REKLAMA

Itrakonazol i dna moczanowa – przegląd lekowy 47

Wczesnym popołudniem aptekę odwiedził pan Stefan. Odkąd zaczął leczyć nadciśnienie tętnicze i hipercholesterolemię regularnie realizuje recepty. Tym razem przyszedł po silny lek przeciwbólowy, w związku z atakiem dny moczanowej, próbuje też przekonać cię, żebyś sprzedała mu bez recepty allopurinol.

(fot. shutterstock)

Płeć Mężczyzna
Wiek 50 lat
Wzrost 185 cm
Waga 99 kg
Choroby przewlekłe Nadciśnienie tętnicze
Hipercholesterolemia
Dna moczanowa
Grzybica paznokci

 

REKLAMA
REKLAMA

Na koniec wizyty narzeka, że od kilku dni czuje się senny i zmęczony – pyta, który preparat witaminowy mogłabyś mu polecić. Przy okazji mierzy sobie ciśnienie tętnicze. Aparat pokazuje 106/76 mmHg. Zaniepokojona objawami umawiasz się z panem Stefanem na przegląd lekowy. 

Leki

Lek Dawkowanie
perindopril 10mg + amlodypina 5mg 1-0-0
Atorvastatyna 20 mg 0-0-1
Allopurinol 100 mg 1-0-1
Itrakonazol 2-0-2 (7 dni)

 

Wywiad

Pacjent leczy nadciśnienie tętnicze i hipercholesterolemię od 5 lat. Od roku lekarz nie zmieniał nic w jego leczeniu, gdyż był zadowolony z efektów. Pan Stefan czuł się dobrze i stosował się do zaleceń lekarza. Ciśnienia tętniczego nie mierzył od 5 dni.

Około 2 lata temu pojawił się u niego pierwszy atak dny moczanowej. Dopiero po kilku dniach wybrał się do lekarza rodzinnego, który postawił diagnozę. Pan Stefan otrzymał wtedy do stałego stosowania allopurinol oraz zalecenie zmiany diety. Niestety do ostatniego się nie zastosował, gdyż za bardzo lubi jeść mięso, a flaczki i wątróbkę wręcz uwielbia. Ciężko mu także zrezygnować z piwa wypijanego w czasie oglądania meczu.

Epizody dny moczanowej zdarzały się nie częściej niż 2 razy w roku. W trakcie któregoś z nich otrzymał od lekarza kolchicynę w celu złagodzenia ataku. Nie zużył wtedy całego opakowania leku.

W czasie ostatniej wizyty u lekarza pierwszego kontaktu zapomniał poprosić o nową receptę na allopurinol i ostatnią tabletkę zażył jakieś 2 tygodnie temu. Efektem tego, jest atak dny moczanowej, który zaczął się wczoraj. Pan Stefan zaczął sam stosować kolchicynę, miał też kilka tabletek ketoprofenu, jednak i on się skończył. Stąd prośba chorego o lek przeciwbólowy i możliwość wydania allopurinolu bez recepty.

3 dni temu pan Stefan był u dermatologa w związku z problemami z paznokciami. Specjalista stwierdził u niego grzybicę paznokci i zalecił terapię pulsową itrakonazolem.

Od  momentu rozpoczęcia leczenia dermatologicznego pacjent odczuwa zmęczenie i senność. Pojawił się także obrzęk palucha i silny ból.

