbierane w Internecie, w tym informacje zapisywane w plikach cookies, w celu personalizacji treści oraz reklamy, udostępniania funkcji mediów społecznościowych oraz analizowania ruchu w Internecie.

Kliknij „Zatwierdź i przejdź do serwisu”, aby wyrazić zgodę na korzystanie z technologii takich jak cookies i na przetwarzanie przez farmacja.net sp. z o .o. , Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych zbieranych w Internecie, takich jak adresy IP i identyfikatory plików cookie, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, szczegółowo opisanych w ustawieniach zaawansowanych.

Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach zaawansowanych.

Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. W polityce prywatności znajdziesz informacje jak zakomunikować nam Twoją wolę skorzystania z tych praw.

Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Instalowanie cookies itp. na Twoich urządzeniach i dostęp do tych plików.

Na naszych stronach internetowych używamy technologii, takich jak pliki cookie i podobne służących do zbierania i przetwarzania danych eksploatacyjnych w celu personalizowania udostępnianych treści i reklam oraza analizowania ruchu na naszych stronach. Te pliki cookie pomagają poprawić jakość treści reklamowych na stronach. Dzięki tym technologiom możemy zapiewnić Ci lepszą obsługę poprzez serwowanie reklam lepiej dopasowanych do Twoich preferencji.

Nasi zaufani partnerzy to:

Facebook Ireland Limited – prowadzenie kampani remarektingowych i mierzenie ich efektywności – Irlandia (EOG)

Google Ireland Limited (Google Adwords, DoubleClick Ad Exchange, DoubleClick for Publishers Small Business) – zarządzanie kampaniami reklamowymi, ich analiza i pomiary ruchu na stronach Serwisu – Irlandia (EOG)

Google Incorporated (Google Analytics, Google Cloud Platform, GSuit, Google Optimize, Google Tag Manager, Google Data Studio) – obsługa kampanii reklamowych, analizowanie ruchu na stronach Serwisu i obsługa poczty firmowej, analiza sposobu korzystania z Serwisu przez Użytkownika – USA (poza EOG)

Comvision sp. z o. o. – wysyłanie informacji marketingowych dotyczących Serwisu – Polska (EOG)

Benhauer sp. z o.o. – prowadzenie kampanii remarketingowych i mierzenie ich efektywności, e-mail Marketing – Polska (EOG)

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu aptekarz.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Ustawienia zaawansowane Wstecz
logo