REKLAMA
REKLAMA

Gluten – kto powinien z niego zrezygnować?

Gluten stanowi mieszaninę białek roślinnych gluteniny i gliadyny, występujących w nasionach pszenicy, żyta i jęczmienia. Gliadyna odznacza się dużą lepkością, natomiast cechą gluteniny jest elastyczność. Obie frakcje zlokalizowane są w bielmie w podobnych ilościach. Gluten utrzymuje odpowiednią konsystencję ciasta podczas fermentacji i wypieku. Jest również dobrym nośnikiem aromatów, przez co często stanowi dodatek do żywności. Mimo, że jest spożywany przez ludzi od tysiącleci w ostatnim czasie pojawiło się coraz więcej kontrowersji z nim związanych.

Choroby glutenozależne

Częstość występowania zaburzeń związanych z nieprawidłową tolerancją glutenu znacznie wzrosła w ostatnim dziesięcioleciu. Niestety jest to również przyczyną coraz częstszego przechodzenia na dietę bezglutenową.

REKLAMA
REKLAMA

Nie ma dowodów naukowych, które sugerowałyby, że jest ona częścią zdrowego stylu życia lub może pomóc w leczeniu nadwagi i otyłości. Powinna  być stosowana jedynie w uzasadnionych przypadkach, do których należą choroby glutenozależne. Wyróżnia się następujące rodzaje schorzeń będących wynikiem niepożądanej reakcji organizmu na gluten:

 • celiakia,
 • alergia na gluten,
 • nadwrażliwość na gluten,
 • Choroba Dühringa.

 

Celiakia

Jest chorobą trzewną dotykającą około 1-3 % populacji. Ma podłoże autoimmunologiczne, występuje u osób z predyspozycją genetyczną (obecność antygenów HLA-DQ2 lub -DQ8). U chorych gluten powoduje wytwarzanie swoistych przeciwciał, powstanie reakcji zapalnej, prowadzącej do zaniku kosmków jelitowych. Skutkuje to zaburzonym wchłanianiem, niedożywieniem i niedoborem składników odżywczych w organizmie.

Jedyną skuteczną metodą leczenia celiakii jest stosowanie diety bezglutenowej, jednak nie należy przechodzić na nią przed diagnozą lekarską. Może to zafałszować wyniki badań dodatkowych i utrudnić rozpoznanie lub wykluczenie choroby.

 

Alergia na gluten

Celiakia i alergia na gluten nie są synonimami a dwoma odrębnymi schorzeniami, które mieszczą się w pojęciu nietolerancji pokarmowych. Mimo, że podstawą leczenia w obu przypadkach jest dieta bezglutenowa, to ich rozróżnienie jest ważne dla długoterminowej terapii. W tym celu oznacza się poziom przeciwciał przeciwko endomyzjum mięśni gładkich (IgAEmA) lub tranglutaminazie tkankowej (tTG), które nie występują w alergii na gluten. W przypadku tej choroby podstawą leczenia również jest ścisła dieta bezglutenowa.

 

Nadwrażliwość na gluten

Gluten jest szkodliwy nie tylko dla osób z celiakią i alergią, ponieważ wielu pacjentów zgłaszających niepokojące objawy nie ma we krwi charakterystycznych dla celiakii przeciwciał (tTG i EmA). Nie wykrywa się u nich również patologicznych zmian w śluzówce jelita, a całkowity poziom IgE pozostaje w normie, co świadczy o tym, że nie mają również alergii na pszenicę. Natomiast u połowy tych chorych stwierdza się obecność przeciwciał AGA (przeciwciała antygliadynowe).

Do najczęstszych objawów nadwrażliwości należą: ból brzucha, ból głowy, wysypka, uczucie ciągłego zmęczenia, biegunka, wzdęcia, zaparcia. Pojawiają się zwykle w ciągu kilku dni lub godzin po spożyciu żywności zawierającej gluten.

 

Choroba Dühringa

W tej chorobie tak jak w celiakii stwierdza się obecność tych samych markerów serologicznych – przeciwciał IgAEmA. Objawia się występowaniem często bardzo swędzących skórnych zmian wielopostaciowych – pęcherzyków, grudek, rumienia. Około 10 % pacjentów zgłasza również objawy ze strony przewodu pokarmowego, spowodowane zanikiem kosmków jelita cienkiego.