Problemy lekowe

 

Problem Przyczyna Interwencja Rzeczywisty/ Potencjalny
Nieskuteczna terapia dny moczanowej Brak stosowania allopurynolu, niewłaściwa dieta Edukacja pacjenta Rzeczywisty
Działania niepożądane leku kolchicyna Interakcja kolchicyna – itrakonazol Odstawienie itrakonazolu i konsultacja z dermatologiem Potencjalny
Działanie niepożądane amlodypiny – nadmierne obniżenie ciśnienia tętniczego krwi Interakcja – itrakonazol – amlodypina Odstawienie itrakonazolu i wizyta u lekarza dermatologa Rzeczywisty
Działanie niepożądane atorwastatyny – ryzyko rabdomiolizy Interakcja itrakonazol – atorwastatyna Odstawienie itrakonazolu i wizyta u lekarza dermatologa Potencjalny

 

Komentarz

Wyedukowani pacjenci mogą sami zadecydować o podaniu kolchicyny [1], więc zasadniczo pan Stefan nie zrobił błędu stosując tę substancję samodzielnie. Ponadto należy zaproponować panu Stefanowi silny lek z grupy NLPZ. W przypadku ataku dny moczanowej są to leki pierwszego rzutu, ale stosowanie ich powinno być krótkie, aby zapobiec pojawieniu się działań niepożądanych ze strony układu sercowo – naczyniowego.

Problem ze stosowaniem kolchicyny leży w jej interakcji z lekiem przeciwgrzybicznym – itrakonazolem, który jest inhibitorem enzymów cytochromu P450 CYP3A4, metabolizującym kolchicynę. Efektem tego może być wzrost stężenia tej substancji we krwi i ryzyko działań niepożądanych, a te mogą być bardzo poważne (miopatie, neuropatie, niewydolność wielu narządów – kolchicyna jest cytostatykiem). W związku z tym, należy zasugerować odstawienie itrakonazolu.

Głównym źródłem problemów pana Stefana jest przerwanie stosowania allopurynolu i niewłaściwa dieta. W efekcie pojawił się obrzęk palucha i silny ból. Rozwiązaniem tego problemu jest odpowiednia edukacja pacjenta w kwestii diety i sugestia niezwłocznej wizyty u lekarza.

Zaprzestanie leczenia przeciwgrzybiczego jest również o tyle istotne, że itrakonazol wszedł w interakcję z amlodypiną i nadmiernie obniżył ciśnienie tętnicze krwi. To dlatego pan Stefan czuje się ospały i zmęczony.

Kolejnym argumentem za zmianą itrakonazolu jest jego interakcja z atorwastatyną, która może doprowadzić do wzrostu stężenia statyn we krwi, czego efektem może być rabdomioliza i ostra niewydolność nerek. I tym razem jest to kwestia inhibicji enzymów cytochromu P450.

Grzybica paznokci nie jest schorzeniem zagrażającym życiu i istnieją bezpieczne alternatywy dla zastosowanego w tym wypadku leku (choć nie tak skuteczne – mam na myśli leczenie miejscowe). Jeśli jednak jest konieczne zastosowanie  leczenia ogólnoustrojowego należy rozważyć podanie leku, który nie wchodzi w interakcje z lekami pacjenta.

 

Czego unikać w dnie moczanowej?

Trzeba uważać przy hiperurykemii na:

 • mięso – szczególnie podroby
 • przetwory mięsne
 • buliony
 • część owoców morza i ryb
 • duże ilości owoców
 • soki owocowe
 • piwo oraz inne rodzaje alkoholu
 • miód
 • fruktozę

Ważne też jest picie dużej ilości wody, nawet do 3-4 litrów dziennie [3].

 

Bibliografia

 1. https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.16.15.
 2. Jalava KM, Olkkola KT, Neuvonen PJ „Itraconazole greatly increases plasma concentrations and effects of felodipine.” Clin Pharmacol Ther 61 (1997): 410-5
 3. Caraco Y, Putterman C, Rahamimov R, Ben-Chetrit E „Acute colchicine intoxication: possible role of erythromycin administration.” J Rheumatol 19 (1992): 494-6
 4. https://www.drugs.com/interactions-check.php?drug_list=1406-0,172-0,728-0,276-0,133-0&types[]=major&types[]=minor&types[]=moderate&types[]=food&types[]=therapeutic_duplication&professional=1
 5. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/lista/79246,dieta-zalecana-chorym-na-dne-moczanowa

 

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]