REKLAMA
REKLAMA

Jak określić bezpieczeństwo stosowania leków w czasie laktacji? – wstęp

shutterstock_535327345_1.jpg

Kwestia stosowania leków przez kobiety w czasie laktacji jest kwestią bardzo trudną, kłopotliwą, kontrowersyjną i problemową. Często jest również kwestią nieznaną, a co za tym idzie, kwestią, której wszyscy się boją.Również i my farmaceuci.

 

REKLAMA
REKLAMA

W efekcie jeżeli przy okienku pojawia się mama karmiąca (która musi/chce stosować jakiś lek) wolimy odmówić wydania tego leku lub zalecić odstawienie dziecka od piersi. A niepotrzebnie, bowiem tylko niewielka ilość substancji leczniczych jest bezwzględnie przeciwwskazana w czasie laktacji a większość z nich może być bezpiecznie stosowana, oczywiście wtedy, kiedy jest to konieczne, kiedy jest to skonsultowane z lekarzem, we właściwych rekomendowanych dawkach i przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności.

Żeby spokojnie wydać lek mamie karmiącej, konieczne jest dokładne przeanalizowanie bezpieczeństwa stosowania leku w czasie laktacji. Aby właściwie określić to bezpieczeństwo należy przeanalizować następujące kwestie:

  • wpływ substancji leczniczej na zdrowie mamy
  • wpływ substancji leczniczej na proces laktacji (zajrzyj Wpływ substancji leczniczych na proces laktacji)
  • wpływ substancji leczniczej na zdrowie dziecka karmionego piersią
  • fakt i stopień przenikania do mleka mamy

Dopiero analiza tych wszystkich powyższych kwestii pozwala określić czy lek może być stosowany w czasie laktacji i jeżeli tak to przy zachowaniu jakich zasad bezpieczeństwa.

 

Artykuły powstały dzięki:
www.farmaceuta-radzi.pl

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]