Leczenie potwierdzonej choroby Dühringa opiera się na ścisłej diecie bezglutenowej oraz ograniczeniu spożycia jodu. Zmiany skórne ustępują samoistnie po minimum 6 miesiącach wyeliminowania glutenu z pożywienia. Terapię farmakologiczną włącza się, gdy objawy nie ustępują mimo długotrwałego przestrzegania zaleceń dietetycznych.

Zasady diety bezglutenowej

Podstawową jest całkowita eliminacja glutenu, co  oznacza zaprzestanie spożywania pszenicy (także orkiszu), jęczmienia, żyta i  zwykłego owsa oraz wszystkich produktów z ich dodatkiem.

Zamiast tych zbóż należy spożywać produkty naturalnie bezglutenowe takie jak: kukurydza, ryż, ziemniaki, soja, proso, gryka, tapioka, amarantus, maniok, soczewica, fasola, sago, sorgo, orzechy, a także mięso, owoce i warzywa oraz przetworzone, w  których zawartość glutenu nie przekracza 20 ppm (20 mg na kg). Są one oznaczone międzynarodowym znakiem Przekreślonego Kłosa.

Przestrzeganie diety bezglutenowej nie powinno opierać się wyłącznie na usunięciu glutenu, jako składnika przetworzonej żywności i zanieczyszczenia krzyżowego. Musi być również pełnowartościowa i dobrze zbilansowana oraz w pełni pokrywać zapotrzebowanie organizmu na wszystkie składniki odżywcze.

 

Dieta bezglutenowa w leczeniu innych chorób autoimmunologicznych

W ostatnim czasie dużo mówiło się na temat choroby Hashimoto, czyli autoimmunologicznego zapalenia tarczycy. Szacuje się, że u około 1 na 62 pacjentów ze zdiagnozowanym schorzeniem współistnieje celiakia. Natomiast skuteczność bezglutenowych interwencji żywieniowych nadal jest dyskusyjna i nie można jednoznacznie określić, czy przyniesie pożądane korzyści zdrowotne. Każdorazowa decyzja o wprowadzeniu bezglutenowego planu żywieniowego w chorobie Hashimoto powinna być skonsultowana z lekarzem lub dietetykiem klinicznym.

Przeprowadzono przegląd systematyczny mający na celu ocenę roli glutenu w stwardnieniu rozsianym (MS). Kryteria włączenia spełniało czterdzieści dziewięć publikacji przedstawiających 50 badań. We wnioskach podano, że wciąż nie ma wystarczających dowodów aby stwierdzić, czy dieta bezglutenowa odgrywa rolę w MS i wskazano konieczność dalszych badań w tym kierunku.

 

Dieta bezglutenowa w autyzmie

Nadwrażliwość na gluten, celiakia, nieprawidłowa przepuszczalność jelit i inne stany zapalne były często obserwowane u osób ze spektrum zaburzeń autystycznych (ASD) po spożyciu glutenu i kazeiny. Stąd zaczęto rozważać czy wyłączenie tych białek z diety może być strategią łagodzenia objawów ASD.

Przeprowadzono wiele badań, które miały wykazać zasadność stosowania diety bezglutenowej w autyzmie. Niestety uzyskane wyniki były bardzo rozbieżne, a  w  eksperymentach brały udział małe grupy badawcze. Obecne dowody na   skuteczność tej interwencji dietetycznej są słabe, dlatego konieczne jest przeprowadzenie dużego kohortowanego badania z randomizacją.

Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną dieta sama z siebie nie leczy autyzmu, a jest uzasadniona tylko, gdy wystąpią alergie pokarmowe.

 

Bibliografia:

 1. Bascuñán K.A., Vespa M.C., Araya , Celiac disease: understanding the gluten-free diet, Eur J Nutr. 2017 Mar;56(2):449-459;
 2. Simona Valenti MD, Domenico Corica MD, Luisa Ricciardi MD, PhD & Claudio Romano MD (2017): Gluten-related disorders: certainties, questions and doubts, Annals of Medicine;
 3. Leonard M.M., Sapone A., Catassi C., Fasano A.,Celiac Disease and Nonceliac Gluten Sensitivity: A Review, JAMA. 2017 Aug 15;318(7):647-656;
 4. Pistollato F, Yuliett Forbes-Hernandez T, Calder ´ on Iglesias R, Ruiz ´ R, Elexpuru M, Cianciosi D, Giampieri F, Battino M, Pharmacological, non – pharmacological and stem cell therapies for the management of autism spectrum disorders: a focus on human studies, Pharmacological Research (2019);
 5. Piwowarczyk, A., Horvath, A., Pisula, E., Kawa, R., & Szajewska, H. (2019). Gluten-Free Diet in Children with Autism Spectrum Disorders: A Randomized, Controlled, Single-Blinded Trial. Journal of Autism and Developmental Disorders;
 6. Millard C., Ferriter M., Calver S.J., Connel – Johnes G.G, WITHDRAWN: Gluten- and casein-free diets for autistic spectrum disorder, Cochrane Database Syst Rev. 2019;
 7. Thomsen H.L., Jessen E.B., Passali M., Frederiksen J.L., The role of gluten in multiple sclerosis: A systematic review, Mult Scler Relat Disord. 2019 Jan;27:156-163;
 8. celiakia.pl ;
 9. https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.4.10″ttps://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.4.10.;
 10. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/194575,dieta-i-suplementacja-w-chorobie-hashimoto;
 11. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/wywiady/158398,kiedy-unikac-glutenu.

