REKLAMA

E-recepta – wady i zalety

Od kilku miesięcy farmaceuci w całej Polsce spotykają się z realizacją e-recept. Od 1 stycznia 2020 roku będzie to jedyna dostępna forma recept. Czy takie rozwiązanie przynosi same plusy czy jednak można doszukać się wad?

(fot. shutterstock)

REKLAMA
REKLAMA

Nowoczesne rozwiązania w służbie zdrowia

Ostatnie lata przynoszą wiele rozwiązań teleinformatycznych, które mają na celu skrócenia procedur biurokratycznych, zmniejszenie czasu oczekiwania w kolejce u lekarza, zmniejszenia liczby akże zwiększenie poziomu kontroli rozchodu leków i realizacji recept.  Wdrożenie kolejnych systemów, pokazuje, że w takim kierunku zmierza przyszłość medycyny.

Przypomnijmy raz jeszcze – e-recepta

Recepta elektroniczna jest widoczna na monitorze komputera po zeskanowaniu 4-cyfrowego kodu dostępu wraz z numerem PESEL pacjenta.  Jedna e-recepta posiada wyłącznie jeden lek. Kilka e-recept (maksimum 5) to tzw. E-receptabiorcza. W celu realizacji wyżej opisanej recepty pacjent może przyjść z kodem dostępu w postaci wydruku informacyjnego, SMS-a, e-maila, kodu kreskowego wyświetlonego na telefonie bądź tablecie. Jedna recepta musi być zrealizowana w jednej aptece.

E-recepta, korzyści dla lekarzy, farmaceutów i pacjentów

Podczas omawiania projektu, wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński deklarował korzyści płynące dla pacjentów, aptekarzy i lekarzy.

Lekarze Farmaceuci Pacjenci NFZ
Zmniejszanie niewłaściwego wystawiania recept Czytelność i wiarygodność recept Brak możliwości zgubienia e-recepty Kontrola ordynacji lekarskiej
Możliwość kontroli stosowania leków, u osób przewlekle chorych, które zapisywane będą na indywidualnych kontach pacjentów, co pozwoli na pełny wgląd w historię przepisanych i zrealizowanych recept  po wyrażeniu zgody przez pacjenta Zwiększa się bezpieczeństwo na skutek zmniejszenia ryzyka wydania nieprawidłowego leku Możliwość podziału e-recepty i jej realizacji  w różnych aptekach Dostęp do danych realizowanych i przepisywanych recept, co pozwala na lepszą analizę i wyciąganie wniosków
  Wszechobecna komputeryzacja aptek pozwala na bezproblemowe wdrożenie projektu Brak oczekiwania na odpis recepty
  Informacje o dawkowaniu leku są czytelne i jasne Zapobieganie odsyłaniu pacjentów w aptece do lekarza w celu korekty recepty
  Osoby przewlekle chore nie muszą zapisywać się na wizytę w celu przedłużenia recepty, ponieważ lekarz jest wstanie wystawić e-receptę z przesuniętym terminem wydania i nie ma konieczności wykupywania wszystkich recept
  Informacje o dawkowaniu leku są czytelne i jasne

 

Druga strona medalu…

Poniżej zebrano wady E-recepty:

  1. Pierwszy problem stanowi nadal niewielkie przeszkolenie personelu medycznego, zwłaszcza lekarzy będących już w wieku emerytalnym. Przyswojenie takiej „nowinki technologicznej” może być dla nich problematyczne.
  2. Niewiedza dotyka również pacjentów, którzy nie orientują się jak poprawnie korzystać z e-recepty, co prowadzi do preferowania recepty papierowej.
  3. Obserwuje się także nieprecyzyjność działania systemu realizacji takich recept. Farmaceuci borykają się z licznymi błędami, zawieszeniem systemu, co związane jest z restartem wszystkich komputerów w aptece, uniemożliwiając pracę i potęgując kolejki.
  4. Awaria Internetu, uniemożliwia zrealizowanie E-recepty i wydanie leku.
  5. Nie ma możliwości poprawy takiej recepty, w przypadku błędnej dawki leku, recepta musi zostać anulowana i wystawiona ponownie.

Powyższe przykłady pokazują, że każde nowe rozwiązanie przynosi ze sobą plusy i minusy, miejmy jednak nadzieję, że dalsze prace nad e-receptą sprawią, że korzyści przeważą i spełnią oczekiwania, które motywowały do wdrążenia tego systemu.

 

Bibliografia:

  1. Centrum systemów informacyjnych ochrony zdrowia, FAQ e-Recepta: Farmaceuci, 2018, Warszawa
  2. Witkowski M., E-recepta mały przewodnik, Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
  3. https://mgr.farm/opinie/dlaczego-lekarze-i-pacjenci-znienawidza-e-recepte/(dostęp 05.05.19)
  4. https://www.mp.pl/technologie/edm/wiadomosci/181942,e-recepta-korzysc-dla-pacjentow-aptekarzy-systemu-a-dla-lekarzy(dostęp 05.05.19)
  5. https://www.prawo.pl/zdrowie/e-recepta-to-korzysci-i-zagrozenia,238349.html(dostęp 05.05.19)

 

REKLAMA

Justyna Koziej

Mam na imię Justyna. Obecnie jestem studentką V roku farmacji na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Na studiach wybrałam blok kierunkowy : Postępy farmakoterapii, ponieważ interesuje się mechanizmem działania leków, prowadzeniem terapii u pacjentów oraz opieką farmaceutyczną. Lubię pogłębiać swoją wiedzę w tym temacie oraz poszukiwać naturalnych sposobów wspomagających leczenie. Swoją przyszłość chciałabym powiązać z farmacją kliniczną.

REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

17 komentarzy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

z czasem może będą. Trzeba dopracować sporo kwestii.
Jedną z największych wad według mnie to chodzenie od komputera do szafki bo nie sposób zapamiętać 15 pozycji nie mając wydrukowanych recept jak pacjent przyjdzie z kodami.
Drukowanie, chociaż ułatwiłoby pracę, nie jest eko;)
a zauważyliście to, ze realizując recepty na SENIORA jako pierwsze, kolejne też chce wydać na to uprawnienie choć nie ma go już na recepcie???
najgorsze jest to, że nikt nie podejmuje próby (mówię tu o Kamsofcie) kontaktu z farmaceutami w celu udoskonalenia ewentualnych niedoskonałości ......
A czas leci, do stycznia coraz bliżej. Kiedy naprawić błędy jak nie teraz?
do tej pory miałam tylko zbiór recept po pozycji, ale kiedyś czytałam tutaj na forum, że po takim zbiorze trzeba fiskalizować bo nie daje przejść do kolejnego zbioru, czy tak nadal jest? Da się to obejść?
No właśnie miałam o to zapytać. Pamiętam, że wystąpił problem z uprawnieniem "S" O ile dobrze zrozumiałam, to to uprawnienie automatycznie przechodziło na inne recepty bez tego przywileju. Czy wystarczy klawisz "F4", żeby przejść do drugiego pakietu?
Ukośnik i F4 do kolejnej e-recepty lub pakietu.
Dla mnie sporym utrudnieniem jest to, ze po wczytaniu e-recepty nie mogę przed realizacja sprawdzić czy dane leki mam na stanie.
Teoretycznie pojawiają ci się ale trochę czasu potrzeba by podejrzeć pozycje i sprawdzić czy są na stanie