REKLAMA

Ibuprofen w czasie ciąży

Ciężarna kobieta leży na łóżku z bólem głowy.

Leki zawierające ibuprofen są jednymi z najczęściej kupowanych i przyjmowanych leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych. Ale czy mogą być bezpiecznie stosowane w czasie ciąży?

Czy ibuprofen może być bezpiecznie stosowany w ciąży?

REKLAMA
REKLAMA

Ibuprofen zaliczany był do kategorii B wg FDA w I i w II trymestrze ciąży. Do tej kategorii były zaliczane substancje lecznicze, dla których w badaniach przedklinicznych na zwierzętach nie wykazano ryzyka szkodliwego wpływu na płód ale nie przeprowadzono badań klinicznych u kobiet w ciąży i nie potwierdzono tego. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami FDA, kategorie A, B, C, D i X, powinny być wycofywane, a o bezpieczeństwie stosowania danej substancji leczniczej w czasie ciąży powinny informować dokładne dane i analiza dotychczasowych badań i doniesień naukowych na ten temat (takie informacje powinny być umieszczane na ulotkach dołączonych do opakowań leków).

Dotychczas wykazano, że niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą zaburzać proces implantacji. Ponadto mogą powodować wzrost ryzyka poronienia w I trymestrze ciąży. To ryzyko jest większe w przypadku długotrwałego (>1 tydzień) stosowania ibuprofenu w okresie koncepcyjnym. Co więcej niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą wykazywać zwiększone działanie teratogenne. Co prawda brak jest spójnych i jednoznacznych dowodów na ten temat ale zaleca się unikanie stosowania ibuprofenu w I trymestrze ciąży.

Stosowanie ibuprofenu w II trymestrze ciąży jest bezpieczne w dawce do 600 mg/dobę – jako granicę różne źródła podają 28 lub 30 tydzień ciąży. 
W III trymestrze ciąży nie należy podawać ibuprofenu (i innych NLPZ), ponieważ mogą one przedłużać okres porodu, zmniejszać ilość płynu owodniowego, zwiększać ryzyko przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego (przewodu Bottala) oraz powodować nadciśnienie płucne. Co więcej wykazano, że ibuprofen zwiększa ryzyko wytrzewienia wrodzonego. W związku z tym, w III trymestrze, ibuprofen zaliczany był do kategorii D (wg FDA), czyli do grupy, do której zaliczane były substancje lecznicze, dla których wykazano ryzyko szkodliwego działania związków na płód. Substancje te mogą być stosowane w stanach zagrożenia życia matki, jeżeli inne bezpieczniejsze leki nie mogą być podane lub są nieskuteczne.

Bibliografia

  1. Frieske K., Morike K., Neumann G., Windorfer A., Leki w ciąży i laktacji, MedPharm Polska, 2014
  2. Gerald G Briggs, Drugs in Pregnancy and Lactation, Lippincott Williams and Wilkins, 2014
  3. Koren G, Florescu A, Costei AM, Boskovic R, Moretti ME. Nonsteroidal antiinflammatory drugs during third trimester and the risk of premature closure of the ductus arteriosus: a meta-analysis. Ann Pharmacother 2006;40(5):824-829.
  4. Richard K. Miller, Paul W. J. Peters, Christof Schaefer,Drugs During Pregnancy and Lactation – Treatment Options and Risk Assessment, Academic Press Inc, 2014
  5. Hale T.W., Rowe H.E., Medications and Mothers’ Milk, Springer Co. wydanie 17, 2016
REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]