Aptekarz.pl > Farmakoterapia > Interakcje leków > Interakcje leków z witaminami

Interakcje leków z witaminami

22-03-2024 09:11:45

Rosnąca popularność i ilość preparatów witaminowych i witaminowo-mineralnych na polskim rynku, może sprzyjać występowaniu interakcji leków stosowanych przewlekle z witaminami. Problem ten może być poważny, ze względu na łatwą dostępność preparatów witaminowych, do kupienia których nie jest potrzebna recepta lekarska. Witaminy i minerały mogą być nadużywane, ze względu na dużą ilość złożonych produktów, które zawierają […]

Interakcje leków z witaminami [fot. Shutterstock]

Rosnąca popularność i ilość preparatów witaminowych i witaminowo-mineralnych na polskim rynku, może sprzyjać występowaniu interakcji leków stosowanych przewlekle z witaminami. Problem ten może być poważny, ze względu na łatwą dostępność preparatów witaminowych, do kupienia których nie jest potrzebna recepta lekarska.

Witaminy i minerały mogą być nadużywane, ze względu na dużą ilość złożonych produktów, które zawierają te składniki. Pacjent może nie zdawać sobie sprawy, że zażywane przez niego „witaminy na wzmocnienie”, mogą pogorszyć jego terapię. Poniższy artykuł przedstawia popularne interakcje między lekami a witaminami. 

Witamina C

Stosowanie witaminy C podczas terapii furaginą stało się bardzo popularne. Utarło się przekonanie, że zakwaszanie moczu witaminą C jest korzystne dla terapii zapalenia układu moczowego. W rzeczywistości jednak, furagina wykazuje działanie terapeutyczne w fizjologicznych wartościach pH moczu a podawanie witaminy C nie wpływa istotnie na zakwaszenie moczu. 

Ponadto, stosowanie witaminy C w dużych dawkach może sprzyjać powstawaniu kamieni nerkowych. Okazuje się więc, że przyjmowanie witaminy C w trakcie terapii nie ma większego sensu, ponieważ nie poprawia to w sposób klinicznie istotny leczenia, a wiąże się z ryzykiem działań niepożądanych. 

Witamina B6

Przyjmowanie witaminy B6 (pirydoksyny) z lekami z grupy barbituranów (leki uspokajające lub przeciwdrgawkowe) może wiązać się z obniżeniem skuteczności terapeutycznej. Podobnie w przypadku przyjmowania lewodopy w leczeniu Choroby Parkinsona. 

Z kolei pirydoksyna może być antidotum w przypadku zatrucia lekiem przeciwgruźliczym – izoniazydem. Warto pamiętać, że przyjmowanie tego leku wiąże się z obniżeniem wartości witaminy B6 w organizmie i należy wówczas przyjmować większe jej dawki aby uniknąć niedoborów.

Witamina K

Czynniki krzepnięcia do aktywacji potrzebują witaminy K. Jeśli pacjent przyjmuje doustne leki przeciwzakrzepowe (acenokumarol, warfaryna) dochodzi do zahamowania wątrobowej produkcji czynników krzepnięcia II, VII, IX, X. 

Zarówno witamina K, jak i doustne leki przeciwkrzepliwe, wpływają na współczynnik INR (International Normalized Ratio). Przy czym, witamina K obniża wartość INR, natomiast leki przeciwkrzepliwe go obniżają. 

Pacjent przyjmujący acenokumarol lub warfarynę powinien zadbać o w miarę stały poziom witaminy K przyjmowanej doustnie i dobranie dawki leku do aktualnej potrzeby.

Jeśli jednak pacjent nagle zwiększy ilość spożywanej witaminy K w żywieniu lub suplementach diety (np. popularnym połączeniu witaminy D z K), dojdzie do obniżenia skuteczności preparatów przeciwkrzepliwych.

Przypomnijmy, że do produktów bogatych w witaminę K zaliczamy zielone warzywa a także w jagodach, figach, serach żółtych i jajach. 

Witamina E

Jednoczesne przyjmowanie witaminy E oraz przeciwgrzybiczej gryzeofulwiny sprawia, że lek jest wolniej metabolizowany. Tym samym rośnie jego stężenie we krwi i ryzyko wystąpienia działań niepożądanych – głównie zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Może dojść również do zmian w wynikach krwi, uszkodzenia wątroby i nerek albo objawów neurologicznych. 

Autor: mgr farm. Anna Janaszkiewicz

Źródła:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7287481/

https://www.ptfarm.pl/download/?file=File%2FFarmacja+Polska%2F2019%2F9%2F07_SZ_Witaminy_i_mineraly.pdf

https://ptfarm.pl/pub/File/bromatologia_2009/bromatologia_3_2009/BR3%20s.%201036-1040.pdf

Bojarowicz H., Dźwigulska P. Suplementy diety. Część III. Interakcje suplementów diety z lekami, Hygeia Public health 2012, 47(4):442-447

Artykuł sponsorowany

Czy wiesz, że stres egzaminacyjny jest udowodniony naukowo?

W literaturze fachowej nie trudno znaleźć publikacje potwierdzające istnienie pojęcia stresu egzaminacyjnego [2]. Tzw. lęk testowy to poczucie strachu i niepewności, które towarzyszy osobom mającym przed sobą w najbliższym czasie jakikolwiek egzamin lub sprawdzian [2]. To właśnie egzaminy należą do najbardziej stresujących wydarzeń, związanych z edukacją czy też późniejszym doszkalaniem się w życiu dorosłym [3,4]. […]

Lęk egzaminacyjny wpływa na koncentrację i znacząco utrudnia przygotowanie się do egzaminu (fot. Shutterstock)
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Pozostało jeszcze 7017 znaków do końca artykułu. Jeśli chcesz zapoznać się z całym za darmo - zaloguj się jako farmaceuta
za pomocą swojego konta w farmacja.net.

Przed nami zmiana czasu – jak skutecznie wesprzeć organizm?

Okazuje się bowiem, że zmiana czasu dwa razy w roku wpływa na nasz stan zdrowia. Aby zaadaptować się do nowego czasu, nie wystarczy tylko położyć się godzinę wcześniej do łóżka albo – w przypadku zmiany czasu na jesienno-zimowy – godzinę później. Badacze wskazują, że nasz organizm potrzebuje około tygodnia, aby przyzwyczaił się do tych zmian, […]

Przed nami zmiana czasu - jak skutecznie wesprzeć organizm? (fot. shutterstock.com)
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Pozostało jeszcze 5396 znaków do końca artykułu. Jeśli chcesz zapoznać się z całym za darmo - zaloguj się jako farmaceuta
za pomocą swojego konta w farmacja.net.