REKLAMA

Ibuprofen w czasie karmienia piersią

Mama karmi dziecko piersią

Powszechnie wiadomo, że paracetamol jest bezpieczny w czasie karmienia piersią. Czy to jedyny lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy jaki kobieta może wtedy stosować?  Czy ibuprofen może zaszkodzić jej lub dziecku?

Czy ibuprofen jest bezpieczny w czasie karmienia piersią?
Ibuprofen zaliczany jest do kategorii L1 – leków najbezpieczniejszych w czasie laktacji (wg Kategorii Ryzyka Laktacyjnego Prof. Hale’a). Do tej kategorii zaliczane:
  • substancje lecznicze, które były przyjmowane podczas laktacji przez dużą liczbę matek i nie zaobserwowano żadnego negatywnego ich wpływu na karmione piersią dzieci
  • substancje lecznicze, dla których przeprowadzono badania kontrolowane wśród matek karmiących piersią, i dla których te badania wykazały brak ryzyka wpływu na zdrowie dziecka ani odległego działania szkodliwego
  • substancje lecznicze, niedostępne drogą doustną dla dziecka
  • Substancje lecznicze zaliczane do kategorii L1 określane są jako zgodne z karmieniem piersią.
Co więcej rekomendacje dotyczące stosowania leków w okresie laktacji Prof. Briggs’a, Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określają ibuprofen jako kompatybilny z karmieniem piersią. 
Ponadto e-lactancia.org uznaje ibuprofen za zgodny z karmieniem piersią, którego stosowanie stanowi niewielkie ryzyko dla dziecka karmionego piersią i dla procesu laktacji.
Wg dostępnych danych ibuprofen nie wpływa na proces laktacji.
Ibuprofen w niewielkim stopniu może przenikać do mleka matki. Dostępne źródła podają, że ilość jaka może przenikać do mleka mamy to mniej niż 0,6% dawki leku przyjętej przez mamę. Uznaje się, że ilość ta jest zbyt mała, aby mogła wywołać działania niepożądane u dziecka karmionego piersią. Co istotne dotychczas nie zarejestrowano niekorzystnego wpływu ibuprofenu, przyjmowanego przez mamę, na zdrowie dziecka. Warte zaznaczenie jest również fakt, że leki zawierające ibuprofen, są powszechnie stosowane wśród dzieci – co też pośrednio świadczy o bezpieczeństwie stosowania ibuprofenu w czasie laktacji.
Ponadto dla ibuprofenu wartość Względnej Dawki dla Niemowlęcia (RID) wynosi 0,1- 0,7%. Jest to wartość, wyrażana w procentach i jest to ilość leku, jaką otrzymuje dziecko wraz z mlekiem mamy (w przeliczeniu na kg m.c), w przeliczeniu na dawkę leku, jaką przyjmuje mama, w przeliczeniu na jej masę ciała. Uznaje się, że lek jest bezpieczny, jeżeli wartość ta jest mniejsza niż 10% – im mniejsza tym lepiej.

Podsumowując

Ibuprofen jest lekiem pierwszego wyboru (łącznie z paracetamolem) w przypadku gorączki lub bólu u kobiety w okresie laktacji. 

REKLAMA
REKLAMA

Bibliografia

  1. Frieske K., Morike K., Neumann G., Windorfer A., Leki w ciąży i laktacji, MedPharm Polska, 2014
  2. Gerald G Briggs, Drugs in Pregnancy and Lactation, Lippincott Williams and Wilkins, 2014
  3. Koren G, Florescu A, Costei AM, Boskovic R, Moretti ME. Nonsteroidal antiinflammatory drugs during third trimester and the risk of premature closure of the ductus arteriosus: a meta-analysis. Ann Pharmacother 2006;40(5):824-829.
  4. Richard K. Miller, Paul W. J. Peters, Christof Schaefer,Drugs During Pregnancy and Lactation – Treatment Options and Risk Assessment, Academic Press Inc, 2014
  5. Hale T.W., Rowe H.E., Medications and Mothers’ Milk, Springer Co. wydanie 17, 2016
REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]