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

Logowanie / Rejestracja

Aby w pełni korzystać z serwisów grupy farmacja.net musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś farmaceutą, zaloguj się za pomocą swojego konta farmacja.net

Zarejestruj się

Wypełnij wymagane pola zamieszczone poniżej. Pamiętaj by podać poprawny adres email - na niego zostanie wysłany link potwierdzający, który umożliwi zakończenie rejestracji w serwisie.

Masz już konto na farmacja.net? Zaloguj się
Przypomnij hasło

Podaj adres email przypisany do konta, a my wyślemy do Ciebie link z przypomnieniem hasła.

Nie masz konta? Zarejestruj się Masz konto? Zaloguj się
Ustaw nowe hasło

Ustal swoje hasło ponownie.

Nie masz konta? Zarejestruj się Masz konto? Zaloguj się
Dane profilu

Uzupełnij dane, aby aktywować konto.

Link aktywacyjny

Rejestracja przebiegła pomyślnie. Na podany adres email został wysłany link weryfikacyjny, który umożliwi dokończenie rejestracji.

Niepoprawny hash weryfikacyjny

Wygląda na to, że hash weryfikacyjny jest niepoprawny. Proszę skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy

Szanowni Państwo,

Farmacja.net sp. z o. o. przetwarza Twoje dane osobowe zbierane w Internecie, w tym informacje zapisywane w plikach cookies, w celu personalizacji treści oraz reklamy, udostępniania funkcji mediów społecznościowych oraz analizowania ruchu w Internecie.

Kliknij „Zatwierdź i przejdź do serwisu”, aby wyrazić zgodę na korzystanie z technologii takich jak cookies i na przetwarzanie przez farmacja.net sp. z o .o. , Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych zbieranych w Internecie, takich jak adresy IP i identyfikatory plików cookie, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, szczegółowo opisanych w ustawieniach zaawansowanych.

Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach zaawansowanych.

Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. W polityce prywatności znajdziesz informacje jak zakomunikować nam Twoją wolę skorzystania z tych praw.

Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Instalowanie cookies itp. na Twoich urządzeniach i dostęp do tych plików.

Na naszych stronach internetowych używamy technologii, takich jak pliki cookie i podobne służących do zbierania i przetwarzania danych eksploatacyjnych w celu personalizowania udostępnianych treści i reklam oraza analizowania ruchu na naszych stronach. Te pliki cookie pomagają poprawić jakość treści reklamowych na stronach. Dzięki tym technologiom możemy zapiewnić Ci lepszą obsługę poprzez serwowanie reklam lepiej dopasowanych do Twoich preferencji.

Nasi zaufani partnerzy to:

Facebook Ireland Limited – prowadzenie kampani remarektingowych i mierzenie ich efektywności – Irlandia (EOG)

Google Ireland Limited (Google Adwords, DoubleClick Ad Exchange, DoubleClick for Publishers Small Business) – zarządzanie kampaniami reklamowymi, ich analiza i pomiary ruchu na stronach Serwisu – Irlandia (EOG)

Google Incorporated (Google Analytics, Google Cloud Platform, GSuit, Google Optimize, Google Tag Manager, Google Data Studio) – obsługa kampanii reklamowych, analizowanie ruchu na stronach Serwisu i obsługa poczty firmowej, analiza sposobu korzystania z Serwisu przez Użytkownika – USA (poza EOG)

Comvision sp. z o. o. – wysyłanie informacji marketingowych dotyczących Serwisu – Polska (EOG)

Benhauer sp. z o.o. – prowadzenie kampanii remarketingowych i mierzenie ich efektywności, e-mail Marketing – Polska (EOG)

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu aptekarz.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Ustawienia zaawansowane Wstecz
logo